گزارش‌های روزانه بازدید:451 تاریخ نشر:2018-03-14

گرامیداشت «روز جهانی زن» در ولایت فاریاب

بخش مطبوعات دفتر ولایتی فاریاب

هشتم مارچ «روز جهانی زن» با نمایش و بیان شعار محوری «وقت آن رسیده که همه به سوی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی زنان و دختران روستائی بشتابیم» طی همایش با شکوهی با اشترک و سهمگیری دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ریاست امور زنان، دفتر زنان برای زنان، مرکز رشد استعداد زنان و کمیته ناروی برای افغانستان به تاریخ 17 حوت 1396 خورشیدی، در تالار ریاست امور زنان ولایت فاریاب، گرامیداشت به عمل آمد.

در همایش گرامیداشت هشتم مارچ-«روز جهانی زن» بیشتر از شش صد نفر از شهروندان به شمول شخص دگرجنرال همایون "فوزی" والی فاریاب، رؤسای ادارات دولتی، مسؤولین و نمایندگان نهاد های غیر دولتی، علمای دینی، نمایندگان احزاب سیاسی، اعضای شبکه نهاد های جامعه مدنی، متنفذین محلی، بزرگان قومی، خبرنگاران و اصحاب رسانه ها، فعالین حقوق زن و مدافعان حقوق بشر ولایت فاریاب، اشتراک ورزیده بودند.

همایش متذکره با تلاوت آیاتی از کلام متبرک الهی توسط یکی از زنان اشتراک کننده آغاز گردیده و متعاقباً بانو یولدوز "مسرور" پیام تبریکی معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان را به خوانش گرفته و به دنبال آن، بانو شریفه "عظیمی" رئیس امور زنان ولایت فاریاب پیام تبریکی خانم دلبر نظری وزیر امور زنان کشور را به خوانش گرفته و در ضمن سخنرانی خویش، فشرده کارکرد ها و فعالیت های یکساله ریاست امور زنان ولایت فاریاب را برشمرده و از تلاش و کارکرد همه نهاد های همکار دولتی و غیر دولتی به شمول ریاست دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون که در راستای حمایت و انکشاف حقوق بشری زنان انجام داده اند، ابراز سپاس و قدردانی نمود.

سپس آقای سید حفیظ الله "فطرت" رئیس دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون پیام تصویری جناب داکتر سیما "سمر" رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را که به مناسبت هشتم مارچ -«روز جهانی زن» به صورت ویژه برای مردم شریف ولایت فاریاب فرستاده شده بود، با پخش زنده به سمع حاضرین و اشتراک کنندگان این همایش شکوهمند، رسانید.

در ادامۀ همایش گرامیداشت «روز جهانی زن» آقای فضل الحق محمدی نماینده مردم در شورای ولایتی فاریاب، پیام ریاست شورای متذکره را به خوانش گرفته و به دنبال آن مولوی اسدالله "جمالی" رئیس کمیته صلح ولایتی فاریاب در مورد اهمیت تجلیل روز جهانی زن صحبت نموده اظهار داشت که دین مقدس اسلام از چهارده قرن به اینسو مدافع و حمایت کننده حقوق بشری زنان در سطح جهان است.

آقای مولوی گل احمد لطفی رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولایت فاریاب، سخنران دیگری بود که در مورد حقوق زن از دیدگاه دین مقدس اسلام برای حاضرین همایش گرامیداشت روز جهانی زن، معلومات مفصل داده گفت که بدون رعایت و تطبیق احکام شریعت اسلامی، حمایت و پشتیبانی از این قشر آسیب پذیر خیلی مشکل به نظر می رسد.

به تعقیب آن محترمه صالحه قریشی آمر بخش جندر و حقوق بشر قوماندانی امنیه ولایت فاریاب به نمایندگی از زنان پولیس، پیام این قوماندانی را به خوانش گرفت.

در ادامه برنامه، یکی از بانوان شورای اجتماعی مرکز رشد استعداد زنان ولایت فاریاب نیز به نمایندگی از زنان ولسوالی های ولایت فاریاب پیام تبریکی خویش را به مناسبت گرامیداشت هشتم مارچ-روز جهانی زن، به خوانش گرفت.

همچنان در جریان همایش مذکور، تیم های ترانه برخی از مکاتب دخترانه و پسرانه شهر میمنه نیز ترانه های شاد خویش را برای گرامیداشت روز جهانی زن، زمزمه کردند.

همایش گرامیداشت روز جهانی زن با سخنرانی اختتامیه حجة الاسلام والمسلمین محمد ظاهر حسینی خطیب مسجد تکیه خانه عمومی شهر میمنه و با دعای خیر مبنی تامین صلح و ثبات در افغانستان به پایان رسید.

گفتنی است که در ختم برنامه، یک سلسله تحایف نیز از سوی برخی نهاد های مدافع حقوق زن برای اشتراک کنندگان همایش گرامیداشت روز جهانی زن، توزیع گردیده و گزارش خبری آن نیز از طریق رسانه های دیداری و شنیداری ملی و محلی به نشر رسید.


بازنشر این مطلب