گزارش‌های روزانه بازدید:296 تاریخ نشر:2018-03-24

کنفرانس هشتم مارچ، روز جهانی زنان توسط دفتر ساحوی کابل در ولایت غزنی دایر شد

دفتر ساحوی کابل

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان  کنفرانسی به مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی زنان را در ولایت غزنی با حضور داشت حدود ۲۵۰ تن از اقشار واصناف مختلف جامعه، مقام محترم ولایت غزنی و معاون محترم مقام ولایت، اعضای محترم شورای ولایتی، رؤسا و نمایندگان ادارات دولتی، فعالین مدنی، اساتید دانشگاه‌ها، علمای دینی و متنفیذین درسالون کنفرانس های مقام ولایت غزنی به تاریخ 23 حوت 1396  برگزار نمود.

در آغاز محفل پیام ویدیویی جلالت‌مآب داکترسیماسمر، رئیس محترم کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مناسبت هشتم مارچ روزجهانی همبستگی زنان برای مردم ولایت غزنی به نشر رسید؛ محترم داکتر سمر در این پیام هشتم مارچ را به تمام مردم ولایت غزنی، خصوصاً زنان آن ولایت تبریک گفته و اظهار داشتند:« کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ادامه خشونت‌ها علیه زنان، خصوصاً محاکم صحرایی که یک عمل غیر انسانی، غیر اسلامی و غیر قانونی است، ظهار تشویش و نگرانی می‌نماید و از حکومت افغانستان می‌خواهد که عاملان این اعمال را مورد پیگرد قانونی قرار بدهد.»

محترم انجنیرعبدالکریم متین، والی ولایت غزنی در این کنفرانس، ضمن تبریک گفتن هشتم مارچ، روز جهانی زنان  و قدر دانی از هیات رهبری و ریاست دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان چنین ابراز نمود: جای بسا مسرت است که دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بعد از چندین سال دوباره فعالیت هایش را در ولایت غزنی آغاز نموده است که این یک گام بسیار مهم و مثبت است و ما در تطبیق اهداف کمیسیون همکار خواهیم بود. وی همچنان اضافه نمود: علاوه بر اینکه زن مادر و خواهر است ودر تربیه اولاد و مدیریت خانواده ها نقش خیلی مهم داشته و بهترین شخصیت های جهان درآغوش آنها بزرگ شده است، حتی یک جامعه سالم از زحمات شب و روزی زنان شکل می‌گیرد. وی همچنان علاوه نمود 50 فیصد جامعه را زنان تشکیل میدهد و ما باید تلاش نمایم که برای زنان فرصت های خوبتر و بهتر اشتغال زایی را مهیا سازیم، چون اگر در این مورد توجه صورت نگیرد، نیم از پیکره جامعه فلج می‌گردد. پس برای زنان هم لازم است که با مشارکت آگاهانه خود در تمامی سطوح زندگی در راستای تامین این حقوق سهم  فعالانه بگیرند.

در ادامه برنامه، متن سخنرانی محترم عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل توسط محترم شفیقه سپر، آمر بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی کابل به خوانش گرفته شد؛ در قسمت اول بیانیه آمده‌است:« ولایت غزنی یکی از ولایات تحت پوشش دفتر ساحوی کابل می‌باشد، ما خوشحال هستیم که پس از چند سال، این کنفرانس مهم را در شهر تاریخی و باستانی غزنی، پایتخت فرهنگی جهان اسلام و یکی از گهواره‌ّ‌های تمدن و فرهنگ اسلامی، برگزار می‌کنیم. این برنامه، سرآغاز یک سلسله برنامه‌های مهم حقوق بشری در ولایت غزنی می‌باشد. دفتر ساحوی کمیسیون مصمم است که در سال پیش‌رو برنامه‌ّهای مهم و مؤثری را در ولایت غزنی به همکاری شما تطبیق و عملی نماید.»

در ادامه بیانیه بر رعایت حقوق بشر و لزوم مشارکت عمومی شهروندان در روند تأمین آن تأکید شده و پیشنهادات زیر برای بهبود وضعیت حقوق بشر و حقوق زنان در ولایت غزنی خطاب به مقام ولایت و سایر مقامات و مسئولین آن ولایت مطرح گردید:

اول) تقویت حضور زنان در نهادهای دولتی، خصوصاً نهادهای عدلی و قضایی: براساس دریافت‌های نظارتی کمیسیون، در حال حاضر ۸۰ نفر از خانم‌ها در ولایت غزنی در نهادهای دولتی مصروف کار و ایفای وظیفه می‌باشند. به مقام محترم ولایت و سایر مسئولین ذی‌صلاح پیشنهاد می‌گردد که به افزایش و تقویت حضور زنان در نهادهای دولتی عطف توجه نموده و زمینه‌های اشتغال زنانِ واجد شرایط را در ارگانهای دولتی فراهم نمایند. تقویت حضور زنان یکی از تعهدات دولت افغانستان براساس اسناد بین المللی حقوق بشر و سایر تعهدات از جمله سند بین المللی «اهداف توسعه پایدار» می‌باشد.

