گزارش‌های روزانه بازدید:618 تاریخ نشر:2018-03-12

گرامی داشت از روز جهانی همبستگی زنان در مرکز ولایت غور

دفتر ولایت غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه مورخ 16 حوت 1396 از «8 مارچ» روز جهانی همبستگی زنان در سالن کنفرانس­های این دفتر تجلیل بعمل آورد. در این مراسم 138 تن (26 مرد و 112 زن) نمایندگان رسانه ها، فعالین مدنی و زنان کارمند در ادارات دولتی و غیر دولتی، اساتید دانشگاه و دارالمعلمین، زنان فعال مدنی وخانم های خانه  اشتراک نموده بودند.

برنامه با تلاوت آیات کلام الله مجید و پخش سرود ملی و پیام ویدیویی داکتر سیماسمر­رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آغاز گردید. سپس مبارک رضایی رئیس دفتر ولایت غور ضمن خوش آمدید به مهمانان، هشت مارچ را برای تمام زنان وبخصوص به زنان حاضردر محفل تبریک گفت. وی اظهار داشت تلاش ها وفدا کاری های زیادی از سوی زنان صورت گرفت تا هشت مارچ بعنوان روز برای همبستگی زنان پذیرفته شد. اکنون بیشتر از یک قرن است که هشت مارچ به عنوان روز بین المللی همبستگی زنان در نقاط مختلف دنیا تجلیل می گردد. او افزود تاریخ گواه آن است که انسان ها در سه دسته - طبقه حاکم، طبقه محکوم و دسته دیگر، انسانهای خیرخواه و عدالت طلب – زیست نموده که گروه سوم همیشه برای بر قراری عدالت اجتماعی و رفع ظلم وستم داد خواهی کرده اند. در طول تاریخ زنان یکی ازگروه های محروم جامعه بوه که نیازاست برای احقاق حقوق و تثبیت جایگاه انسانی زنان در جامعه  تلاش های دوام دار صورت گیرد.

گلثوم رضای، انیسه غیور نماینده گان شورای ولایتی، استاد نبی ساقی استاد دارالمعلمین، طاهره هاشیمی استاد دانشگاه، هاجره بشیری نماینده ریاست امور زنان وانجیلا شریفی در مورد وضعیت زنان، مشکلات و چالش های زنان صحبت کردند.

از گفته های سخنرانان چنین بر می­آید؛ دستاورد های حکومت در طی 16 سال داشته قابل توجه است، اما آنچه که نیاز بود و توقع میرفت، زنان به آنها دست نیافته است. حضور زنان در ادارات ملکی ونیز در صفوف نیروهای امنیتی از گذشته ها بهتر شده، اما این اندازه حضور زنان بسنده نیست، خانم ها باید بخود آگاهی برسند، و ظرفیت شان را بالا ببرند تا خودشان در مورد سرنوشت و آینده شان تصمیم بگیرند و منتظر دیگران نباشند که برای شان سرنوشت بسازد.

بگفته سخنرانان با اینکه  تلاش زیادی توسط نهای نهاد های مدافع حقوق زنان مثل کمیسیون مستقل حقوق بشر، ریاست امور زنان  و دیگر ادارات محلی صورت گرفته ولی هنوز آمار و ارقام زنان در ادارات دولتی اندک است. در تمام ادارات دولتی در غور44 کارمند زن، 32 اجیر و 78 کارمند و 11 تن اجیر در موسسات غیر دولتی، 22 پولیس زن در قوماندانی امنیه، 4 کارمند زن در ریاست امنیت ملی ایفای وظیفه می نمایند. همچنان 588 معلم رسمی اناث در سطح ولایت غور 3 داکتر زن در شفاخانه  و 93 قابله دربخش صحت مصروف خدمت می باشند. مجموع کارمندان در سطح ولایت غور به 7626 تن میرسد که فقط 636 آنان را زنان تشکیل میدهند.  بیشترین این کارمندان زن در معارف و بخش صحت ایفای وظیفه می کنند.

بر اساس آمار ارایه شده در این محفل تعداد قضایای مرتبط به زنان در ولایت غور بدین قرار است: 160 قضیه در ریاست امور زنان ثبت شده که 24 مورد آن قضیه حاد اند مانند، حلق آویز قتل و خود کشی، 60 قضیه در موسسه ندای زن، 70 قضیه در مدیریت جنایی قوماندانی امنیه غور و ۴۰ قضیه در دفتر حقوق بشر ثبت گردیده است.

 دراین محفل مشکلات و چالش های فرا روی زنان در ولایت غور چنین بر شمرده شد: عدم آگاهی مردم مخصوصاً زنان، حضور افراد مسلح غیر مسئول در ولسوالیها، عدم دسترسی زنان به تحصیلات، سهم اندک زنان در سیاست و تصمیم گیری مهم محلی کشوری، فقر و بیکاری، عدم حاکمیت قانون مخصوصآ  زمانیکه یک فرد مرتکب جرم می شوند و به سادگی به ساحه تحت کنترول مخالفین دولت یا ساحه بیرون از کنترول دولت فرار می کنند.

در ختم برنامه تیم ترانه لیسه دره قاضی سرود زیبایی را درمورد شخصیت و جایگاه زن اجرا کرد، و  نیز پارچه تمثلی در مورد منع خشونت علیه زنان  توسط تیم تمثیل لیسه شهاب الدین اجراء گردید که مورد توجه حضار قرار گرفت.

 


بازنشر این مطلب