گزارش‌های روزانه بازدید:603 تاریخ نشر:2017-11-14

برگزاری کارگاه آموزشی سه روزه در ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان

حق‌داد شریفی/ دفتر ولایتی بدخشان

کارگاه آموزشی سه روزه زیر عنوان «نقش نهادهای دولتی در ترویج و حمایت از حقوق‌بشر» از سوی بخش آموزش حقوق‌بشر در ولسوالی اشکاشم این ولایت برگزار گردید.

این کارگاه آموزشی به روز شنبه، ۴ عقرب سال ۱۳۹۶، در مرکز ولسوالی اشکاشم برگزار گردید. در این نامه علاوه بر حضور کارمندان نهادهای عدلی و قضایی، تمام مسٔولان و کارمندان نهادهای دولتی این ولسوالی نیز اشتراک ورزیدند.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در آغاز این برنامه گفت: «بخش آموزش کمیسیون همواره تلاش می‌ورزد تا از طریق راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی سطح آگاهی شهروندان را نسبت به حقوق‌شان افزایش دهد. افزود برآن، ظرفیت‌سازی و توانمندشدن نهادهای دولتی به ویژه نهادهای عدلی و قضایی بخشی از اهداف کاری کمیسیون به شمار رفته تا اینکه رفتارها و عملکردهای مجریان امور مبتنی بر اصول و ارزش‌های حقوق‌بشری باشد».

محمدالدین، مدیر اجرائیه ولسوالی اشکاشم، برگزاری برنامه‌های آموزشی دفتر ولایتی کمیسیون را سودمند خوانده، بر افزایش این برنامه‌ها تأکید کرد.

وی گفت: «با برگزاری همچون برنامه‌ها نه‌تنها سطح آگاهی شهروندان نسبت به حقوق‌شان افزایش خواهند یافت، بلکه اجرای اینگونه برنامه‌ها در نهادینه شدن ارزش‌های حقوق‌بشر، حاکمیت قانون و تأمین عدالت نقش اساسی خواهد داشت».

مدیر اجرائیه ولسوالی اشکاشم گفت که کارمندان نهادهای دولتی این ولسوالی باورمند و متعهد به رعایت تمام ارزش‌های حقوق‌بشری بوده، کارمندان این ولسوالی حاکمیت قانون و حکومتداری خوب را وابسته به رعایت حقوق‌بشر می‌دانند.

این مقام محلی می‌گوید که احترام به حقوق‌بشر و رعایت ارزش‌های آن می‌تواند شهروندان کشور را در دستیابی به صلح و تأمین عدالت کمک نماید.

نورالدین، مدیر حقوق ولسوالی اشکاشم می‌گوید که حقوق‌بشر یعنی حقوق تمام انسان‌ها، انسان از بدو خلقت دارای یک‌سری حقوق‌اند و همه باید به آن احترام گذارند و آن را رعایت نمایند و هیچ کسی حق سلب نمودن این حقوق را ندارد.

مدیر حقوق این ولسوالی ضمن بیان این مطلب می‌گوید که نهادهای عدلی و قضایی این ولسوالی خود را متعهد به رعایت تمام ارزش‌های حقوق‌بشر می‌دانند. به باور وی، یگانه معیار برای حکومتداری بهتر و حاکمیت قانون، رعایت اصول و هنجارهای حقوق بشری است.

عبدالخبیر زریر، آمر معارف ولسوالی اشکاشم در این کارگاه آموزشی گفت که آمریت معارف این ولسوالی از طریق معلمان مکاتب در قسمت نهادینه شدن حقوق‌بشر و ارزش‌های انسانی با دفتر ولایتی کمیسیون همراه و همگام خواهد بود.

وی گفت که پس از این، جلسات متعددی را با آموزگاران مکتب‌های این ولسوالی برگزار خواهند کرد تا معلمان در کنار دروس رسمی، مفاهیم و ارزش‌های حقوق‌بشری را برای دانش‌آموزان بیاموزانند.

در این برنامه، علاوه بر بحث‌ها، گفت‌وگوها و ا نجام کارهای گروهی، موضوعات مختلفی چون: معرفی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، حقوق و وجایب شهروندان در قوانین ملی و اسناد بین‌المللی، حقوق زنان از دیدگاه اسلام و قوانین ملی، آموزش حقوق‌بشر وسیله‌ی انسانی زیستن، قانون پلیس، نقش آموزش حقوق‌بشر در تأمین صلح، حقوق توقیف‌شدگان و محاکمه عادلانه، قاچاق و اختطاف انسان، حقوق‌بشر و اطفال، نسبت حاکمیت قانون و حقوق‌بشر، مفهوم معلولیت و حقوق اقلیت‌های دینی و قومی در اسناد ملی و بین‌المللی نیز پیشکش گردید.


بازنشر این مطلب