گزارش‌های روزانه بازدید:997 تاریخ نشر:2018-03-25

گرامیداشت از ۸ مارچ در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند

بهتاریخ ۲۶ حوت سال 1396 با اشتراک ۲۰۰ تن در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند از روز زن تجلیل به عمل آمد.

در این محفل که به منظور یادآوری و گرامیداشت از روز مبارزات و عدالت خواهی  زنان برگزار گردید، محترم محمدسلیم رودی ولسوال این ولسوالی، محمد اسماعیل قوماندان امنیه، مدیر امنیت، شاروال، بزرگان قومی، رئیس شورای اجتماعی، مسئول شورای زنان این ولسوالی، خانم‌های منتخب شورالی ولسوالی و تعداد کثیری از منسوبین معارف این ولسوالی اعم از مدیران لیسه‌های اناث، شاگردان، سایر خانم‌هاییکه در ادارات دولتی و غیردولتی کار می‌کردند و خانم‌های خانه حضور داشتند.

محفل با تلاوت آیات قرانکریم آغاز گردیده متعاقبآ سرود ملی نواخته و مطابق آجندا برنامه ادامه یافت. نخست محترم گلالی شیرزاد مسئول شورای زنان طی صحبت‌هایی مشکلات زنان را در این ولسوالی برشمرده و خشونت‌های خانوادگی را بدترین و طویل‌ترین خشونت برای زنان خواند که زنان همه روزه مجبورند با آن روبرو شوند و دشنام، تحقیر، طعنه، بهانه‌گیری و صدها خشونت دیگر را بشکل دوامدار تحمل کنند که این کاری بس دشوار است و قابل تحمل نیست و باید جلو این چنین اعمال در برابر زنان گرفته شود، تا زمینه برای خشونت‌های بیشتر و جرایم بزرگ آماده نگردد. هم چنان در مورد عدم توجه ادارات عدلی و قضایی و برخورد مردانه آنها شکایت نمود.

سپس محترم عفیفه معروف رییس دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان صحبت نمود. در ابتدای صحبت خطاب به اشتراک کنندگان گفت: «کلید باز نمودن راه برای زندگی با آسایش و انسانی و دور از نا برابری جنسیتی  آموختن علم و ظرفیت‌سازی زنان است.» وی همچنان افزود: «اگر یک خانم توانایی و سواد  استدلال منطقی و علمی را داشته باشد برای حق خواستن خاموشی اختیار نمی‌کند. این موضوع بالای تمام ابعاد زندگیش سایه می‌افگند و از اثر این نقض نمی‌تواند به حقوق دیگر خود هم برسد.»

 همچنان ایشان اضافه نمودند: مشکلات حقوقی که زنان تا هنوز در این ولایت با آن مواجه اند عبارتند از فروش دختران به بهانه ازدواج به قیمت گزاف حتی ۵۰۰۰۰۰ افغانی و پدر و کاکا افتخار می‌کنند که دختر را به این قیمت گزاف فروخته اند. بد دادن دختران، ازدواج در سنین پایین، تعدد زوجات، بدل نمودن دختران، (پدران دختران شان را به نکاح همدیگر می‌دهند) که بدترین شکل خشونت به شمار می‌رود، به ازدواج دادن دختران به افراد سالخورده، پیر و مریض و ممانعت از حق تحصیل، کار، ارث، عدم پرداخت نفقه و محروم کردن از مهر و صدها مشکل دیگر که خانم‌ها را از زندگی خسته می‌سازد. راه‌های بیرون رفت از تمامی این مشکات در قوانین پیشبینی گردیده و تطبیق قانون بدوش حکومت است، خصوصآ پولیس. آرزو می‌کنم خانم‌هاییکه از اثر خشونت‌های خانوادگی آخرین راه را مراجعه به مراکز پولیس می‌دانند در این مراکز  بعد از حل مشکل برخورد با عزت و انسانی با آنها گردد نه بر خورد جنسیتی تا باشد خانم‌های دیگر نیز خود را در اداره پولیس هنگام مراجعه مصئون احساس کنند. تقاضای من از قوماندان صاحب امنیه و ولسوال صاحب اینست که خانمی را که از خشونت فرار می‌کند و در مورد خودش عدالت می‌خواهد، به کلمات زشت و فحشا مسما نه نمایند زیرا هر انسان حق دارد که در برابر بی‌عدالتی و نابرابری خاموش نباشد و به مراجع عدلی و صاحب صلاحیت رجوع  نموده و تقاضای دادخواهی نماید.

وی در مورد اشتراک خانم‌ها در پروژه‌ها مطابق به اهداف توسعه پایدار نیز اشاره نمود و گفتند که خانم‌ها و دختران روستایی در۱۷ هدف انکشاف توسعه پایدار در اولویت باید قرار دارند. به خصوص پروژه‌هایکه برای خانم‌های که کار می‌کنند ضروراست تا نطر خانم‌ها را داشته باشند و در سطح تصمیم‌گیری و پالسی‌سازی خانم‌ها باید دخیل گردند.

ولسوال نیز طی سخنرانی خود حرف‌های رییس دفتر ولایتی هلمند و مسئول شورای زنان را برحق دانسته و به وجود مشکلات زنان در این ولسوالی اعتراف نمود و گفتند که: «انشالله با همکاری شماها در مورد رفع مشکلات خانم‌ها در این ولسوالی تلاش بی‌پایان خواهم نمود.» متعاقبآ متعلمین صنوف ۱۲ یکی از لیسه‌ها ترانه‌یی در مورد خواندند و بعد از دعاییه و طعام چاشت محفل به پایان رسید.


بازنشر این مطلب