گزارش‌های روزانه بازدید:696 تاریخ نشر:2017-11-14

برگزاری کورس آموزشی ده روزه در ولسوالی شغنان ولایت بدخشان

حق‌داد شریفی/ دفتر ولایتی بدخشان

کورس آموزشی ده روزه، از سوی بخش آموزش حقوق‌بشر دفتر ولایتی کمیسیون در ولسوالی شغنان ولایت بدخشان برگزار گردید.

در این برنامه ۲۱ تن به‌شمول آموزگاران مکاتب، اساتید نهادهای آموزشی و تحصیلی، فعالان مدنی، خبرنگاران و دانشجویان این ولسوالی شرکت کرده و از این برنامه بهره‌مند گردیدند.

این برنامه آموزشی، از تاریخ ۱۰ الی ۱۹ ماه عقرب سال ۱۳۹۶، در ساختمان تربیت معلم این ولسوالی برگزارگردید.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در شروع این برنامه در مورد اهداف آن گفت:« آموزش حقوق‌بشر در زندگی شهروندان اهمیت فروانی دارد؛ چون آموزش حقوق‌بشر پیش شرط دسترسی به سایر حقوق و آزادی‌های بشری شهروندان به شمار می‌رود».

بانو نوید در ادامه افزود:« آموزش حقوق‌بشر زمینهٔ دستیابی به صلح را در خانوده‌ها و اجتماع مساعد می‌سازد».

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون گفت که آموزش حقوق‌بشر باعث تقویت روحیه احترام به حقوق و آزادی‌های بشری در جامعه خواهند شد.

عارفه نوید، در بخش دیگری از صحبت‌هایش در رابطه به اهداف برنامه‌های آموزشی دفتر ولایتی کمیسیون گفت:« هدف از آموزش حقوق‌بشر، ظرفیت‌سازی گروه‌های مخاطب است تا از این طریق شهروندان نسبت به حقوق همدیگر احساس مسٔولیت نمایند. باید این ذهنیت در میان مردم ایجاد شود که حقوق‌بشر تنها حقوق یک فرد و یا یک گروه نیست، بلکه حقوق‌بشر، حقوق همهٔ مردم هست، باید مورد حمایت و احترام قرار گیرد».

سید نظر، مدیر اجرائیه ولسوالی شغنان برگزاری برنامه‌های آموزشی کمیسیون را سودمند خوانده و دست‌آوردهای به میان آمده را قابل ستایش دانست.

آقای سید نظر می‌گوید که راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی کمیسیون باعث بلند رفتن سطح آگاهی شهروندان نسبت به حقوق‌بشر گردیده است. به گفته وی، مفاهیم حقوق‌بشر به یک گفتمان در میان نسل روشنفکر و دانش‌آموخته مبدل شده و این تغییر و تحول نشان دهندهٔ نتایج فعالیت‌های مستمر کمیسیون محسوب می‌شود.

مدیر اجرائیه ولسوالی شغنان با بیان مطالب فوق می‌گوید که یگانه راهی دستیابی به صلح پایدار و حاکمیت قانون در کشور، نهادینه شدن فرهنگ و ارزش‌های حقوق‌بشری است.

وی می‌گوید، برابری و منع تبعیض از جمله‌ٔ اصول اساسی حقوق‌بشر به شمار می‌رود، وقتی همهٔ شهروندان از حقوق برابر برخوردار شوند و تبعیض و تعصب نابود گردد، خود به خود حقوق‌ شهروندان تأمین گردیده و صلح دایمی به وجود خواهد آمد.

دولت‌خان، یک تن از اشتراک‌کنندگان این برنامه می‌گوید: « با گذشت ده روز، با موضوعات مختلفی آشنایی حاصل نمودم، کسب این معلومات نه‌تنها برای خودم جالب و ارزشمند است، بلکه می‌کوشم منبعد به صفت یک فعال حقوق‌بشر در ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشر با دفتر ولایتی کمیسیون همراه و همنوا شوم».

آقای دولت‌خان می‌گوید که حقوق‌بشر آرمان مشترک تمام بشریت است، پس باید تمام انسان‌ها این آرزو و آرمان مشترک را به سرانجام برسانند.

طوریکه در شروع این گزارش به آن اشاره شد، همه اشتراک‌کنندگان افراد روشنفکر و با دانش بودند، آنها ضمن آنکه نسبت به مطالب مطرح شده آگاهی کسب نمودند، آنها در پایان کورس آموزشی ده‌روزه تعهد سپردند که آموخته‌های‌شان را به دیگران انتقال خواهند داد و در قسمت نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشر خود را مسٔول تلقی نمودند.

در جریان این برنامه آموزشی ده روزه، برعلاوه بحث‌ها، گفت‌وگوها و انجام فعالیت‌های گروهی، موضوعات مختلفی چون: معرفی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، حقوق و وجایب شهروندان در قانون اساسی و قوانین بین‌المللی، قانون پولیس، نقش آموزش حقوق‌بشر در تأمین صلح، حقوق توقیف‌شدگان و محاکمه عادلانه، نسبت حاکمیت قانون و حقوق‌بشر، حقوق‌بشر و اطفال، حقوق اقلیت‌های دینی و قومی در اسناد ملی و بین‌المللی، مفهوم معلولیت، قاچاق و اختطاف انسان، حقوق زنان از دیدگاه اسلام و قوانین ملی و بین‌المللی، آموزش حقوق‌بشر وسیله‌ی انسانی زیستن، ترویج ارزش‌های شهروندی گامی در راستای تحقق وحدت ملی، ضمانت‌های حقوق‌بشر در قانون اساسی، خشونت‌های خانوادگی علیه زنان و پیامدهای آن، حقوق‌بشر دوستانه بین‌المللی، آزادی اجتماعات، حق برمحیط زیست و تعامل فرهنگی نیز پیشکش گردید.


بازنشر این مطلب