گزارش‌های روزانه بازدید:372 تاریخ نشر:2018-03-14

گرامیداشت از روز جهانی زن در ولایت بامیان

دفتر ساحوی بامیان

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، به همکاری دفتر یوناما  به روز چهارشنبه مورخ 16 حوت 1396 کنفرانسی را به مناسبت تجلیل از 8 مارچ روز بین المللی همبستگی زنان، با حضور حدود 200 تن از اقشار مختلف جامعه از جمله روئسا و نمایندگان دوایر دولتی، فعالین مدنی، نمایندگان موسسات بین المللی و داخلی، اساتید دانشگاه، فعالین حقوق زن و نمایندگان شوراهای مردمی  در سالن کنفرانس هوتل نوربند قلا برگزار نمود.

این کنفرانس در ابتدا  با سخنان افتتاحیه زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان آغاز گردید. معتمدی ضمن تبریک هشتم مارچ «روز جهانی زن»، به دستاوردهای  چند دهه‌ی اخیر در افغانستان، به خصوص در قسمت وضع قوانین نظیر قانون منع خشونت علیه زنان و قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال اشاره نموده و آن را گامی مثبت در جهت احقاق و تامین حقوق زنان دانست. ایشان علاوه نمود: متاسفانه با وجود این دستاوردها هنوز هم نابرابری جنسیتی در جامعه ما یک واقعیت انضمامی و کاملا ملموس بوده و زنان در قیاس با مردان برای دسترسی به منابع قدرت، اندیشه، دانش و منزلت اجتماعی در موقعیت کاملا نابرابر قرار دارند. در حالیکه نیمی از نفوس جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند و نیمی از قدرت، اندیشه، توانایی و استعداد در دست زنان است، متاسفانه زمینه‌ی بروز این استعدادها و توانایی‌ها در جامعه وجود ندارد. معتمدی به دستاوردهای دفتر ساحوی بامیان در جهت حمایت و انکشاف حقوق زنان نیز اشاره کرد و چنین بیان داشت: دفتر ساحوی بامیان نیز در طول سال 1396 برنامه‌های متعددی در جهت حمایت از حقوق زنان انجام داده که علاوه بر ارائه مشوره‌های حقوقی به زنان متضرر، برنامه‌های آموزشی و آگاهی‌دهی نیز در ساحات مختلف تحت پوشش خود برگزار نموده است؛ از جمله 32 برنامه آموزشی که باعث افزایش آگاهی و معلومات 1047 زن و 160 مرد از موضوعات حقوق بشری به ویژه حقوق زنان گردید. وی هم چنان وجود عرف و عنعنات ناپسند، عدم پایبندی به قانون و رجوع مردم به قراردادهای عرفی و حل و فصل قضایا به صورت غیر رسمی را یک چالش عمده فراروی دسترسی زنان به عدالت و تامین حقوق شان خواند. ایشان ضمن بیان این موضوعات پیشنهاداتی را نیز در راستای حمایت و انکشاف حقوق زنان به اداره محلی بامیان و سایر مقامات مسئول ارائه نمود، که تخصیص بودجه مخصوص برای حمایت و انکشاف حقوق زنان به منظور دستیابی به برابری جنسیتی، تخصیص سهمیه مشخص و اعمال تبعیض مثبت جنسیتی برای زنان در تمام امتیازات و فرصت‌های که در ولایت بامیان ایجاد می‌شود، فعال شدن اتاق تجارت زنان در بامیان، حمایت از کورس‌های سواد آموزی زنان به خصوص در قریه‌جات  و ساحات دوردست، تخصیص بودجه لازم برای جذب نیروهای اناث در صفوف پولیس و جذب کارمندان اناث در نهادهای عدلی و قضایی، تدویر برنامه‌های گسترده آگاهی‌دهی و آموزشی و تبلیغات فراگیر جهت فرهنگ سازی احترام به حقوق زنان و زمینه‌سازی برای مشارکت مؤثر و واقعی زنان در پروسه صلح به منظور خاتمه بخشیدن به منازعات از جملۀ این پیشنهادات بودند.

