گزارش‌های روزانه بازدید:748 تاریخ نشر:2017-11-14

تظاهرات و دادخواهی برای «برق و سرک» در ولایت غور

مبارک‌شاه شیرزاده

ولایت غور از جمله ولایات مرکزی و عقب مانده کشور می‌باشد که با توجه به اشتراک وسیع باشندگان آن در تمام پروسه‌های ملی، هنوز هم در عرصه‌های تأمین عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن، در زمره ولایات محروم محسوب می‌گردد. با وجود سرازیر شدن کمک‌های بی‌پیشینه کشورهای بیرونی به افغانستان، باشندگان این ولایت به علت بی‌توجهی دولت مرکزی از سال‌ها بدین سو با محرومیت‌ها، مشکلات و نارسایی‌های مختلف از قبیل «صحت، معارف، انکشافات، برق، امنیت و ...» مواجه گردیده اند که این خود، فاصله میان ملت– دولت را به پائین‌ترین سطح آن کاهش داده است.

روز جمعه مورخ 19/8/1396 صدها تن از شهروندان ولایت غور اعم از اعضای شورای ولایتی، کارمندان ادارات دولتی، فعالین نهادهای مدنی و فرهنگی و جوانان در پیوند به بی‌توجهی دولت مرکزی در قبال باشندگان ولایت غور دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز زدند.

این حرکت دادخواهانه زمانی شکل گرفت که امیدواری‌های باشندگان این ولایت از کار ساخت سرک گردندیوال که از ولایات مرکزی کشور بشمول غور عبور می‌کرد، به یأس و ناامیدی مبدل گردید، چنانچه باردیگر در بودجه مالی سال 1397 گنجانیده نشده و کار ساخت بند برق پوزلیچ نیز در پائین‌ترین سطح آن قرار دارد. با وجودیکه رهبران حکومت وحدت ملی و تعدادی از اعضای کابینه در جریان سفرهای ولایتی شان به ولایت غور، وعده ساخت سرک کابل– غور– هرات را داده بودند، اما هنوز این وعده‌ها جامه عمل نپوشیده اند، از این رو شهروندان ولایت غور به منظور تحقق خواسته‌های شان و بی‌عدالتی‌ها در عرصه انکشاف متوازن، دست به تظاهرات زدند.

معترضین ضمن حمل پرچم‌ها و سر دادن شعارها، «برق و سرک» را حق مشروع شان عنوان نموده و حکومت مرکزی را به بی‌پروایی و بی‌توجهی در قبال باشندگان این ولایت متهم نمودند. آنان همچنان خواستار اعمار سرک کابل– غور– هرات و آوردن روشنایی (برق) به خانه‌های باشندگان این ولایت شده و بر تسریع کار ساخت بند برق پوزلیج تاکید کردند.

اعتراض کنندگان ضمن هشدار به حکومت مرکزی، به جدایی و استقلال مناطق کاتالونیا– اسپانیا و کردستان– عراق اشاره نموده و از «برق و سرک» به عنوان خواسته‌های هفده ساله مردم غور یاد کردند. آنان در ادامه، از نمایندگان پارلمان خواستند تا در پیوند به نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌های حکومت مرکزی، خانه ملت (پارلمان) را به رسم اعتراض ترک کنند.

نصیراحمد آژند سخنگوی این معترضان، این حرکت شان را «جنبیش راه و روشنایی» نام گذاری نموده و می‌افزاید که این حرکت آنان تا زمانیکه به خواسته‌های شان پاسخ مثبت داده نشود، ادامه خواهند یافت.

این راهپیمایی اعتراضی با خوانش قطعنامه‌ای (3) ماده‌ای و با برپایی خیمه‌های تحصن در سرک عمومی مقابل مقام ولایت غور الی تحقق خواسته‌های شان، ادامه خواهد یافت.

در دومین روز برپایی خیمه‌های تحصن و ادامه اعتراض‌ها، الحاج غلام‌ناصر خاضع والی ولایت، پاسوال غلام مصطفی محسنی قوماندان امنیه، رئیس و اعضای شورای ولایتی، رئیس و اعضای شورای علمأ، داکتران و کارمندان شفاخانه ولایتی و نیز اساتید مکاتب داخل شهر فیروزکوه در حمایت از حرکت دادخواهانه «جنبیش راه و روشنایی» به صف معترضین و تحصن کنندگان پیوسته و حمایت شان را بر تحقق خواسته های مردم «برق و سرک» اعلام داشتند.

الحاج غلام‌ناصر خاضع والی ولایت غور، ضمن حمایت و پشتبانی از حرکت عدالت خواهی مردم، اعتراض را حق باشندگان غور دانسته و ابراز امیدواری کرد تا حکومت مرکزی به خواسته‌های قانونی و برحق مردم و اداره محلی غور پاسخ قناعت بخشی ارایه دهد. عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور نیز این حرکت را خودجوش و مردمی خوانده و افزود که اداره محلی غور برای رساندن خواسته‌های معترضان به مقامات دولت مرکزی تلاش نموده است. وی نیز از حکومت در مرکز کشور خواست تا به صدای مردم این ولایت گوش دهد.

در ادامه الحاج غلام مصطفی محسنی قوماندان امنیه ولایت غور، رئیس و اعضای شورای ولایتی غور، رئیس و اعضای شورای علمای غور و نیز اساتید مکاتب داخل شهر فیروزکوه مرکز ولایت، ضمن حمایت از این حرکت دادخواهانه، بالترتیب بر خواسته‌های حق طلبانه باشندگان ولایت غور تاکید نمودند.

داکتران و پرسونل شفاخانه ولایتی غور اعم از ذکور و اناث نیز با حضور در خیمه‌های تحصن، حمایت و پشتبانی شان را از «حرکت راه و روشنایی» اعلام نموده و از سایر ادارات دولتی نیز خواستار حمایت از این گروه عدالت خواهی شدند. آنان همچنان بر تحقق خواسته‌های معترضین تاکید کرده و به حکومت مرکزی هشدار دادند که در صورت بی‌توجهی به خواسته‌های برحق باشندگان این ولایت، درب شفاخانه ولایتی و مراکز صحی دولتی و خصوصی را به روی مراجعین و مریضان خواهند بست.

روز یکشنبه مورخ 21/8/1396 و در سومین روز متوالی، صدها تن دیگر بشمول اساتید دانشگاه ولایت غور، کارمندان ادارات اطلاعات و فرهنگ، شهرداری، ورزشکاران، دانش آموزان مکاتب داخل شهر، داکتران و پرسونل شفاخانه خصوصی داکتر میراجان احمدی حمایت شان را از حرکت دادخواهانه باشندگان غور اعلام نموده و بر خواسته‌های شان تاکید کردند. آنان با برگزاری کنفرانس خبری بار دیگر افزودند که الی تحقق خواسته‌های شان به اعتراضات خویش ادامه می‌دهند.


بازنشر این مطلب