گزارش‌های روزانه بازدید:556 تاریخ نشر:2017-12-16

جلسه آموزشی نیم روزه (اختطاف، قاچاق انسان و قانون پولیس) در ولسوالی شغنان

بخش آمبودزمن دفتر ولايتي كميسيون مستقل حقوق بشر بدخشان، جلسه آموزشی نیم  روزه را براي 45 تن از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی واقع ولسوالی شغنان به‌شمول دو سرباز زن، ولسوالی شغنان ولايت  بدخشان برگزار نمود. اين جلسه آموزشي، به روزسه‌شنبه مؤرخ 16 عقرب سال 1396، در مورد «قانون پولیس، قاچاق و اختطاف انسان» در سالون جلسات کمیساری ولايت بدخشان برگزار گرديد.

آموزش موثر حقوق بشر به نیروهای امنیتی و دفاعی، یکی از عناصر اساسي جهت ارتقا و حمايت از حقوق مي‌باشد. مسئولین و منسوبین این نهادها،  به منظور حمايت از حقوق بشر، ابتدا بايد آنها را به خوبي درک کنند و بشناسند. آنها بايد بدانند که معيارهاي حقوق بشر رهنمود ارزشمندي است براي اجراي وظايف حياتي‌شان در يک جامعه و گذشته از اين قوای امنیتی و دفاعی که ناظر جدي حقوق بشر اند در خط مقدم دفاع از حقوق بشر نيز قرار دارند و وظيفه دارند که از تمامي حقوق از جمله حقوق بشری افراد محافظت نمايند و بايد نسبت به تمام انواع تخلفات حقوق بشري نگران باشند.

جلسه با تلاوت آياتی از قران کریم توسط يكتن از اشتراك كنندگان آغاز گرديده و بعدآ عبدالقدوس معاون کمیساری جلسه را رسما افتتاح نمودند.

آقای عبدالقدوس در حين افتتاح اين جلسه از تمام منسوبان ارگان‌های امنیتی و دفاعی تقاضا كردند كه تمام جوانب زندگي شان را به شيوه‌هاي خوب و مسلکی و حقوق بشري بيارايند و درهر عمل شان بايد ارزش‌هاي حقوق بشري فوران كند.

ايشان ضمن تاكيد بر ارزش‌هاي حقوق بشري، و منع شکنجه در محلات سلب آزادی و منع آزار و اذیت مردم عامه جلسه برگزار شده را براي منسوبان مفيد و موثر خوانده از اشتراك كنندگان خواستار آن شدند تا آنچه را كه مي‌آموزند به درستي عملي نمايند.

بعد از سخنان آقای عبدالقدوس محترم حسیب‌الله جیحون اهداف جلسه را بيان نموده از خداوند توفيق در راستاي پيش برد اين برنامه جامع و مفيد خواهان شدند.

این جلسه نیم روزه به شكل منظم با اشتراك همه منسوبان، آموزگاران، هیات ارگان‌های امنیتی و دفاعی و دانش پژوهان ديگر به پيش رفت.

در اين جلسه روي مسايل تخصصي و مسلکی‌سازی منسوبان در ارگان‌های امنیتی، تدوير برنامه‌هاي آموزشي، مسایل بررسی قضایای شکنجه و آزار و اذیت زنان، قانون پولیس، مسايل خانه‌پری فورم‌های مصاحبه و شکایات، بيان ديدگاه‌ها در مورد قانون، مسايل حقوقي، قانون پولیس، قاچاق و اختطاف انسان و مسايل ديگر بحث‌هاي كامل صورت گرفت.

جلسه  با تشريك مساعي و سهم‌گيري فعالانه‌اي همه منسوبان، طرح سوال و جواب، لكچر و ديگر روش‌هاي سودمند به پيش رفت.

در اين جلسه علاوه بر آموختن موضوع‌هاي مهم و مفيد شناخت بين اعضاي كميسيون مستقل حقوق بشرو منسوبان ارگان‌های متذکره صورت گرفته آنها از تجارب يك ديگر چيزهاي مهم آموختند.

جلسه به تاريخ 16 عقرب سال روان با اشتراك هيات رهبري ارگان‌های امنیتی و دفاعی و با اختتاميه توسط محترم غلام جان مسئول روابط خارجه کمیساری به پايان رسيد، ايشان در خاتمه جلسه ضمن اينكه از اشتراك كنندگان خواستار استفاده از اين جلسه شدند و خواستند تا از آموخته هايشان درجلسات آموزشی كه خود شان تدوير مي‌كنند استفاده نمايند، خواهان اين نيز شدند تا با اصول و ضوابط حقوق بشري خود را آراسته نموده در كاهش خشونت، فساد، و نابرابري كوشا باشند.


بازنشر این مطلب