گزارش‌های روزانه بازدید:559 تاریخ نشر:2018-02-05

گسترش روابط و همکاری‌های دفتر ساحوی هرات با دانشگاه‌های دولتی و خصوصی

دفتر ساحوي هرات

در ادامه همكاري‌هاي قبلي بخش تعلیمات كميسيون مستقل حقوق بشر- دفتر ساحوي هرات- با دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این ولایت، این بار پنج تفاهم‌نامه همکاری بین دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر و موسسات تحصیلات عالی خصوصی خواجه عبدالله انصاری، اشراق، آسیا، هریوا و ریاست تربیه معلم ولایت هرات بخاطر نيل به اهداف مشترك در راستاي تحقق حقوق بشر، به امضاء رسيد.

در جلسات امضای این تفاهم‌نامه‌ها پيرامون همكاري‌هاي دوجانبه كميسيون و موسسات تحصیلات عالی صحبت شد. مسئولین موسسات تحصیلات عالی ولایت هرات از كميسيون مستقل حقوق بشر، بعنوان نهادي نام بردند كه همكاري‌های نزدیک با مراکز علمی و آکادمیک دارد و در زمنيه ترويج فرهنگ و ارزش‌هاي حقوق بشري، موسسات تحصیلات عالی را، می‌تواند همکاری و همیاری نموده و در پیشبرد این داعیه ممد واقع شود.

آنها همچنان اظهار اميدواري كردند كه در زمينه همكاري‌هاي بيشتر تلاش خواهند كرد تا دانشجويان از فعایت‌های آموزشی مشترک بيشترين استفاده را نمايند.

سيدعبدالقادر رحيمي رئيس دفتر ساحوي كميسيون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب، مراکز تحصیلات عالی هرات را همكاران دائمي و استراتژيك كميسيون دانست و از همكاري‌هاي متقابل استقبال نمود.

آقای رحیمی در صحبت‌هاي خود تأكيد كرد كه با تشريك مساعي و استفاده مشترك از ظرفيت‌ها و امكانات موجود همديگر، مي‌توانيم در جهت ارتقاي سطح آگاهي نيروي بشري و گسترش ارزش‌هاي حقوق بشري، گام‌هاي بلند و موثر برداريم.

در اين تفاهم‌نامه‌های یازده ماده‌اي، ايجاد جامعه‌اي عاري از بي‌عدالتي، گسترش حاكميت قانون، رفع خشونت و روحيه احترام به ارزش‌هاي انساني از اهداف و آرمان‌هاي مشترك و وظايف اساسي كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان و موسسات تحصیلات عالی، دانسته شده است.

در ماده اول این تفاهم‌نامه، در مورد تدريس مضمون حقوق بشر توسط استادان موسسات تحصیلات عالی برای حداقل 30 نفر محصل طی یک دوره چهارماهه تذکر بعمل آمده است. موسسات تحصیلات عالی متعهد می‌گردند که یکی از اساتید واجد شرایط را جهت هماهنگی تدریس مضمون حقوق بشر معرفی و از تدریس منظم و معیاری موضوعات حقوق بشر نظارت نمایند. همچنان استاد متذکره، حقوق بشر را بصورت معیاری و مسلکی با مشوره کمیسیون و همکاری سایر استادان، برای محصلان تدریس نموده و همچنین محصلان را در امور مربوط به منوگراف و تحقیقات صنفی با موضوعات حقوق بشری راهنمایی کند.

دادمحمد واحدی آمر بخش تعلیمات دفتر ساحوی هرات که در هنگام امضای تفاهم نامه‌ها حضور داشت وعده سپرد تا در قسمت تهيه مواد آموزشي حقوق بشري براي موسسه، همكاري‌هاي علمي و مسلكي با محصلاني كه روي مونوگراف‌هاي خود با موضوعات حقوق بشر كار مي‌كنند، برگزاري كنفرانس‌ها، سيمينارها و كارگاه‌هاي آموزشي روي مسايل حقوق بشر، همكاري در زمينه انجام تحقيقات علمي و حقوق بشري و ايجاد تسهيلات براي محققان، فراهم‌آوري زمينه استفاده استادان و محصلان از كتابخانه، مركز منابع و ديگر امكانات آموزشي كميسيون نیز همکاری نمایند.


بازنشر این مطلب