در ادامه محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان به ایراد سخن پرداخته و ضمن تبریک 8 مارچ روز بین المللی همبستگی زنان، چنین گفت: به رغم همه مشکلات موجود بعد از سال 2001 در قسمت تامین حقوق زنان در افغانستان گام‌های بلندی برداشته شده است و در مجموع پالیسی حکومت مبنی بر تامین حقوق زنان و حمایت از حضور و مشارکت زنان یک امر تغییر ناپذیر بوده و می‌باشد. به نحویکه در همین راستا تشکیل کمیسیون مستقل حقوق بشر از سوی دولت و به خصوص اینکه در راس آن جناب داکتر سیما سمر قرار داشته یک امر بسیار مهم بوده که از طریق این کمیسیون گام‌های فوق العاده و مهمی به منظور تامین حقوق زنان برداشته شده است. به باور ایشان، زنان در جامعه بامیان نیز مانند سایر مناطق افغانستان در گذشته با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه بودند، اما خوشبختانه فعلا در ولایت بامیان تفاوت‌های مثبتی در قسمت تامین حقوق زنان و مشارکت زنان در عرصه‌های مختلف دیده می‌شود که در سایر نقاط افغانستان نیست و در شکل گیری و تداوم این دستاوردها تمامی جامعه به خصوص مردم و خانواده‌ها سهم اساسی داشته اند. وی هم چنین اظهار داشت که ما زمانی می‌توانیم حقوق زنان را به صورت مطلوب و اساسی آن تامین کنیم که زنان خود با مشارکت آگاهانه خود در تمامی سطوح زندگی در راستای تامین این حقوق سهم فعالانه بگیرند.

خانم آیلین رئیس دفتر یوناما در بامیان به ادامه‌ی این محفل، پیام سرمنشی سازمان ملل متحد را برای حضار ایراد نمود. سرمنشی سازمان ملل متحد دراین پیام از وجود تبعیض جنسیتی در سرتاسر جهان ابراز نگرانی نموده و در قسمتی از پیام‌اش چنین آمده است: "تقویه زنان در متن آجندای انکشاف پایدار 2030 سازمان ملل متحد قرار دارد. تساوی جنسیتی فقط به خاطر امتیاز دادن به زنان نبوده و در واقع این یک موضوع حقوق بشری است و به نفع همه‌ی جامعه اعم از مردان، پسران، زنان و دختران است. تقویه زنان به رشد و شکوفایی جامعه می‌انجامد و حضور زنان در پروسه صلح، صلح را تقویه ساخته و جامعه را شکوفا می‌سازد".

در ادامه پوهنیار روح الله فروغ معاون امور محصلان دانشگاه بامیان نقش زنان در اهداف توسعه پایدار را به صورت علمی برای اشتراک کنندگان مورد بررسی و تحلیل قرار داده و روی چهار محور توسعه، توسعه پایدار، نقش زنان در توسعه پایدار و راهکارها  و پیشنهادات صحبت نمود.

در ادامه، خانم کریمه سالک رییس امور زنان پیام وزیر امور زنان را به مناسب 8 مارچ برای حضار خوانده و سپس خانم صغری عطایی یک تن از فعالین مدنی روی دستاوردها، چالش ها و پیشنهادات برای حضور مؤثر هرچه بیشتر زنان در عرصه های مختلف صحبت نمود. ایشان در اخیر صحبت‌های خویش پیشنهاداتی را به منظور بهبود و ارتقای کمی و کیفی حضور زنان در عرصه‌های مختلف ارائه نمود، که هدفمند ساختن پروژه‌های توانمندسازی زنان، توجه ویژه به تحصیلات عالی زنان، تامین امنیت جنسی از طریق آموزش کارمندان در محیط‌های مختلط کاری و اجرای قوانین انضباطی در مقابل متخلفین، همکاری نزدیک با مراکز سنتی تقویه فرهنگ عمومی نظیر علمای دین در مساجد و منابر برای مبارزه با عرف و عنعنات ناپسند علیه زنان و پر رنگ‌تر شدن و اهمیت دادن به حل مشکلات زنان در بررسی عملکرد دولت از طریق جامعه بین‌المللی، شامل این پیشنهادات بود.

در اخیر برنامه نمایشنامه‌ی اشتراکی به مناسبت 8 مارچ، از سوی گروه هنری خانه فرهنگ و هنر بامیان اجرا گردید و اشتراک کنندگان از نمایشگاه عکس نیز دیدن نمودند.

 همین‌گونه به پیشواز از روز جهانی زن طرحی به نام «آزادی و برابری جنسیتی» در دیوار استنادی قومندانی امینه ولایت بامیان  نقاشی گردید و پیام داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به مناسبت همین روز به مدت ده روز در بلبورد گذاشته شد.

همچنان به مناسبت همین روز گروه هنری خانه فرهنگ و هنر بامیان تئاتر اشتراکی «حق مشارکت زنان در اجتماع» را برای 300 تن از دانش‌آموزان مرکز تعلیمی GRS به نمایش گذاشتند.


بازنشر این مطلب