گزارش‌های روزانه بازدید:489 تاریخ نشر:2018-03-08

داکتر سیما سمر: تساوی جنسیتی به آموزش و ظرفیت‌سازی زنان وابسته است

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از هشتم مارچ روز بین المللی همبستگی زنان تجلیل کرد. شعار امسال هشتم مارچ «همه باهم بسوی تغییر مثبت» است و تلاش می‌شود تا وضعیت زنان در روستاها تغییر کند. سفیران بریتانیا و آلمان، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این کنفرانس شرکت کرده بودند. بیشتر اشتراک کنندگان این کنفرانس زنانی بودند که در صفوف نهادهای امنیتی خدمت می‌کنند.

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل افغانستان در این کنفرانس گفت که افغانستان به عنوان عضوی از جامعه جهانی باید برای بهبود وضعیت حقوق بشری زنان در روستاها تلاش کند. خانم سمر افزود کمیسیون تلاش می‌کند تا زنان بیشتری در نهادهای امنیتی مانند وزارت داخله، دفاع و ریاست امنیت ملی فعالیت کنند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشاره به اهداف انکشاف پایدار گفت که این اهداف رابطه نزدیکی با حقوق بشر دارد و در صورتی که اهداف هفده گانه انکشاف پایدار تطبیق شود، حقوق بشری مردم نیز تضمین می‌شود زیرا با تطبیق این اهداف، فقر کاهش می‌یابد، مردم به خدمات صحی دسترسی پیدا می‌کنند، زمینه تعلیم و تحصیل کودکان و جوانان فراهم می‌شود و فقر و گرسنگی کاهش می‌یابد.

داکتر سمر گفت: «اگر در افغانستان مردم به تعلیم و تربیه دسترسی می‌داشت ما امروز مشکلات کمتری می‌داشتیم. به هر اندازه بی‌سوادی کمتر شود به همان اندازه فقر و گرسنگی نیز کاهش می‌یابد. اگر پولیس ما باسواد می‌بود، ما مشکلات کمتری در تطبیق قانون می‌داشتیم. به همین دلیل است که با بر بهبود تعلیم و تربیه تاکید می‌کنیم تا زندگی بهتر داشته باشیم.»

 

شمولیت زنان در تصمیم گیری

هرچند حضور زنان در نهادهای دولتی بهبود یافته اما رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که زنان تمام نهادهای دولتی به خصوص ارگان‌های امنیتی باید در سطح تصمیم‌گیری حضور داشته باشند و هر تصمیمی که گرفته می‌شود، نظر زنان باید در آن شامل باشد. داکتر سمر با ارایه نمونه‌ای از غیابت زنان در پلان‌سازی و تصمیم‌گیری گفت باوجودی که میلیون‌ها دالر برای ساخت شاهراه کابل – هرات مصرف شده ولی چون زنان در پالیسی‌سازی سهم نداشته‌اند، در این مسیر تشناب زنانه ساخته نشده است در حالی که این امر یک نیاز جدی برای زنانی است که در این مسیر سفر می‌کنند.

بانو سمر گفت با وجود شعارهایی که در مورد تساوی جنسیتی داده می‌شود اما در عمل زنان در تصمیم‌گیری‌های حضور ندارند به همین دلیل مشکلاتی که زنان در عرصه‌های انکشافی دارند، راه حلی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

 

توصیه به زنان عضو ارگان‌ها امنیتی

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اشتراک کنندگان این کنفرانس را که بیشتر زنان عضو نیروهای امنیتی بودند، مورد خطاب قرار داد و گفت: «تابوشکنی و حضور شما در نهادهای امنیتی قابل تقدیر است.» ولی معنی حضور زنان در نهادهای امنیتی نباید تنها به حضور آن‌ها خلاصه شود.

حمایت از زنان قربانی موضوع مهمی است که داکتر سمر به آن اشاره کرد و گفت که هر زمانی که زنان قربانی می‌شوند و برای رسیدن به عدالت به پولیس مراجعه می‌کنند، زنان عضو پولیس مسوولیت دارند تا با هم‌جنسان شان همکاری نمایند.

