گزارش‌های روزانه بازدید:446 تاریخ نشر:2018-02-21

گزارش جلسه دادخواهی پیرامون آزار و اذیت‌ خیابانی زنان در ولایت بدخشان

دفتر ولایتی بدخشان

بخش حمایت و انکشاف از حقوق زنان دفتر ولایتی بدخشان در هماهنگی با ریاست امور زنان، رئیس جندر ولایت بدخشان، رئیس شورای علما جلسه دادخواهی را پیرامون آزار و اذیت زنان با قومندان امنیه این ولایت، در دفتر کارش  برگزار کرد.

این جلسه، ابتدا باسخنان عارفه نوید رئیس دفتر ولایتی بدخشان آغاز شد، وی هدف از برگزاری این جلسه دادخواهی را حمایت از زنانی دانست که در خیابانها مورد آزار و اذیت قرار میگیرند، چون آزار و ازیت بیش از حد باعث رنجش و ناراحتی در میان زنان شده، و زنان نمیتواند با روحیه آرام به تحصیل، کار و فعالیت خود ادامه دهند.

 وی از قومندانی امینه این ولایت خواست تا جلوی چنین افرادی را که باعث آزار و اذیت زنان می‌شوند، بگیرند، و عاملان قضایای آزار و اذیت را نیز مورد تعقیب عدلی قرار دهند، تا اینکه زنان بتوانند با خاطر آرام، تحصیلات‌شان را پیشبرده و با خاطر آرام کار و فعالیتشان ادامه دهند.

 این جلسه دادخواهی، در حالی برگزار گردید که چندی پیش، چند تن از زنان مدافع حقوقبشر توسط یک مرد تبلیغی مورد آزار و اذیت فزیکی قرار گرفته بود که،  این موضوع به گونهٔ رسمی و مستند با مسئولان قومندانی امنیه  شریک ساخته شد. رئیس شورای علمای این ولایت، از برخورد غیر انسانی مسئولان حکومتی به ویژه پولیس با قربانیان خشونت علیه زنان و زنان آزار و اذیت دیده، انتقاد نموده، و از قومندانی امینه خواست که جلوی خلاف‌ورزی‌ها و برخوردهای غیرعادلانه مسئولان را بگیرند و با اینگونه موارد، باید مطابق قانون بر خورد صورت گیرد.

 رئیس امور زنان، رئیس جندر مقام ولایت نیز هر کدام نگرانی خویش  را از افزایش آزار و اذیت زنان  در بدخشان ابراز داشتند و خواهان توجه و رسیدگی به این موضوع  شدند.

 سرانجام، مسئولان قومندانی امینه، پس از شنیدن مشکلات، نگرانی‌ها و پیشنهاها در این زمینه، تعهد نمودند که جلوی آزار و اذیت‌های خیابانی را گرفته و در محلاتیکه احتمالی آزار و اذیت زنان بیشتر باشد، پولیس را موظف خواهند کرد، آنها همچنان در این جلسه وعده سپردند که عاملان قضایای آزار و اذیت زنان  را شناسایی، دستگیر و مورد تعقیب عدلی قرار خواهند داد.


بازنشر این مطلب