گزارش‌های روزانه بازدید:431 تاریخ نشر:2017-11-13

حقوق بشر و آزادی بیان در شبرغان

تقی واحدی

طی کارگاه آموزشی دو روزه در شهر شبرغان 20 تن از بانوان خبرنگار، آموزه‌های حقوق بشری و آزادی بیان، و وضعیت آن در شهر شبرغان را  با مربیان خود مورد بحث و بررسی قرار دادند. در آغاز این کارگاه آموزشی که به روزهای 15 و 16 عقرب در تالار مرکز فرهنگی لنکن دایر شد، عظیم‌الله رحمانیار رئیس اطلاعات و فرهنگ جوزجان ضمن سپاسگزاری از دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر بابت تدویر ورکشاپ اختصاصی برای بانوان خبرنگار، از این بانوان خواست که در کار خبرنگاری و استفاده از آزادی بیان دقت داشته باشند تا دیگر حقوق شهروندان و همچنین قانون رسانه‌ها نقض نگردد.

در روز دوم کارگاه آموزشی داکتر ملالی سرپرست کتابخانه و مرکز فرهنگی لینکن ضمن خیرمقدم به حاضران افزود این مرکز خوشحال است که میزبان مباحثی همچون حقوق بشر و آزادی بیان برای بانوان خبرنگار می‌باشد. طی دو روز کارگاه آموزشی، برابری جنسیتی، حق آزادی بیان در اسناد ملی و بین‌المللی و ضرورت و چیستی روزنامه نگاری شهروندی از جمله موضوعاتی بود که میان مربیان و اشتراک کنندگان به طور مفصل مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

بخشی از کارگاه آموزشی به یک کار گروهی اختصاص یافت که در آن دشواری‌های خبرنگاری شهروندی در شبرغان و راه‌های حل آن مورد بحث قرار گرفت. یکی از این گروه‌های کاری عدم اجازه ارگان‌های دولتی و همچنین مزاحمت‌های مردمی را به عنوان موانع فراروی کار خبری خبرنگار ـ شهروندان شبرغانی دانسته و افزودند از یک سو رسانه‌های شبرغان به اطلاع‌رسانی خبرنگار ـ شهروندان بهایی نمی‌دهند و از سوی دیگر خود این خبرنگار ـ شهروندان فاقد تجهیزات لازم خبررسانی می‌باشند. آنها راه حل را در تشکیل اتحادیه خبرنگار ـ شهروند دانستند که هم بین اعضا هماهنگی نماید و هم اینکه از طریق دریافت حق العضویت به لحاظ فنی اعضایش را تجهیز کند. آنها همچنین پیشنهاد کردند که شهروند ـ خبرنگاران در هماهنگی با رسانه‌ها گزارش تهیه کنند و در عین حال ارزش‌های واقعی خبر را بروز دهند.

گروه دیگر، تهدیدهای مقامات دولتی علیه شهروند ـ خبرنگاران و پست‌های نامناسب از سوی خود شهروند ـ خبرنگاران در رسانه‌های اجتماعی را از مشکلات فراروی خود دانسته و پیشنهاد کردند که باید بیش از پیش دقیق و محتاط باشیم و به مستندسازی قضایا بپردازیم. گروه کاری سوم از فقدان مهارت و فرصت کافی در تهیه گزارش و همچنین عدم آگاهی لازم از حقوق شهروندی به عنوان دشواری کار شهروند ـ خبرنگاران نام برده و تاکید کردند که می‌باید به گسترش و تعمیق معلومات، آموزش حقوق شهروندی و مهارت‌های تهیه و بارگزاری خبرها در رسانه‌های اجتماعی اقدام کنند. در پایان، پس از ارزیابی کارگاه آموزشی توسط اشتراک کنندگان، تصدیقنامه‌هایی به آنان از سوی بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر اهدا شد.


بازنشر این مطلب