گزارش‌های روزانه بازدید:545 تاریخ نشر:2018-03-07

امضاء تفاهمنامه جهت تدریس مضمون حقوق بشر با آمریت دارالعلوم امام ابوحنیفه در مرکز ولایت غور

دفتر ولایتی غور

تفاهم‌نامه همکاری آموزشی حقوق بشر میان دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دارالعلوم امام ابو حنیفه  روز دوشنبه مورخ  14 حوت 1396 در مرکز ولایت غور منعقد گردید.

هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه آموزشی حقوق بشر، ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های انسانی از طریق تدریس مضمون حقوق بشر در این موسسه تحصیلی می‌باشد.

دفتر ولایتی غور در گذشته نیز با دارالعلوم امام ابوحنیفه تجربه همکاری آموزش حقوق بشری را داشت، اما این بار طبق صحبت‌ها و تفاهم که صورت گرفته قرار است هر دو نهاد بیشتر از گذشته همکاری نموده، اداره دارالعلوم در راستای تدریس حقوق بشر جدیت و دقت بیشتر بخرج دهد.  

از آنجایی که مردم ولایت غور بیشتر وابسته به گرایش‌های سنتی بوده، می‌شود گفت موضوعات جدید امروزی مانند دموکراسی وحقوق بشر به سادگی قابل پذیرش برای تمام مردم نبوده و از طرف دیگر مخالفت‌های ضد حقوق بشری گاها از آدرس دین به حقوق بشر وارد می‌شود و این امر باعث کندی توسعه حقوق بشر در بین جامعه سنتی گردیده است. اگر علمای دین با موضوعات روز و چالش‌های زندگی بشری بیشتر آشنای یابد می‌تواند در همکاری با نهادهای حامی حقوق بشری در توسعه فرهنگ انسانی تسریع ببخشد. از این رو تدریس موضوعات حقوق بشری برای شاگردان این نهاد که عالمان دین آینده این ولایت را تربیه می‌کند، از اهمیت زیاد برخوردار است. با این عمل علمان جوان دینی با اصول و ویژگی های حقوق بشر و در کل با گفتمان حقوق بشری آگاهی حاصل نموده و از نگران­های علماء در مورد مباحث حقوق بشر در این ولایت کاسته خواهد شد.

آموزش حقوق بشری باعث انعطاف پذیری مردم در برابر همدیگر و شناخت حقوق همدیگر شده و گرایش به افراطیت را کاهش میدهد.


بازنشر این مطلب