گزارش‌های روزانه بازدید:465 تاریخ نشر:2017-11-14

بررسی حق‌های صلح و توسعه در شبرغان

تقی واحدی

به اشتراک شست تن از فعالان مدنی، دانشگاهیان و مقامات دولتی جوزجان، سمینار علمی «حق صلح و توسعه» در شهر شبرغان دایر گردید. این سمینار از سوی بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر به روز هفده عقرب در تالار شهرداری شبرغان برگزار شد.

عظیم‌الله رحمانیار رئیس اطلاعات و فرهنگ جوزجان برگزاری چنین سمینارهای علمی را گام مهمی در فهم و توسعه ارزش‌های حقوق بشری در ولایت جوزجان دانست. نجیبه قریشی رئیس امور زنان ولایت جوزجان ابراز امیدواری کرد که فرهنگیان و دانشگاهیان اشتراک کننده در این سمینار بتوانند از مطالب علمی ارائه شده در سمینار بهرمندی لازم و در مباحث مطرح شده سهم‌گیری موثر داشته باشند.

در این سمینار رازقداد گلزاری آمر بخش تعلیمات در دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر با قدردانی از حضور فرهنگیان و فعالان مدنی جوزجان خاطر نشان ساخت، توسعه و صلح دو حق بشریی است که ما افغانستانی‌ها در دسترسی به آن با چالش‌های بزرگی روبرو می‌باشیم و نیازمند تحقیق‌ها و گفتگوها و همسویی بیشتر برای غلبه بر این چالش‌ها هستیم.

در این سمینار عبدالواحد فیضی ماستر حقوق بشر و استاد دانشگاه ابن سینای مزار شریف در رابطه به حق صلح و محمد یاسین غلامی استاد دانشگاه آریا پیرامون حق توسعه، بسته‌های معلوماتی خود را ارائه کردند. استاد عبدالواحد فیضی با تاکید بر ذاتی و برابر بودن حقوق بشر گفت قانونگزار نمی‌تواند این حقوق را از شهروندان سلب کند و دولت حق ندارد آن را به شکل تبعیض‌آمیز اجرا نماید. او با اشاره به دسته‌بندی حقوق بشر به سه نسل گفت، این دسته بندی به معنای برتری و مهم بودن یک نسل به نسل دیگر نیست و به خاطر سهولت در فهم حقوق بشر صورت گرفته است. او گفت صلحی که بر بی‌عدالتی پایه گزاری شود، نمی‌تواند دوام بیاورد و به همین خاطر یونسکو تامین صلح را منوط به تحقق تمام حقوق بشر دانسته است.

استاد فیضی گفت ما در صورتی می‌توانیم به تامین صلح در افغانستان امیدوار باشیم که دولت چند کار اساسی انجام دهد؛ صلح را در پیوند به حقوق بشر آموزش دهد، پایه‌های دموکراسی را استحکام ببخشد و عدالت را تامین نماید.

در بخش دیگر سمینار علمی محمدیاسین غلامی استاد دانشگاه آریا در رابطه به حق توسعه سخنرانی کرد. او تاکید کرد برای تامین حق توسعه به عنوان مصداقی از حقوق همبستگی، مشارکت و برخوردای همه شهروندان الزامی است. او گفت توسعه هم به عنوان هدف حقوق بشر، هم به عنوان فرایند تامین حقوق بشر و هم به عنوان ابزار تامین حقوق بشر مطرح گردیده است. پس از ارائه بسته‌های معلوماتی، سئوالاتی از سوی اشتراک کنندگان مطرح گردید که توسط استادان مذکور پاسخ داده شد.


بازنشر این مطلب