گزارش‌های روزانه بازدید:451 تاریخ نشر:2018-03-04

داکتر سیما سمر: آزمایش نسایی خلاف قانون و مغایر با کرامت انسانی است

موسسه میدیکا افغانستان با همکاری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کنفرانسی را زیر عنوان «عدالت برای متضررین معاینات نسایی» در کابل برگزار کرد. این کنفرانس روز یک شنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۶ در هوتل کابل سرینا برگزار شد و اشتراک کنندگان کنفرانس بر پایان دادن به عمل آزمایش بکارت تاکید کردند.

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این نشست گفت که در حالی که آزمایش بکارت خلاف کرامت انسانی است ولی هنوزهم این عمل به منظور تثبیت جرم انجام می‌شود.

به باور رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این آزمایش «توهین آمیز و تحقیرآمیز است» و نهادهای دولتی مکلف اند تا برای پایان دادن به این عمل خلاف حقوق بشری پایان دهند. خانم سمر گفت که شماری از کارمندان صحی و موظفین تطبیق قانون فکر می‌کنند که انجام آزمایش بکارت بخشی از وظایف آنان می‌باشد در حالی که این عمل در مغایرت آشکار با قوانین و ارزش‌های حقوق بشری قرار دارد.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که آزمایش بکارت با استفاده از جبر و اکراه پیامدهای بسیار بد روانی و اجتماعی دارد. چنانچه بسیاری این قربانیان از جامعه ترد می‌شوند و یافته‌های کمیسیون نیز نشان می‌دهد که برخی از این قربانیان مجبور می‌شوند تا خانه‌ها و روستاهای شان را برای حفظ آبر و کرامت انسانی شان ترک کنند.

یافته‌های کمیسیون نشان می‌دهد که بعضی از قربانیان آزمایش بکارت حتا پس از کوچیدن از مناطق اصلی شان نیز مصوون نبوده و مجبور به ترک افغانستان شده‌اند. داکتر سمر گفت تلاش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای پایان دادن به این عمل ادامه دارد: «هدف این است که ما در افغانستان فضایی را ایجاد کنیم تا انسان‌ها با مصوونیت زندگی کنند.» رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که در شانزده سال گذشته در نتیجه دادخواهی‌های کمیسیون موارد آزمایش بکارت کاهش یافته است.

عمل خلاف قانون

آزمایش پرده بکارت یکی از برخوردهای معمول در کابل و ولایات برای کشف و اثبات جرم است. نهادهای تفیذ قانون به خصوص پولیس دختران و زنانی که را که از خانه فرار می‌کنند به طب عدلی معرفی می‌کند تا با انجام آزمایش پرده بکارت مجرم بودن یا نبودن زنان ثابت شود. این عمل معمولا به صورت اجباری صورت می‌گیرد و در برخی موارد زنان قربانی در حضور چند مرد مورد آزمایش قرار می‌گیرند. 

براساس اظهارات مسوولان میدیکا افغانستان آزمایش بکارت پیامدهای بسیار ناگواری برای زنان قربانی دارد زیرا پس از انجام این عمل آبرو و حیثیت شان به شدت صدمه دیده است. مسوولان این موسسه گفتند که در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ تن از زنان مجبور به آزمایش بکارت شده، و برای رسیدن به عدالت خواهان کمک شده‌اند.

حمیرا امیر رسولی رییس موسسه میدیکا افغانستان در این کنفرانس گفت: «این معاینات از نظر طبی، صحی و علمی اساس ندارد. این معاینات به حدی بی‌اعتبار است که سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که کارمندان صحی هرگز نباید به اجرای چنین معاینات مبادرت ورزند.»

به باور نهادهای مدافع زنان آزمایش بکارت خلاف قوانین داخلی و کنوانسیون‌هایی است که افغانستان آن‌ها را پذیرفته است. در جزوه معلوماتی موسسه میدیکا افغانستان آمده است چنانچه در متن قانون جزا آمده است: «امر اجرای معاینات عدلی طبی پرده بکارت بدون رضایت زن یا حکم محکمه ذیصلاح ممنوع بوده و مرتکب به حبس قصیر محکوم می‌گردد.»

براساس قانون منع شکنجه نیز این عمل جواز ندارد چنانچه ماده ۶ این قانون شکنجه، رفتارهای بی‌رحمانه غیرانسانی و تحقیرآمیز ممنوع می‌باشد. قانون اساسی نیز دولت را مکلف به حفظ و حمایت از حقوق بشر کرده است. نهادهای مدافع حقوق زن در این کنفرانس گفتند که آزمایش بکارت خود نوعی شکنجه است که در آن زنان قربانی نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روانی نیز صدمه می‌بنند.

آسیب‌های فزیکی و روانی

یافته‌های موسسه میدیکا نشان می‌دهند که آزمایش پرده بکارت پیامدهای زیان‌بار روانی و فزیکی در پی دارد. قربانیان این عمل گفته‌اند که در هنگام این آزمایش به شدت احساس درد کرده‌اند. در جزوه معلوماتی میدیکا افغانستان آمده است: «این معاینات به شدت دردناک است. علاوه بر این هنگامی که معاینه تحت فشار و استرس انجام می‌شود و هنگامی که در انجام آن اشتباهی صورت می‌گیرد، آسیب‌های ناشی از آن می‌تواند جدی‌تر و شدیدتر شود.»

براساس این جزوه معلوماتی تجربه فشار روانی و استرس نزد قربانیان آزمایش بکارت از زمانی آغاز می‌شود که به قربانی گفته می‌شود که قرار است مورد معاینه طبی قرار گیرد: «قربانیان قبل از معاینه از مواردی چون ترس شدید، فریاد، گریه، زاری و بیهوش شدن رنج می‌برند. قربانیان در جریان معاینه به دلیل ازدست دادن شأن و کرامت انسانی، نقض حریم خصوصی، شرم و خجالت شدید، حس اعتماد به نفس ضعیف، احتمالا دچار تشنج می‌شوند.»

قربانیان گفته اند که در جریان این معاینات داکتران و نرس‌ها به آن‌ها خندیده‌اند و آن‌ها را تحقیر کرده‌اند. در بعضی موارد به دلیل ترس و اضطراب شدید، قربانی به خودکشی فکر می‌کند. قربانیان همچنین گفته‌اند که در هنگام آزمایش بکارت فکر کرده‌اند که پس از تجاوز جنسی برای بار دوم قربانی تجاوز جنسی شده‌اند.

یافته‌های این موسسه نشان می‌دهد که زنان قربانی از عواقب شدید معاینات نسایی به شدت رنج می‌برند زیرا با انجام این معاینه زنان قربانی در جامعه طرد می‌شوند و مورد توهین و تحقیر قرار می‌گیرند. در برخی موارد قربانیان پس از انجام این معاینه با نام‌های بد و زننده خطاب می‌شوند و مصوونیت شغلی و اجتماعی را از دست می‌دهند.


بازنشر این مطلب