گزارش‌های روزانه بازدید:559 تاریخ نشر:2017-11-23

برگزاری کنفرانس شناسایی چالش‌ها و مشکلات فرا راه اطفال در ولایت دایکندی

محمدرضا وکیلی آمر بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال

بخش حمایت از حقوق اطفال دفتر ولایتی دایکندی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با برگزاری کنفرانسی تحت عنوان «شناسایی مشکلات و چالش‌ها فرا راه اطفال در ولایت دایکندی» از 20 نوامبر یا روز جهانی اطفال تجلیل به عمل آورد. در این کنفرانس نمایندگان ادارات دولتی و غیردولتی، اساتید دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی، فعالین جامعه مدنی، اعضای شورای‌های محلی زنانه، آموزگاران و دانش آموزان مکاتب و متنفذین شرکت ورزیده بودند.

محمدحسین حیدری آمر بخش نظارت و بررسی و سرپرست دفتر هدف از برگزاری این کنفرانس را تجلیل از 20 نوامبر دانسته که به گفته وی در این روز دو سند تاریخی و مهم «اعلامیه جهانی حقوق طفل و کنوانسیون حقوق طفل» که از گسترده‌ترین اقبال جهانی برخور دار اند از سوی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده اند.

آقای حیدری ضمن تاسف بار خواندن وضعیت حقوق انسانی کودکان در دوران قبل از سالهای 1381 هجری خورشیدی، با اشاره به بعضی از سازو کار ها و حمایت های قانونی که در راستای حمایت از حقوق اطفال انجام شده است ابراز خرسندی نموده اما یاد آور شد که هنوز اطفال با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.

اشتغال اطفال به کارهای شاقه، نبود تعلیم و تربیه با کیفیت، نبود امنیت غذایی، اعتیاد به مواد مخدر، ازدواجهای زیر سن و اجباری و موجودیت خشونت علیه اطفال از جمله مشکلاتی اند که ایشان در مورد آنها به تفصیل صحبت نموده افزود: "دسترسی به حق تعلیم و تربیه با کیفیت ضمن اینکه در قانون اساسی افغانستان بدان اشاره شده است از جمله اهداف توسعه پایدار است که دولت افغانستان متعهد به اجرای آن شده است".

آقای حیدری، آگاهی دهی به مردم در مورد تربیت درست اطفال، مبارزه با پدیده اعتیاد به ویژه از سوی نهاد های امنیتی، فراهم سازی زمینه دسترسی به تعلیم و تربیه با کیفیت، بالا بردن سطح سواد و اقتصاد خانواده ها، ایجاد مراکز حمایتی برای اطفال و شامل سازی بودجه آن در سند بودجه ملی و اتخاذ راهکار های مؤثر به منظور جلوگیری از افزایش آمار طلاق را به عنوان پیشنهادات و سفارشات برای دولت ارائه نموده و ابراز امید واری کرد که نهاد های مرتبط منجمله دست اندرکاران صحت، معارف و نهاد های امنیتی در مورد مشکلات یاد شده اقدامات لازم را انجام دهند.

شیما محمدی عضو شورای ولایتی دایکندی که در مورد وضعیت حقوق بشری اطفال و بویژه حق تعلیم و تربیه صحبت می‌کرد؛ نسبت به ادامه جنگ و نا امنی که مسبب افزایش نقض و محرومیت حقوق اطفال است ابراز نگرانی کرده افزود: "با آنکه دایکندی در گیر جنگ نیست اما جغرافیای خشن و صعب العبور بودن راه های مواصلاتی سبب محرومت اطفال از حقوق بشری شان گردیده است".

به باور خانم محمد فقر اقتصادی و فرهنگی، صعب العبور بودن راه های مواصلاتی و اقلیم سرد و نا مناسب سبب شده است که کفیت تعلیم و تربیه در این ولایت به پایین ترین حد خود برسد. با وجود تمام علاقه مندی که برای فراگیری آموزش وجود دارد اما متاسفانه به نسبت عدم توجه مسئولین مربوطه دسترسی به حق تعلیم و تربیه روزگار چندان خوبی ندارد.

خانم محمد در سخنان دیگر خود در مورد پدیده اعتیاد صحبت نموده و از آن به عنوان عامل مهم فروپاشی خانواده ها یاد نموده و یاد آور شد که مبارزه علیه مواد مخدر یک مسئولیت همگانی است.

یحیا عرفان استاد دانشگاه که در مورد اهمیت توجه به رعایت، حمایت و دفاع از حقوق بشری کودکان صحبت می کرد از اشتراک کنندگان خواست تا به مؤلفه های تربیتی اطفال توجه نموده و کودکان را باید با یک دید انسانی، موجوداتی که می‌توانند تمام رفتار والدین شان را زیر نظر داشته باشند، ببینند.