داکتر سمر با خطاب به زنان عضو نیروهای امنیتی گفت:‌ «تلاش کنید ظرفیت تان را از نظر مسلکی و علمی بلند ببرید. داشتن علم سرمایه ای است که کسی از شما گرفته نمی‌تواند؛ ولی علم را از شما کسی گرفته نمی تواند.» رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که زنان عضو نیروهای امنیتی باید برخوردهای سازنده داشته باشند، کارهای مثبت انجام دهند: «اگر برخوردهای شما سازنده نباشد، شما آزار و اذیت می بینید. شما باید در محل کار، جامعه و خانه نمونه عفت و پاکی باشید.»

داکتر سمر به زنان عضو نیروهای امنیتی  توصیه کرد که برای تطبیق قانون تلاش کنند و پیش از هرکس دیگر زنان خود باید قانون‌پذیر باشند.

 

حمایت کمیسیون از زنان عضو نیروهای امنیتی

یکی از وظایف اصلی بخش آمبودزمن در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمایت و رسیدگی به مشکلات زنان در نهادهای امنیتی است. داکتر سمر گفت هر زمانی که زنان در این نهادها با مشکل روبرو شوند، کمیسیون حاضر است تا «با حفظ محرمیت» این قضایا را بررسی و به آن رسیدگی کند.

داکتر سمر گفت: «اجازه ندهید که که کسی خلاف کرامت انسانی با شما رفتار کند. مصوونیت شما مهم است. شما باید مصوونیت داشته باشید و ما از مصوونیت شما حمایت و حفاظت می‌کنیم.»

داشتن برنامه منظم در زندگی موضوع دیگری بود که رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر به آن اشاره کرد و از زنان خواست تا با تنظیم برنامه زندگی فرزندان کمتری به دنیا آورند. زیرا به هر اندازه زنان فرزند کمتر داشته باشند به همان اندازه می‌توانند به امور مربوط به وظایف رسمی شان بهتر رسیدگی کنند.

داکتر سمر گفت خانواده‌هایی که فرزندان کمتر دارند، از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردارند و داشتن چنین برنامه‌ای در زندگی از ادامه فقر در خانواده‌ها جلوگیری می‌کند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان زنان را به آموزش و یادگیری تشویق کرد و افزود تا زمانی که زنان در نهادهای امنیتی ظرفیت خودرا بلند نبرند، نمی‌توانند در پست‌های بالاتر فعالیت کنند. بانو سمر بر حضور زنان در سطوح عالی تصمیم‌گیری در عرصه نظامی نیز تاکید کرد: «در شورای امنیت ملی هیچ زنی حضور ندارد. هنوز به این باور نیستند که زن می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها کمک کنند. ما باید این وضعیت را تغییر دهیم. متاسفانه ما همه چیز را مردانه می‌سازیم. پلان های انکشافی ما مردانه است.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تاکید بر تطبیق قانون گفت هر زمانی که زنان در نهادهای امنیتی با نقض قانون روبرو می‌شوند نباید سکوت کنند: «در صورتی که با یک کار غیرقانونی مواجه می‌شوید، اگر خاموشی اختیار می‌کنید شما شریک جرم هستید. بخاطر خاتمه دادن به فرهنگ معافیت هر زمانی که با یک عمل غیرقانونی مواجه می‌شوید، باید صدای تان را بلند کنید.»

 

پیام بانوی اول

رولا غنی بانوی اول کشور با ارسال پیامی به مناسبت هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان این روز را تبریک گفت. در این پیام از شجاعت و عزم راسخ زنان برای حضور در سکتورهای امنیتی قدردانی شد.

بانوی اول کشور در این پیام از حضور قدرتمند زنان در عرصه اقتصادی قدردانی کرد و گفت که این حضور می‌تواند زندگی زنان را تغییر دهد. بانوی اول افزود باوجودی که مشکلات زنان در جامعه افغانستان بسیار زیاد است اما نشانه‌هایی از پیشرفت نیز دیده می‌شود چنانچه زنان تجارت پیشه حالا می‌توانند مستقلانه فعالیت کنند.

