گزارش‌های روزانه بازدید:798 تاریخ نشر:2018-01-22

تفاهمنامه همکاری برای تعمیم و گسترش حقوق بشر

دفتر ساحوی جلال آباد

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال آباد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تفاهمنامۀ همکاری دوجانبه را با پوهنتون ننگرهار در رابطه به تدریس حقوق بشر در آن نهاد تحصیلی و تعلیمی بهتاریخ 02 دلو 1396 در مقام ریاست آن پوهنتون در حضور داشت رئیس و همکاران بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی جلال آباد و رئیس و اساتید پوهنتون مذبور، به امضاء رسانید.

ابتدا صبرینه حمیدی، رئیس دفتر ساحوی جلال‌آباد، هنگام امضاء این تفاهمنامه، از همکاری‌های قبلی پوهنتون با کمیسیون حقوق بشر در رابطه به تعمیم و گسترش حقوق بشر از طریق همکاری‌های دوجانبه ابراز خورسندی نموده و نیز از همکاری‌های همیشگی‌شان با کمیسیون در زمینه‌های مختلف یادآور گردیده و نیز در رابطه به تدریس حقوق بشر در پوهنځی‌های حقوق و شرعیات آن پوهنتون، بر تطبیق جدی آن از شیوه‌های موثر تدریس تاکید نمود.

وی همچنان افزود: «کمیسیون از هیچ نوع سعی و تلاش مبنی بر همکاری با این نهاد معتبر علمی به سطح کشور دریغ نخواهند کرد و علاوه بر این با سایر مراکز آموزشی و تعلیمی برای ادای مسئولیت خویش در راستا رسانیدن ارزش‌های حقوق بشر به سایر باشندگان ولایات شرقی، خواهان روابط حسنه بوده که الحمدالله به آن دست یافته و می‌توان گفت که تقویت هماهنگی دفتر ساحوی جلال‌آباد با سایر ولایات و ادارات آن در این زون (شرق) کشور برای تطبیق اهداف حقوق بشری در جمع پیشتازترین آن در سطح کشور قرار دارد.»

خانم حمیدی همچنان علاوه نمود: «اهداف بارز این تفاهمنامه، آگاهی از ارزش‌های حقوق بشر برای تعمیم، حمایت و گسترش آن به شکل اکادمیک از طریق نهادهای تحصیلی و تعلیمی در روشنی همکاری‌های دوجانبه و نیز تقویت همکاری و هماهنگی کمیسیون با نهادهای فوق الذکر می‌باشد.

سپس رییس پوهنتون ننگرهار از جدیت تطبیق تدریس حقوق بشر و سایر برنامه‌های کمسیون در پوهنتون به کمیسیون اطمینان داده و افزود: «فعالیت در راستا و عرصه‌های حقوق بشر بدون موجودیت این تفاهمنامه نیز مسئولیت و تکلیف هر شهروند بوده که نهادهای تحصیلی و آموزشی نظر به سایر نهادها، در زمینه دارای تکلیف و مسئولیت بیشتری هستند. به این دلیل که گسترش و تعمیم حقوق بشر از این طریق سهل‌تر، سریع‌تر و عمیق‌تر انجام می‌شود و بدون تردید هر یکی از مشمولین این دایره، اعم از استادان و محصلین می‌توانند به فصاحت و استدلال تام روی این موضوعات، سایر مردم را در روشنی شریعت و قانون قناعت بخشند و ذهنیت‌های منفی در رابطه به حقوق بشر را به سوی مثبت آن تغیر دهند.»

طبق مواد تفاهمنامه، جزوه آموزشی حقوق بشر از سوی اساتید پوهنتون در ساعات معنیه تدریس خواهد گردید و کمیسیون نیز از صحت اجرای تدریس مضمون حقوق بشر، بهصورت مداوم نظارت خواهد کرد. همچنان نشرات کمیسیون را برای توزیع به آنان خواهند رسانید تا به دسترس علاقمندان قرار گرفته سبب تعمیم هر چه بیشتر حقوق بشر گردد.

پوهنتون ننگرهار در جمع پوهنتون‌های گرمسیر کشور قرار دارد. بناء تفاهمنامه یاد شده از 15 دلو 1396 الی ختم ماه قوس 1397 مدار اعتبار می‌باشد.


بازنشر این مطلب