گزارش‌های روزانه بازدید:288 تاریخ نشر:2018-03-14

تجلیل از هشتم مارچ روز جهانی زن در دفتر ساحوی هرات

 

مرکزمنابع و مطبوعات دفتر ساحوی هرات

بمناسبت تجلیل از هشتم مارچ روز جهانی زن، کنفرانس علمی تحت عنوان (حقوق زنان روستایی و توسعه پایدار) از سوی دفتر ساحوی هرات برگزار شد. در این مراسم تعداد زیادی از خانم‌های فعال در عرصه حقوق زن، مسئولین و نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و خانم‌های روستایی اشتراک داشتند.

 بعد از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی، سیدعبدالقادر رحیمی رئیس دفتر ساحوی هرات، ضمن سخنان افتتاحیه کنفرانس و تبریک بمناسبت هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان، در مورد حقوق زنان روستایی در اهداف هزاره انکشاف پایدار صحبت کرد و گفت: ما امسال برنامه تجلیل از هشت مارچ را به مشکلات خانم‌های روستایی و چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد اختصاص دادیم. آقای رحیمی تأکید کرد: یکی از اهداف مهم انکشاف و توسعه پایدار، تهیه آب صحی آشامیدنی است و دولت‌ها مکلف هستند بدون تبعیض آب صحی آشامیدنی را برای همه فراهم سازند. مخصوصا خانم‌ها هم در شهرها و هم در روستاها باید به آب صحی آشامیدنی دسترسی داشته باشند. ولی متأسفانه در قرا و قصبات مردم، بخصوص زنان و اطفال به آب صحی آشامیدنی دسترسی ندارندکه این مسئله صحت مادران و اطفال را به مخاطره می‌اندازد، توجه به حق صحت، یکی از حقوق بشری مخصوصا برای زنان و اطفال است.

در ادامه کنفرانس خانم ماریا بشیر فعال حقوق زن و رئیس موسسه خدمات حقوقی و مشورتی عدالت گستر ، در رابطه به دسترسی زنان روستایی به محاکمه عادلانه و اهمیت آن در توسعه پایدار صحبت کرد. خانم بشیر گفت: ما در آستانه هشت مارچ متآسفانه شاهد واقعات خشونت بار نقض حقوق زنان هستیم که یک مرد در ولسوالی کرخ، خانم و خواهرش را به قتل میرساند. خانم بشیر ضمن اشاره به چشم انداز وضعیت حقوق زنان روستایی و دسترسی شان به عدالت گفت: بررسی وضعیت اجتماعی زنان ارتباط تنگاتنگی با عرف و عنعنات جامعه دارد، در افغانستان عرف نیرومند قبیله ای وجود دارد که مانع تآمین عدالت میگردد. خانم بشیر تآکید کرد: در هر جامعه پدیده جرمی وجوددارد، تنها راه حل کاهش جرایم، اختصاصی شدن جرایم و نحوه رسیدگی به آنهاست، متآسفانه تلاش هایی جریان دارد که قانون منع خشونت علیه زنان از اختصاصی بودن خود خارج شود که این مسئله اگر تحقق پیدا کند هم باعث ضرر به خانم ها و هم سبب افزایش آمار خشونت در جامعه خواهد شد.

سخنران دیگر این کنفرانس ، استاد عبدالمجید صمیم استاد دانشگاه بود ، وی در مورد اهمیت آموزش زنان و دختران روستایی و اهمیت آن در توسعه پایدار صحبت نمود. وی گفت : تمام امکانات و خدمات در شهرها ارائه میشود و در اطراف و روستاها دولت کم کاری میکند ، دولت وظیفه دارد تا واحدهای اداری فرعی را در روستاها مخصوصآ برای خانم ها ایجاد کند . آقای صمیم گفت : هراندازه که ما از شهرها دورتر شویم متآسفانه رسم و رواج ها شدیدتر میشود که این عرف و عنعنات بی اساس ، منجر به نقض حقوق بشری افراد میگردد. این استاد دانشگاه گفت : حق تعلیم و تحصیل برای اتباع افغانستان محفوظ است و دولت باید در این زمینه برنامه ریزی های دقیقی داشته باشد تا خانم های روستایی نیز به این حق دسترسی داشته باشند.

