آموزش حقوق بشر برای اعضای نهاد های عدلی قضایی لغمان

عبیدالله امیری

عنوان کارگاه آموزشی بود که بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال آباد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای 30 تن کارمندان بخش عدلی قضائی ولایت لغمان اعم از قضات، څارنوالان ملکی، څارنوالان امنیت ملی و وکلای مدافع در تالار کنفرانس‌های باغ سراج شهر مهترلام ولایت لغمان تدویر نمود.

بعد از تلاوت آیات کلام‌الله مجید و خوش‌آمدگویی، مسئول بخش تعلیمات در رابطه به اهداف و مقررات کارگاه توضیحات کلی ارایه داشته سپس کارگاه طبق اجندا پیش رفت که موضوعات همانند: اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر، حق بشری زنان در اسناد ملی و بین‌المللی، قانون مبارزه علیه اختطاف و قاچاق انسان و فرق واژه اختطاف و قاچاق انسان، معرفی کمیسیون و دستاوردهای 14 ساله آن، مفهوم حقوق بشر، مجازات – اهداف و انواع آن، اصول محاکمات عادلانه و کنواسیون منع شکنجه، حقوق اطفال و قاچاق و اختطاف اطفال، نقش وکلای مدافع در قضایای جزائی شامل اجندا بوده و توضیحات لازم در همه موارد برای اشتراک کنندگان ارایه گردید و نیز به سوالات ایشان جوابات مستدل ارایه گردید.

ناگفته نباید گذاشت، چون کارگاه، یک کارگاه اختصاصی برای اعضای نهادهای عدلی قضایی بود، آموزگاران دفتر ساحوی جلال آباد با وجود تنگ بودن حوصله زمان، طبق امیال اشتراک‌کنندگان بحث‌های ارزندۀ حقوق بشر دوستانه بین‌المللی و تحلیل (مزایا و معایب) کود جزای کشور مصوب 1355 را شامل اجندا نموده بود. در زمینه توضیحات لازم ارایه داده شد و در اخیر کارگاه مسول بخش تعلیمات حقوق بشر به اشتراک کنندگان گفت: چون همه مان برای هدف واحد که همانا تأمین عدالت و تحقق یک جامعه عادلانه و عاری از نقض حقوق بشراست، فعالیت داریم. لازمیست تا زبان مشترک پیدا نموده و در هماهنگی تام اجراأت خویش را به پیش بریم و نیز همانگونه که برای تأمین عدالت متعهدیم باید متعهد بمانیم تا هیچ بی‌گناه مجازات نشود و هیچ گناهگار از پیگرد قانونی باز نماند.

در نتیجه تمامی اشتراک کنندگان به بحث‌ها آگاهی حاصل نموده تعهد نمودند که با جدیت تمام در امر نهادینه شدن ارزشهای حقوق بشر تلاش خواهند ورزید. کارگاه با توزیع تصدیق‌نامه‌ها و جزوات کمیسیون به پایان رسید.


بازنشر این مطلب