گزارش‌های روزانه بازدید:401 تاریخ نشر:2018-02-13

نقش مراکز تداوی و نهادها در مواظبت و نگهداری از افراد معتاد

دفتر ساحوی کندز

حفظ، نگهداري و مواظبت از حقوق افراد معتاد و افراد دارای معلولیت و دیگر اقشار آسیب‌پذیر یکی از وظایف و مکلفیت‌های دولت‌ها و نهادهای همکار در راستای بهبود وضعیت حقوق بشری معتادین و افراد دارای معلولیت بوده و بر مبنای همین وظایف، مسئول بخش افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی کندز به شهر تالقان ولایت تخار رفته و از نزدیک از مراکز تداوی معتادین و وضعیت معیشتی آنها نظارت بعمل آورد.

با آنکه آمار و ارقام دقیق از رقم معتادین در این ولایت وجود ندارد، اما مسئولین محلی ولایت تخار رقم معتادین را بیش از 10 هزار اعم ازجوانان، اطفال و زنان معتاد در آن ولایت می‌دانند.

در ولایت تخاربا تناسب رقم بیشتر از 10 هزار معتاد یک مرکز تدای معتادین 40 بستر وجود داشته که در سال 2007 ایجاد گردیده و دارای 20 تن پرسونل خدماتی می‌باشد و بهمدت 45 روز افراد معتاد را تحت تداوی قرار می‌دهند.

در این مرکز روزانه هر یک از معتادین 130 افغانی بودیجه داشته و این پول در 24 ساعت جهت اعاشه گرم و سرد بهمصرف می‌رسد.

در این مرکز، میدان سپورتی، حمام گرم و وسایل موسیقی وجود داشته و با یک دواخانه مجهز، تجهیز گردیده است و به نسبت کرایی بودن این تعمیر مریضان معتاد از امکانات بیشتر و خوبتر برخوردار نمی‌باشند.

به گفته رییس این شفاخانه در این مرکزاز شروع سال 1396 الی اخیر قوس امسال 240 تن را در داخل بستر و121 تن را در خارج از شفاخانه  تداوی نموده اند. محبوب‌الله میرزایی داکتر این شفاخانه طی مصاحبه‌ای از نبود لابراتوارمجهز، سلمانی، دوبی، صفاکار، وسایل پیشرفته، کمبود چپرکت، میزهای کاری، چوکی، جنراتور قوی خبر داده و از وزارت صحت عامه خواست تا با در نظرداشت افزایش روز افزون معتادین در ارتقا و افزایش بسترهای این شفاخانه این مرکز را یاری رسانند.

یکتن از معتادین این مرکزکه مدت 10 سال می‌شود که به این پدیده کشنده روی آورده، ضمن قدردانی از کمک‌های بهموقع و موجودیت پرسونل خدماتی دلسوز و مهربان و نظارت‌های بهموقع کارمندان کمیسیون، گفت: «با توجه به افزایش قابل ملاحظه معتادین و خرید و فروش مواد مخدر در شهر و بازار تعداد بسترها و اتاق‌ها در این مرکز کم بوده و باید دولت توجه بیشتر را در تداوی این قشر آسیب‌پذیر داشته باشد.» وی که این میراث شوم را از کشور ایران و پاکستان به ارث آورده از دولت خواهان تعمیر استندرد با همه امکانات و تجهیزات می‌باشد.

مریض معتاد 43 ساله که در کشور پاکستان معتاد به مواد مخدر شده از جوانان می‌خواهد که به این پدیده شوم روی در نیاورند. وی می‌گوید: «اعتیاد یک مریضی اجتماعی و روانی بوده پس باید همرای شخص معتاد مثل یک مریض برخورد کنند و از آزار و اذیت و استعمال الفاظ نادرست شهروندان بپرهیزند.»

