گزارش‌های روزانه بازدید:526 تاریخ نشر:2017-11-07

برگزاری جلسه استماع عامه تحقیق ملی پیامدهای کار شاقه کودکان در ولایت هرات

سیدوحید هاشمی- مرکز منابع و مطبوعات دفتر ساحوی هرات

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات، جلسه استماع عامه تحقیق ملی، تحت عنوان پیامدهای کار شاقه اطفال را برگزار نمود. در این جلسه صاحبنظران، کارشناسان، مسئولین و نمایندگان نهادهای عدلی قضایی، اساتید دانشگاه، نهادهای جامعه مدنی، نمایندگان ریاست‌های صحت، معارف، حج و اوقاف و سایر ادارات ذیربط حضور داشتند.

سیدعبدالقادر رحیمی رییس دفتر ساحوی هرات در سخنان افتتاحیه این جلسه گفت: متأسفانه تعداد زیادی از اطفال مجبور اند به محلات کار آمده و کارهای شاقه انجام دهند که از این ناحیه صدمات جسمی و روحی زیادی به آنان وارد می‌گردد. همچنان تعداد زیادی از اطفال هم بخاطر کاریابی به بیرون از افغانستان می‌روند که در محلات کار با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند. در بساموارد از اطفال کارگر بخاطر قاچاق، خرید و فروش و انتقال مواد مخدر نیز استفاده بعمل می‌آید. بناً اطفال باید مورد حمایت قرار گیرند و حقوق اولیه شان مانند حق تعلیم و تربیه، حق تفریح و بازی ... تأمین شود.

در ادامه داکتر ثریا صبحرنگ کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در مورد هدف از برگزاری تحقیق ملی پیرامون پیامدهای کار شاقه اطفال صحبت کرد. وی از عدم حضور مسئولین بلندپایه، هیأت رهبری ولایت هرات و مسئولین ارگان‌های امنیتی به این جلسه به شدت انتقاد کرد و آن را ناشی از بی‌توجهی به وضعیت اطفال در کشور دانست. وی گفت: دولت متأسفانه هیچ توجهی به اطفال کارگر ندارد، ما امروز شاهد دو میلیون کودک کارگر هستیم که کارشاقه شان منجر به صدمه به رشد روحی و جسمی شان می‌گردد. متأسفانه خانواده‌ها نیز از پیامدهای کار شاقه اطفال شان بی‌خبر اند و نمی‌دانند برای اطفال چه ضررهایی دارد.

خانم صبحرنگ اهداف تحقیق ملی در مورد پیامدهای کار شاقه اطفال را، آگاهی دادن به مردم افغانستان در زمینه اضرار آن، دادخواهی، بازنگری خلاهای قانونی، متوجه کردن مسئولین  و جرم‌انگاری شدن این مسئله در کود جزایی افغانستان عنوان کرد.

وی گفت: «چنانچه قبلاً بچه‌بازی جرم محسوب نمی‌شد اما به اثر تلاش‌های کمیسیون، این موضوع جرم‌انگاری شد. ما می‌خواهیم که کار شاقه اطفال نیز جرم‌‌انگاری شود و هر کس که کودکان را به کارهای شاقه وادار می‌کند مورد پیگرد قرار گیرد.»

در ادامه جلسه استماع عامه، نماینده ریاست‌های کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین در مورد محلات کار شاقه اطفال و چگونگی نظارت از این محلات، نماینده ریاست ارشاد حج و اوقاف در مورد نظر دین اسلام به ارتباط کار شاقه اطفال و مکلفیت‌های علما در این خصوص، نماینده ریاست معارف در مورد متعلمین کارگر و اثرات منفی کار شاقه کودکان بر روند آموزش و پرورش، نماینده رسانه‌های گروهی در مورد برنامه‌های آگاهی‌دهی راجع به کار شاقه اطفال و چگونگی نشر و پخش تصاویر اطفال کارگر و متضرر از رسانه‌ها صحبت  نمودند.

عنایت‌الله عنایت استاد روانشاسی پوهنتون هرات در مورد اثرات کار شاقه کودکان از دیدگاه جامعه شناسی مطالبی را ایراد کرد. همچنان مسولین دو انجمن اجتماعی تعهد و انجمن عاطفی نیز پیرامون موضوع پیشنهادات خود را بیان کردند.  ختم جلسه استماع عامه، بحث آزاد و پرسش و پاسخ بود و سایر اشتراک کنندگان در جلسه نیز فرصت یافتند تا در مورد پیامدهای کار شاقه اطفال نکته نظرات خود را ارائه نمایند. در اخیر به یک سری سوالات مطروحه نیز پاسخ ارائه شد و جلسه بعد از جمع‌بندی و نتیجه‌گیری،  با قرائت دعائیه‌ای به پایان رسید.


بازنشر این مطلب