در ادامه خانم فاطمه باقری مسئول بخش حمایت از حقوق زنان دفتر ساحوی هرات ، پرزنتیشن خود را در مورد دسترسی به حق صحت و تسهیلات باروری ، و اهمیت آن در توسعه پایدار برای حاضرین ارائه نمود. وی ضمن ارائه مبانی حقوق حق صحت و حق دسترسی به خدمات صحی باکیفیت در اسناد بین المللی حقوق بشر گفت: حق دسترسی به خدمات صحی از بنیادی ترین حقوق بشری افراد بوده و در صورت نقض میتواند مورد پیگرد محاکم باصلاحیت ملی و بین المللی قرار گیرد. همچنان تعهد دولت ها در رابطه به حق خدمات صحی با کیفیت در قانون اساسی نیز تآکید شده و دولت باید اقداماتی را انجام دهد تا شرایط و دسترسی مردم به خدمات صحی گسترش پیدا نماید. خانم باقری تآکید کرد: دولت ضمن اینکه مکلف به تهیه رایگان خدمات صحی برای شهروندان است، همزمان ،دسترسی همگانی و بدون تبعیض به خدمات صحی باکیفیت نیز از مسولیت های دولت است. با توجه به اینکه در قسمت حمایت طفل و مادر اقدامات مثبتی از طرف دولت افغانستان صورت گرفته اما تحقیقات کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان میدهد که 18 فیصد زنان با چالش هایی از سوی خانواده های خود حتی برای رفتن به مراکز صحی مواجه هستند که این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در بخش دیگر کنفرانس، خانم معصومه جامی رئیس شورای زنان ولسوالی زنده جان در مورد مشکلات خانم هایی روستایی مطالبی را بیان داشت. وی گفت: خوشبختانه کمیسیون مستقل حقوق بشر و سایر ادارات و موسسات ، تلاش های زیادی را در راستای تامین حقوق زنان در ولسوالی ها انجام داده اند اما این تلاش ها بسنده نیست، تا زمانی که ما در تحصیل و تعلیم زنان توجه کافی نداشته باشیم شاهد واقعات ناگوار نقض حقوق زنان خواهیم بود. دولت متآسفانه اقدامات موثری در قبال تعلیم و تحصیل زنان در ولسوالی ها انجام نمیدهد ، وی گفت : حتی شرایط تحصیل تا صنف چهاردهم برای خانم ها در ولسوالی ها میسر نیست، متآسفانه دادخواهی هایی هم که در این زمینه صورت گرفته نتیجه نداده است . وی در اخیر صحبت های خود تآکید کرد: ما به توسعه پایدار نمیرسیم مگر اینکه کدر تحصیل کرده ای از خانم ها را در ولسوالی ها و قریه جات داشته باشیم.

همچنان خانم ماه جبین حنفی رئیس شورای زنان ولسوالی غوریان نیز در این مراسم صحبت کرد و گوشه هایی از مشکلات زنان آن ولسوالی را بیان نمود.

در اخیر خانم ثریا پاکزاد رئیس موسسه ندای زن ، به جمع بندی و نتیجه گیری مراسم پرداخت ، وی ضمن تبریک بمناسبت هشتم مارچ روز جهانی زن ، این روز را برای همه زنان رنج کشیده افغانستان تبریک گفت . وی ضمن مروری بر موضوعات کلیدی و مهم سخنرانان کنفرانس گفت : خوشبختانه که ده هزار از خانم های ولایت هرات در رقابت های خدمات ملکی شرکت میکنند و برای احراز موقف های دولتی امتحان میدهند ، اما در پهلوی این ، ما متآسفانه هنوز هم شاهد محاکمه صحرایی خانم ها هستیم ، نقض حقوق زنان در بعضی مناطق ادامه دارد ، ما امیدواریم که دولت به مسائل بیشتر توجه کند تا ما دیگر شاهد خشونت و نقض حقوق زنان نباشیم .

کنفرانس علمی حقوق زنان روستایی و توسعه پایدار با دعاییه و صرف غذا به پایان رسید . 


بازنشر این مطلب