گزارش‌های روزانه بازدید:379 تاریخ نشر:2018-03-17

گرامیداشت «روز جهانی زن» از سوی دفتر ولایتی فاریاب در ولسوالی پشتونکوت

 

دفتر ولایتی فاریاب

هشتم مارچ «روز جهانی زن»، طی کنفرانسی از سوی دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک (۱۰۹) نفر به شمول نمایندۀ ریاست امور زنان، نمایندۀ دفتر زنان برای زنان افغان و جمع کثیری از زنان شورای های انکشافی و محلی در قریۀ امام صاحب ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب، گرامیداشت به عمل آمد.

کنفرانس با تلاوت آیاتی چند از کلام روح نواز الهی توسط یکی از اشتراک کنندگان آغاز گردیده و متعاقباً مسؤول بخش زنان دفتر ولایتی فاریاب ضمن اظهار سپاس و قدردانی از حضور گسترده اشتراک کنندگان در رابطه به اهداف برنامه در راستای گرامیداشت روز جهانی زن، صحبت نمود.

در این کنفرانس از سوی همکاران بخش های برنامه ای دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون در رابطه به « حق حیات از دیدگاه اسلام، نقش آموزش در بهبود وضعیت حقوق بشری زنان، ازدواج های قبل از وقت و اضرار آن، حقوق باروری و قانون مراسم عروسی» معلومات مفصل ارائه و تشریح گردید.

سپس فهیمه «مرادی» مدیر هماهنگی پروژه های انکشافی ریاست امور زنان ولایت فاریاب در بارۀ مقام والای زن صحبت نموده در بخشی از سخنان خویش اظهار داشت: «هدف از گرامیداشت روز جهانی زن، روز یاد آوری و سپاسگزاری از مقام شامخ زن است. باید گفت که زنان نیمی از شهروندان هر جامعه را تشکیل می دهند و خوب است که دارای حقوق مساوی با مردان باشند. چون زنان در طول تاریخ نشان داده اند که در شرایط متفاوت و دشوار در کنار مردان می توانند رسالت و نقش مؤثر خود را به عنوان نیمی از پیکر جامعه در امر پیشرفت و ترقی جامعۀ شان ایفا نمایند و با کاردانی و دوراندیشی بهترین برنامه ها را پیاده کنند.»

همچنان نوریه «فکری» مشاور فامیلی دفتر زنان برای زنان افغان ضمن خوانش پیام تبریکی این اداره، از تمام زنان اشتراک کننده کنفرانس روز جهانی زن، خواست که با حس تفاهم و همدیگر پذیری، کابوس سیاه ظلمت و بی عدالتی را از مسیر زندگی شان همگام و همکار با نهاد های مدافع حقوق زنان چون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برداشته و با انتقال اندیشۀ پربار اسلامی و انسانی، سنگر تعصب، خشونت، تبعیض، بی انصافی، حق ناشناسی را با برافروختن نور عدالت نابود سازند تا دیگر شاهد درد و مصیبت زنان در کشور مان نباشیم.

در ادامۀ کنفرانس گرامیداشت «روز جهانی زن»، برخی سخنرانان دیگر نیز هریک: بی بی هاجره عضو شورای انکشافی قریه امام صاحب، دلارام رئیس شورای اجتماعی زنان قریه امام صاحب، خانم توتیا عضو شورای متذکره و خانم ثریا عضو شورای محلی قریۀ امام صاحب ولسوالی پشتونکوت ضمن قدردانی از دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیرامون مقام والای زن صحبت نموده خواستار همکاری و حمایت هرچه بیشتر دولت در امر احقاق حقوق شان و ایجاد فرصت های کاری برای زنان کشور گردیدند.

گفتنی است که کنفرانس گرامیداشت «روز جهانی زن» با دعائیه خیر و آرزوی صلح دایمی و سربلندی تمام مردم افغانستان به پایان رسیده و گزارش خبری آن نیز از طریق رسانه های ولایت فاریاب به نشر رسید.


بازنشر این مطلب