دوم) ایجاد خانه امن در ولایت غزنی: مراکز حمایوی( خانه امن) یک نهاد قانون‌منداست. براساس فقره ۳ ماده ۷ قانون منع خشونت علیه زنان، دولت افغانستان، به صورت خاص وزارت امور زنان، زمینه‌ّهای تأسیس خانه‌ّهای امن را فراهم می‌نماید. هدف از ایجاد مراکز حمایوی؛ حمایت از زنان خشونت دیده و آسیب پذیر و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر علیه زنان قربانی می‌باشد. بنابرین، به مقام محترم ولایت و ریاست محترم امور زنان پیشنهاد می‌شود که به این امر مهم عطف توجه نمایند. دفتر ساحوی کابل در روند داخواهی برای ایجاد خانه امن در ولایت غزنی با شما از نزدیک همکاری خواهد نمود.

سوم) باز گشایی مکاتب مسدود شده در ولایت غزنی: براساس یافته‌های نظارتی کمیسیون، ۳۸ باب مکتب در ولایت غزنی مسدود بوده و از فعالیت بازمانده‌اند. همه می‌دانیم که حق تعلیم و تربیه، از حقوق اساسی و بشری شهروندان‌ است. حق آموزش، زمینه‌های برخورداری افراد از سایر حقوق بشری را فراهم می‌کند. بنابر این، به مقام محترم ولایت، ریاست محترم معارف و سایر ارگانهای ذیربط پیشنهاد می‌شود که در سال جدید، تدابیر لازم را در این زمینه اتخاذ نموده و زمنیه‌ّهای بازگشایی مکاتب مسدود شده را تا حد ممکن فراهم نمایند.

چهارم) برخورد جدی و قانونی با مرتکبان جرایم خشونت و آزار و اذیت زنان: خشونت علیه زنان جرم است، همچنان آزار و اذیت زنان براساس قانون جرم است. با جرایم علیه زنان باید مثل سایر جرایم برخورد قاطعانه شود، زیرا قطعیت و حتمیت در تطبیق احکام قانون، باعث کاهش گراف جرایم می‌شود. بنابر این، به نهادهای محترم عدلی و قضایی پیشنهاد می‌شود که با جرایم علیه زنان قاطعانه و در مطابقت با احکام قانون برخورد نمایند.

شکریه ولی، رئیس امور زنان ولایت غزنی در این کنفرانس نسبت به وضعیت زنان در این ولایت ابراز نگرانی نمود. وی وضعیت نا مناسب زنان در محبس این ولایت، عدم رسیدگی به قضایای زنان در ولسوالی ها، نبود مرکز حمایوی بخاطر حمایت از زنان متضرر، کمرنگ بودن حضور زنان در دوایر دولتی، اعتیاد مردان به مواد مخدر که باعث ایجاد مشکلات و خشونت های جدی در خانواده ها گردیده است، را از مشکلات جدی فرا راه تأمین حقوق زنان در ولایت غزنی عنوان کرد.

منشی محترم شورای ولایتی غزنی و خانم خاطره سلطانی یک تن از فعالین ضمن سپاسگزاری از فعالیت‌های اخیر کمیسیون در ولایت غزنی،  به کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیشنهاد نمودند که یک دفتر ولایتی در این ولایت ایجاد.

رئیس محترم سانوالی استیناف ولایت غزنی در جریان سخنرانی اش چنین ابراز نمود: «در اثر ناامنی سطح جرایم روز به روز افزایش میابد که زنان نیز از آن مستثنا نیست واز اثر نا امنی های مداوم سطح جرایم کاهش نیافته بلکه افزایش میابد، قاچاق زنان، اطفال، جرایم فساد اداری، تبعیض علیه زنان از جمله مشکلات عمده بوده و دولت افغانستان با انفاذ قانون منع خشونت علیه زنان توانست که جایگاه حقوقی زنان را و قانون تخلفات اطفال نیز توانست که کمکی خوبی برای اطفال نماید.»

داکتر ضیاگل یک تن از دوکتوران شفاخانه ولایتی نیز در مورد دسترسی زنان به حق صحت صحبت نموده و از حکومت افغانستان خواست که مورد غیر معیاری بودن کلینیک های حمایه از طفل و مادر در ولسوالی های این ولایت توجه نماید. در ادامه، محترم تاج بیگم به نمایندگی از وکلای مدافع ولایت غزنی در مورد قوانین ملی و بین المللی در حمایت از حقوق زنان صحبت نموده و همچنان در مورد عدم حضور زنان در ارگان های عدلی، قضایی و وکالت دفاع در ولایت غزنی ابراز نگرانی کرده و از مقامات  محلی تقاضا نمود که در مورد استخدام زنان در نهاد های متذکره توجه بیشتر نمایند.

در اخیر، کنفرانس توسط محترم محمد عارف واحدی، معاون والی ولایت غزنی جمعبندی گردید: وی با ابراز سپاسگزاری از هیأت رهبری و دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از خدمات صادقانه و مؤثر کمیسیون در راستای دفاع از حقوق بشری افراد و فعالیت‌های اخیر دفتر ساحوی کابل در ولایت غزنی، بر افزایش فعالیت‌های کمیسیون در ولایت غزنی تأکید ورزید.

معاون مقام ولایت ابراز داشت که رهبری ولایت غزنی در راستای تطبیق و عملی شدن پیشنهادات دفتر ساحوی کابل تلاش می‌نماید. وی به ادارات مربوطه دستور داد که این پیشنهادات را عملی سازد. وی همچنان حمایت و پشتیبانی مقام ولایت را از برگزاری این کنفرانس و برنامه‌های دیگری که توسط کمیسیون در آینده دایر می‌شود، اعلام کرد.


بازنشر این مطلب