گزارش‌های روزانه بازدید:332 تاریخ نشر:2018-04-21

برگزاری مسابقه مقاله نویسی با محوریت حقوق بشری زنان در ولایت بامیان

دفتر ساحوی بامیان

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، به همکاری دفتر هیأت معاونت یوناما در بامیان طی یک اقدام ابتکاری، مسابقۀ مقاله نویسی را پیرامون موضوعات حقوق بشری زنان در دو کتگوری متعلمین مکاتب و محصلین، اساتید و سایر اصحاب قلم برگزار نمود.

این مسابقه طی یک فراخوان عمومی، ارسال مکتوب به مراکز آموزشی از جمله دانشگاه‌ها و مکاتب دولتی و خصوصی، نصب بیلبورد در شهر و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های اجتماعی، به هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و نویسندگی و ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به حقوق بشری زنان و دختران، از تاریخ 16 حمل 1397 آغاز و با استقبال بی‌سابقۀ قلم به دستان و علاقمندان به نویسندگی روبرو گردید. در این مسابقه اقشار مختلف جامعه از جمله متعلمین، محصلین، اساتید مکاتب و دانشگاه‌ها، فرهنگیان، فعالین مدنی، کارمندان ادارات دولتی و نویسندگان اشتراک کرده و مقالاتی را پیرامون عناوینی که از سوی برگزار کنندگان در محوریت حقوق بشری زنان معین گردیده بود، تهیه و تدوین نمودند. مقالات جمع‌آوری شده، به تاریخ 28 حمل 1397 توسط سه تن از داوران، دکتر عبدالرحیم اخلاقی (رییس موسسه تحصیلات عالی بامیکا)، رضا رهیاب (یک تن از اساتید دانشگاه بامیان) و ابراهیم تولا (شاعر و مسئول هفته‌نامه صدای شهروند بامیان) مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار گرفته و در نهایت چهار مقاله از بخش متعلمین و سه مقاله نیز از سایر مقالات به عنوان مقالات برتر انتخاب گردید.

محفل اعلان نتایج این مسابقه، به روز پنج‌شنبه مورخ 30 حمل 1397 در سالن کنفرانس هوتل نوربندقلا واقع در مرکز بامیان با حضور گسترده و پرشور اشتراک کنندگان در مسابقه، نمایندگان ادارات دولتی، فعالین حقوق زن، فعالین مدنی، نمایندگان ادارات مکاتب و دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و مردم برگزار گردید. محفل در ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی کشور آغاز و سپس حوا صادقی سرپرست دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، به سخنرانی افتتاحیه برنامه پرداخت. ایشان ضمن خوش آمد گویی و اظهار سپاس از استقبال و اشتراک گستردۀ شهروندان ولایت بامیان در این مسابقه، به این موضوع اشاره نمود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عنوان نهاد ناظر و حامی حقوق بشر، در کنار سایر فعالیتهای خویش، همواره کوشیده است تا با طرح و راه اندازی برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، تغییر و اصلاح در نگاه و نگرش افراد جامعه ایجاد نماید تا سطح آگاهی اجتماعی در رابطه با حقوق بشر و ارزش‌های انسانی ارتقاء یافته و زمینه بهرمندی افراد جامعه از مزایای انسانی و حقوق بشری شان مهیا گردد. وی افزود: «دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به همکاری دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در بامیان اینبار مسابقۀ مقاله نویسی را راجع به مشکلات و مسائل حقوقی و سیاسی زنان راه اندازی نموده اند تا از یک سو فرهنگ مطالعه و تحقیق در میان جوانان، متعلمین، محصلین و سایر اقشار جامعه ترویج و توسعه یابد و از سوی دیگر مشکلات موجود فراروی زنان این سرزمین مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و راه حل‌های مناسب، معقول و مؤثر جهت حل و رفع آن جستجو گردد.» چنین رویکردی یک اقدام سالم و سازنده و یک الگو آفرینی در جامعه است که می‌تواند گره‌گشای مشکلات در سایر عرصه‌های زندگی فردی و اجتماعی با سرانگشتان تفکر، تحقیق و دانایی باشد.

