گزارش‌های روزانه بازدید:969 تاریخ نشر:2018-03-13

دفتر ولایتی هلمند ۸ مارچ را تجلیل نمود

دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از هشتم مارچ روز بین‌المللی زن در تالار ولایت هلمند با اشتراک ۸۰ نفر از خانم‌ها و آقایان طی کنفرانسی تجلیل به عمل آورد.

در این کنفرانس محترم حیات‌الله حیات والی این ولایت، جمیله نیازی رییس امور زنان، رییس سازمان صلح  دموکراسی و زنان، نماینده شورای ولایتی، رییس معارف، رییس محکمه شهری، نماینده څارنوالی منع خشونت علیه زنان، نماینده شورای علما، مدیران  و معلمین چندین لیسه  اناث شهر لشکرگاه و خانم‌های موظف در ارگان‌های امنیتی (پولیس و امنیت ملی)، محصلین، متعلمین و سایر خانم‌ها حضور داشتند. هم چنان  از ولسوالی‌های ناوه، نهرسراج، گرم‌سیر و نادعلی نیز خانم‌ها نظر به دعوت‌نامه که برای شان ارسال گردیده بود حضور بهم رسانیده و اشتراک نموده بودند.

کنفرانس با قرائت آیات متبرکه از قران مجید آغاز گردیده و سپس سرود ملی کشور نواخته شد و به تعقیب آن عفیفه معروف رییس دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن خوش آمدگویی و تبریک گفتن روز زن به همه خانم‌های جهان و افغانستان به خصوص خانم‌های ولایت هلمند که همه روزه عزیزان شان را در اثر ناامنی از دست می‌دهند، گفتند: «یگانه کلیدی که خانم‌ها بتوانند از حقوق حقه‌شان بر خوردار گردند تعلیم است. خانم‌ها با فراگیری علم و تلاش در مورد اموزش فنون مدرن می‌توانند به برابری جنسیتی دسترسی پیدا کنند. به پست‌های کلیدی برسند و در سطوح تصمیم‌گیری در امور مهم کشور حضور داشته باشند.» همچنان ایشان گفتند: خانم‌هاییکه در ولسوالی‌ها و قریه‌ها زندگی می‌کنند چشم امید به ما دارند. ماهایکه از نعمت سواد برخورداریم و مسئولیت یک اداره را داریم تا در مورد اعاده حقوق اساسی انها و منع خشونت بالای انها مبارزه نمایم. زیرا هنوز هم خانم‌های روستایی مواجه به خشونت‌های از قبیل ازدواج‌های اجباری، بد دان دختران، بدل نمودن، فروش به بهانه ازدواج، ازدواج در سنین کودکی، تعدد زوجات، ممانعت از حق تحصیل، کار و محروم نمودن از حق میراث  و دهها خشونت دیگر مواجه اند. و از دولت مردان بخواهیم که در تطبیق اهداف توسعه پایدار خانم‌ها فراموش نشوند و در پهلوی تطبیق پروژه‌های دیگر خانم‌ها نیز باید به مکتب، صحت، ادارات عدلی و قضایی و پروژه‌های ارتقای ظرفیت و خود کفایی اقتصادی در نظر گرفته شوند. زیرا بدون انکشاف فکری و اقتصادی زنان و مردان در دور دست‌ترین موقعیت ما به اهداف انکشافی پایدار نایل نخواهیم آمد و نه حقوق بشری افراد تآمین خواهد گردید. سپس حضور خانم‌ها در صفوف امنیتی را تقدیر نمود. و گفتند که در مورد این خانم‌ها دادخواهی‌هایی صورت گرفته تا از امکانات و امتیازات موجود در ادارات همانند مردان از حقوق یکسان برخوردار باشند و مورد آزار و اذیت جنسی قرارنگیرند زیرا قانون منع آزار و اذیت جنسی نافذ گردیده و می‌توانند از مزایای ان استفاده نمایند.

 بعدآ محترم والی ولایت هلمند طی سخن رانی خطاب به خانم ها فرمودند : بنده به حیث والی این ولایت روز زن را به تمام خانم های افغانستان به خصوص خانم های شجاع و با عزت هلمند تبریک عرض میکنم و اطمینان میدهم که به منظور برداشتن و ازبین بردن چالش ها در مقابل رسیدن زنان به حقوق حقه شان تلاش میکنم و به منظور تآمین حضور زنان در ادارات دولتی به خصوص پوست های کلیدی این ولایت در امتحانات رقابتی از خانم ها حمایت خواهم نمود وتعبیض مثبت را در نظر خواهم گرفت . همچنان محترم  والی این ولایت افزودند: در ولایت هلمند  هیچ فردی را اجازه نخواهم داد که در اداره یا هر محل دیگر سبب آزار و اذیت جنسی خانم ها گردد. اگر این موارد نزد شما باشد میتوانید با شجاعت با من شریک سازید . تا مرتکبین به سزای اعمال شان برسند .

سپس خانم جمیله نیازی رییسه امور زنان این ولایت سخنرانی نموده و ارقام خشونت علیه زنان را که  در سال ۱۳۹۶در این ریاست  ثبت گردیده افزون بر سالهای گذشته خواند. و نگرانی شدید خویش را در مورد ابراز نمود . همچنان از بکار انداختن خانم های خانه در پروزه های کوتا مدت زراعتی و صنعتی یاد آور گردید .واز مقام ولایت خواهش نمود که در مورد دسترسی زنان به اخد پروژه ها به منظور خود کفایی زنان انها را حمایت نماید . و افزودند : در ولایت هلمند بیشترین خانم ها در بخش معارف و صحت کار میکنند که باید در همه عرصه های زنده گی مشارکت داشته باشند.  

بعدآ پنلی به ترکیب محترم والی این ولایت، شاروال، رییس محکمه شهری، عضو سارنوالی منع خشونت، رییس امور زنان، رییس معارف و معاون شورای علما و مسئول دفتر ولایتی هلمند کمیسیون ترتیب گردید. در این پنل خانم‌های اشتراک کننده سوالات و مشکلات شان را مطرح نمودند.

یکتن از معلمین ولسوالی نهر سراج از نرسیدن معاش برج‌های عقرب، قوس، جدی و دلو مدیریت معارف آن ولسوالی و مشکلات اقتصادی معلمین شکایت نمود. همچنان یک تن از اشتراک کنندگان که از ولسوالی ناوه تشریف آورده بودند از نبود مکتب دختران و نبود مرکز صحی حتی نبود کورس‌های سواد آموزی در آن ولسوالی خبر داد و این وضعیت را برای مردم ناوه به خصوص زنان نگران کننده خواند.

به همین ترتیب  تعداد کثیری از خانم‌ها سوالات و مشکلات‌شان را طرح نمودند که از جانب مسئولین به جواب‌های تقریبآ قناعت بخش پاسخ ارایه گردید و محترم والی این ولایت جهت حل مشکلات آنها وعده سپرد. این برنامه با قراعت دعاییه و صرف طعام چاشت به پایان رسید.


بازنشر این مطلب