رییس شفاخانه، می‌گوید: «از نظرصحي مواد مخدر در اشخاص و افراديكه آن را استفاده و استعمال مي‌كنند نهايتاً تأثير بد و منفي كرده و اكثريت شان را يا به مرگ كشانده و يا از دائره آدميت و انسانيت خارج كرده می‌کند. پس ما کوشش کنیم که علیه این پیدیده شوم که تاثیرات منفی را در خانواده‌ها و جامعه به بار آورده مبارزه کنیم و نسل امروزی را از شر آن نجات بدهیم.»

قابل یادآوریست که مسئولین مراکز تداوی معتادین نیز از نبود زمینه‌های شغلی برای جوانان و افزایش فقر در آن ولایت ابراز نگرانی کرده، کارکرد حکومت‌های گذشته و فعلی را در  سال‌های پسین برای کاهش و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، عدم موجودیت مراکز تداوی بیشتر و جلوگیری از خرید و فروش مواد مخدر ناکام می‌دانند.

وضعیت مریضان معتاد در مراکز تداوی خوب بوده و در بیرون از مراکز معتادین به حالت خراب و به دور از همه امکانات بوده و از هیچ نوع امکانات صحی برخوردار نمی‌باشند. نبود خوابگاه، تعداد بستر، پرسونل خدماتی، ادویه با کیفیت، تعداد داکتران مجرب و پرسونل خدماتی، خرید و فروش آزاد مواد مخدر و دیگر مشکلات و چالش‌ها مواردی هستند که تا هنوز دولت و نهادهای ذیربط به آن رسیدگی ننموده و اگر به آن توجه و  رسیدگی صورت نگیرد در آینده نزدیک شاهد فاجعه بزرک در کشور خواهیم بود.

باید ذکر گردد که مسئول بخش افراد دارای معلولیت در جریان این سفر با مسولین اتحادیه‌های افراد دارای معلولیت و تعدادی زیادی معلولین بحث و گفتگو نموده و در مورد بهبود وضعیت حقوق بشری و استخدام آنها و همچنان وسایل کمکی با والی ولایت، رییس معارف، کار و امور اجتماعی، بازتوانی کمیته سویدن و حج و اوقاف دیدار و مشکلات و چالش‌های فرا راه آنها را شریک و راه‌های رسیدن به خودکفایی و ایستادگی آنها در جامعه بعنوان افراد فعال تبادل نظر نمودند.

والی ولایت ضمن تقدیر از کارکردهای کمیسیون رسیدگی به مشکلات و چالش‌های موجوده در ادارات و نهادهای ولایت تخار و بخصوص بررسی و پیگیری قضیه محاکمه صحرایی خانم 20 سال را در قریه حمیدالدین ولسوالی چاه‌آب حتمی و ضروری دانسته و تاکید نمود که عاملین محاکمه صحرایی خانم مذکور را دستگیر و به ادارات عدلی و قضایی می‌سپارد. والی ولایت خشونت‌های موجوده را در ولایت تخار دردناک و غیراسلامی و غیرقانونی دانسته و از مسئولین امنیتی و کشفی و استخباراتی خواست تا در تطبیق قوانین سعی و تلاش نمایند و در گرفتاری عاملین قضایا از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزند.

با افزایش افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا نگرانی از عدم توزیع کمک‌های بهموقع همانند توزیع نمرات رهایشی، معاشات کم، توجه به عدم صحت، تعلیم و تربیه، نبود وسایل کمکی و سایر امتیازات قانونی افزایش یافته و شکایت‌های مبنی بر عدم توجه دولت و جامعه جهانی بربهبود وضعیت حقوق بشری این افراد روز به روز در حال افزایش به ملاحظه می‌رسد. همچنان 4 تن از افراد دارای معلولیت که سند لیسانس و 14 را داشتند به ریاست کار و امور اجتماعی معرفی و این ریاست این افراد را به ریاست‌های زراعت و ریاست صحت عامه با در نظر داشت اسناد تحصیلی شان معرفی نمود که انشاالله بعد از طی مراحل قانونی استخدام خواهند شد.


بازنشر این مطلب