گزارش‌های روزانه بازدید:404 تاریخ نشر:2018-02-13

برگزاری جلسه آموزشی در مورد نحوه برخورد با معلولین در ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات

دفتر ساحوی هرات

دیدگاهی که خانواده و جامعه نسبت به معلولیت دارد بسیار مهم است و باعث می‌شودکه فرد معلول با آن دیدگاه رشد کند و شکوفا شود یا گوشه نشینی و تنهایی را برای خود برگزیند. گاهی فرد از نظر جسمی سالم است و حتی دارای تحصیلات عالیه نیز می‌باشد ولی نتوانسته در جامعه جایگاه خود را پیدا کند و بالعکس ممکن است شخص دچار معلولیت باشد ولی آنچنان توانسته از توانمندی‌های خود استفاده کند که جامعه نیز پذیرای مشارکت وی شده است. بنابر این می‌توان با دیدگاهی مثبت در خانواده، فرد معلول را به شخصی توانا در جامعه تبدیل کرد، چرا که زندگی فرد معلول نباید تحت‌الشعاع معلولیت وی قرارگیرد. اما متأسفانه در برخی خانواده‌ها نوع رفتار اعضای خانواده با افراد معلول نسبت به اعضای سالم خانواده کاملآ متفاوت و گاهی نیز نامناسب و غیرانسانی است و نیاز است تا در این زمینه توجه بیشتری صورت گرفته و خانواده‌ها طرز برخورد صحیح با معلولین را فرا گرفته و آن را عملی نمایند.

به همین منظور  بخش حمایت از اشخاص دارای معلولیت دفتر ساحوی هرات جلسه آموزشی را برای 25 خانم که والدین اشخاص دارای معلولیت بودند، در ولسوالی زنده جان ولایت هرات دایر نمود.

در این جلسه در ابتدا در مورد تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های قانونی کمیسیون مستقل حقوق بشر برای حاضرین معلومات ارائه شد، سپس در مورد موضوعات مرتبط از جمله اسلام و معلولیت و طرز برخورد با معلولین صحبت شد که مورد استقبال اشتراک کنندگان قرار گرفت.

در این جلسه برخی اشتراک کنندگان نیز به نمایندگی از دیگران از برگزاری جلسه در مورد نحوه برخورد با افراد دارای معلولیت ابراز تشکر و قدردانی نموده و تأکید کردند که برگزاری چنین جلسات در ارتقا آگاهی خانواده در برخورد با معلولین موثر است.

 یک تن از اشتراک کنندگان این جلسه گفت: «اگرچه ممکن است فرد معلول از نگاه ظاهری با دیگران تفاوت داشته باشد ولی تکیه بر ناتوانی فرد، نه تنها کمکی به وی نمی‌کند بلکه بر مشکلات وی خواهد افزود. افراد معلول، غالباً مشکلاتی دارند که مانع انجام برخی از فعالیت‌های آنها می‌شود یا احتمالاً آنها بعضی از کارها را به شکل دیگری انجام می‌دهند، اما اکثر افراد معلول نیز می‌توانند پس از آموزش لازم، بسیاری از فعالیت‌های عادی زندگی را مانند دیگران انجام دهند. آنچه یک معلول نیاز دارد پذیرفتن و باور کردن توانایی‌های اوست نه غم خوردن برای ناتوانی وی.»

لازم به ذکر است که این جلسه به خاطر تقاضای اعضای شورای مردمی ولسوالی زنده‌جان مبنی بر برخورد نامناسب والدین با اطفال دارای معلولیت شان برگزار شده و در مورد طرز برخورد با اطفال دارای معلولیت صحبت‌های همه جانبه صورت گرفت.


بازنشر این مطلب