سفیر بریتانیا در افغانستان سخنران دیگر این کنفرانس بود. او گفت باوجودی که تغییرات زیاد در انگستان در رابطه به حقوق زنان به وجود آمده اما هنوزهم کاستی‌های وجود دارد. او گفت که زنان در انگستان تا صد سال پیش حق رای نداشتند.

سفیر انگلستان بر مشارکت و حضور زنان در پروسه صلح تاکید کرد و گفت که کشورش از این حضور حمایت می‌کند تا در هنگام گفتگوهای صلح، زنان افغانستان نیز حضور داشته باشند و هر توافقی صورت می‌گیرد، نظر زنان در آن مدنظر گرفته شود.

براساس اظهارات سفیر بریتانیا، در حال حاضر ۵۰ درصد بورسیه‌های تحصیلی که از سوی حکومت انگستان برای افغانستان در نظر گرفته می‌شود، به زنان اختصاص می‌یابد. سفیر بریتانیا گفت که در حال حاضر کشورش مسوولیت آموزش اردوی ملی به خصوص زنان را در آکادمی مارشال فهیم به عهده دارد و صد زن در این مرکز آموزش می‌بینند.

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان از سخنرانان دیگر این برنامه بود. او گفت که دسترسی به تساوی جنسیتی بزرگترین چالش حقوق بشر در جهان است. به گفته نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان باوجودی که میلیون‌ها زن و دختر از حق تعلیم و تحصیل برخوردار شده اند اما هنوزهم زنان مشکلات زیادی دارند.

خشونت‌های خانوادگی، نابرابری زنان با مردان، کار بدون مزد زنان در خانه، آزار اذیت در جامعه و محل کار، تبعیض و چالش‌هایی که زنان بیجاشده و عودت کننده با آن روبرو هستند، مشکلاتی است که زنان با آن روبرو هستند.

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این کنفرانس گفت باوجودی که از تصویب نشدن قانون منع خشونت علیه زن در پارلمان نگران است اما «خوشبختانه» این قانون به عنوان فرمان تقنینی توشیح شده و در نهادهای عدلی و قضایی اجرا می‌شود.

تلفات زنان در نتیجه جنگ‌ها و برخوردهای مسلحانه مورد دیگری بود که نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد از آن ابراز نگرانی کرد. او گفت که در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۰۰ زن در نتیجه جنگ‌ جان شان را از دست داده‌اند. بیشتر این زنان در مساجد و مراکز مذهبی در هنگام حملات انتحاری کشته شده‌اند.

در این کنفرانس قانون منع خشونت علیه زن، قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت ملل متحد و کنوانسیون منع هرگونه تبعیض علیه زنان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در رابطه به جزییات این اسناد برای اشتراک کنندگان معلومات داده شد.

قدریه یزدان پرست کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تشریح قانون منع خشونت علیه زن تاکید کرد که این قانون باید در تمام محاکم عملی شود. خانم یزدان پرست تاکید کرد که این قانون نسبت به قوانین دیگر ارجحیت دارد و هر زمانی که ماده‌های این قانون با ماده‌های قوانین دیگر در تعارض قرار داشته باشند، قانون منع خشونت در اولویت قرار می‌گیرد.

ثریا صبحرنگ کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان محتوای قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد را مورد بررسی قرار داد و گفت که تمام کشور برای حفظ امنیت و ثبات مسوولیت دارند. خانم صبحرنگ تاکید کرد که زنان نقش مهمی در تامین صلح و امنیت جهانی دارد و زنان باید در تمام تصمیم‌هایی که در عرصه صلح و امنیت گرفته می‌شود. شریک باشند.

لطیفه سلطانی هماهنگ کننده بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کنوانسیون منع هرگونه تبعیض علیه زنان را مورد بررسی قرار داد و گفت که هنوز هم مشکلاتی در عرصه برابری جنسیتی در افغانستان وجود دارد زیرا باوجود قوانینی که در این عرصه تصویب شده، کار زنان در خانه بدون مزد به حساب می‌آید و سن ازدواج برای زنان و مردان تبعیض آمیز است.


بازنشر این مطلب