آقای عرفان در سخنان شان به نگرستن در مورد مؤلفه های آموزش که در دنیای مدرن وجود دارد اشاره نموده و یاد آور شد که با نگرش مثبت خود می‌توان نیروهای باالقوه‌ای که در اطفال وجود دارند مسیر آینده آنان را روشن ساخته و از تولید یک قشر مقلد، کور و ماشینی جلوگیری نمود که با این کار می‌توان خلاقیت و نو آوری را در آنان زنده ساخت.

رحمت الله شریعتی فعال جامعه مدنی که در مورد ازدواج اطفال، پیامد های ناگوار و محدودیت های قانونی آن صحبت می‌نمود از نبود یک میکانیزم مشخص برای حمایت از اطفال در زمینه جلوگیری از ادواج آنان صحبت نموده که به باور وی پراکندگی موضوع و اختلاف در تعیین سن واحد برای اطفال دختر و پسر و تضاد این موضوع با کنوانسیون حقوق کودک از جمله مشکلاتی اند که نمی‌شود بدرستی از اطفال حمایت بعمل آید.

ایشان از کنوانسیون حقوق طفل به عنوان یک سند جامع که نگاه انسانی به کودکان دارد صحبت نموده و یاد آور شد که الزاماً مسئله دفاع از حقوق اطفال باید در سند داخلی کشور ها تسجیل گردد.

به باور شریعتی افزایش آمار طلاق، خودکشی، مرگ و میر اطفال و نوزادان، فرار از منزل، اختلال در صحت، فقر و تنگدستی و پیامد های قانونی از جمله موارد اند که در نتیجه ازدواج اطفال بوجود می آیند.

خادم حسین صالحی یکتن از استادان دانشگاه ناصر خسرو که در مورد اهتمام به رعایت و حمایت از حقوق کودک در اسلام صحبت می‌نمود از والدین خواست تا مسئولیت های قانونی و شرعی شان در رابطه به تربیت اطفال را ادا نموده و نسبت اطفال شان محترمانه برخورد نمایند.

ایشان با استناد به احادیث و روایات دینی در مورد حق حیات، نام نیک، حق ارث، هبه، حق وصیت و تربیت اطفال صحبت نمود.

محمد جواد افضلی مسئول دفتر ولایتی یونسیف که در مورد ضرورت حمایت از اطفال در معرض خطر صحبت می‌نمود در مورد آمارهای که نسبت به وضعیت اطفال از سوی نهاد های مختلف به نشر رسیده است اشاره نموده و افزود که امروز بیش از 60 فیصد نفوس افغانستان را اطفال تشکیل می‌دهند که اگر به خواست ها و نیازمندی ها و تربیت درست آنها توجه نشود خود به مثابه یک زنگ خطری خواهد بود.

به باور آقای افضلی دولت افغانستان ملکف به عملی ساختن مفادات کنوانسیون حقوق طفل است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت و در واقع دولت، نهاد های مرتبط، خانواده ها و تمام افراد جامعه باید دست بدست هم داده و در راستای بهتر شدن دسترسی اطفال به حقوق بشری شان کاری بکنند.

محمد توحیدی فعال مدنی و استاد دانشگاه که در مورد تنبه بدنی کودکان، عواقب ناگوار و حمایت های قانونی از طفلکیه مورد تنبه قرار می‌گیرد صحبت می‌نمود از موجودیت حمایت های قانونی در سطح ملی و بین المللی سخن گفته و با اشاره به قوانین نافذه کشور بویژه ماده 358 قانون جزا تصریح کرد که فرد تنبه کننده از تبعات قانونی آن در امان نخواهد بود.

به باور آقای توحیدی موقتی بودن اثر تنبه، ایجاد انزجار در شخص تنبه شونده نسبت به شخص تنبه کننده، ایجاد روحیه پرخاشگری در طفل، مطیع بار آمدن طفل در مقابل زور و خشونت؛ تر سو بار آمدن طفل و تضعیف شخصیت وی از جمله پیامد‌های ناگوار تنبه کودکان اند که می‌تواند پیامد های بسی ناگوار تر از این را داشته باشند.

اجرای سرود و خوانش مقاله به مناسبت 20 نوامبر نیز بخشی از این برنامه بود که توسط گروه سرود لیسه گنده نیک و یکتن از شاگردان آن لیسه اجرا و به خوانش گرفته شده و برنامه با دعائیه‌ای خاتمه پذیرفت.


بازنشر این مطلب