سپس نصرالله نوید، نماینده مقام ولایت بامیان به ایراد سخن پرداخت، ایشان ضمن تشکری از دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر و دفتر یوناما در بامیان، تدویر این برنامه را گامی مثبت و مؤثر جهت رشد و ارتقای جامعه خوانده و چنین عنوان نمود: «در ولایت بامیان ظرفیتها و شرایط خوبی برای تبارز نقش زنان و دختران در تمام عرصه‌ها به خصوص عرصه تعلیمی موجود است و همچنان حضور زنان در ادارات دولتی بامیان با در نظرداشت تعهدات دولت در مقابل جامعه بین‌المللی از آمار قابل قبولی برخوردار است.» وی همچنین به حضور پررنگ اقشار مختلف جامعه اعم از متعلمین، محصلین، اساتید، کارمندان ادارات، فعالین فرهنگی و مدنی و ... در مسابقه مقاله نویسی اشاره نموده و آن را مایۀ امیدواری و گامی در جهت رشد فرهنگ جامعه عنوان نمود.

به دنبال سخنان نماینده مقام ولایت، آقای میکولاج سرپرست دفتر یوناما در بامیان سخنرانی نمود. وی در ابتدا به برنامه مقاله نویسی با محوریت حقوق بشری زنان اشاره نموده و گفت: «این برنامه فرصتی را فراهم نمود تا اقشار مختلف جامعه در بخش‌های مختلف با محوریت حقوق بشری زنان، مطالبی را بنگارند تا از یک سو به آگاهی نسبی جامعه پرداخته و از سوی دیگر این آگاهی‌ها منتج به صلح پایدار در جامعه گردد.» ایشان همچنین به تلاش‌های دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در امر ترویج و توسعه حقوق بشر به ویژه حقوق بشری زنان اشاره نمود و گفت: «دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان به عنوان همکار همیشگی ما، همیشه تلاش کرده تا موضوعات مربوط به انکشاف حقوق زنان را بازتاب داده و در آن اقشار مختلف جامعه را سهیم سازد.»

سپس گروه هنری نوای بارو (باران)، به اجرای زیبای دمبوره پرداخته و به دنبال آن استاد رضا رهیاب به نمایندگی از داوران مسابقه، روی اهمیت موضوع مقاله نویسی و روند انتخاب مقاله‌های برتر صحبت نموده و برای اشتراک کنندگان در مسابقه و حاضرین در برنامه معلومات ارائه نمود. سپس محمد کریمی شعر زیبای خود را تحت نام داد اندیش به دکلمه گرفته و متعاقب آن دو تن از اشتراک کنندگان در مسابقه، آقای محمد علی فیاض (مقاله زنان و میزان مشارکت سیاسی در جامعه بامیان) و خانم انجیلا سمر (مقاله نگاهی به وضعیت عمومی دختران در محیط تعلیمی) را به خوانش گرفتند.

سپس گروه سرود آشیانه سمر، سرود زیبای آزادی و مکتب را به اجرا گذاشته و بعد از اجرای سرود، نتایج مسابقه مقاله نویسی با محوریت حقوق بشری زنان اعلان گردید. در این مسابقه، خانم انجیلا سمر از (آشیانه سمر) مقام اول، خانم پروانه از (لیسه خصوصی آرغوشه) مقام دوم، خانم حمیده علیزاده از (لیسه خصوصی بابا) مقام سوم و خانم زینب نصرت از (لیسه عالی بامیکا) مقام چهارم را از میان بخش متعلمین کسب نموده و در بخش دوم آقای محمدعلی فیاض (محصل دانشگاه بامیکا) مقام اول، آقای داود ناظری (روزنامه نگار) مقام دوم و خانم آرزو رضایی (محصل دانشگاه بامیکا) مقام سوم را از آن خود نمودند. در اخیر برنامه جوایزی نیز برای اشتراک کنندگان در مسابقه و برندگان مقام اول، دوم و سوم توزیع گردیده و برنامه با بازدید از نمایشگاه مشترک عکس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دفتر یوناما در بامیان، ختم گردید.


بازنشر این مطلب