گزارش‌های روزانه بازدید:807 تاریخ نشر:2018-05-07

گذارش تدویر جلسه با رسانه‌ها در ولایت هلمند

 

دفتر ولایتی هلمند

بخش تعلیمات دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، جلسه هماهنگی ربع دوم با رسانه‌ها را به تاریخ ۱۰ ثور با حضور ۱۷ تن از صاحبان رسانه‌ها، مسئول اتحادیه روزنامه‌نگاران هلمند و خبرنگاران رسانه‌های جمعی و همکاران بخش‌های برنامه‌ای دفتر در تالار جلسات ریاست دفتر هلمند دایر نمود.

در ابتدا شیرمحمد منیر آمر بخش تعلیمات به اشتراک کنندگان جلسه خوش آمدید گفته و اهداف جلسه را به اشتراک کنندگان بیان نمود.

ثانیا محترم عفیفه معروف رییس دفتر ولایتی هلمند گفت: «خبرنگاران که واقعا بی‌طرفانه خبر می‌سازند و مردم ما را از رویدادهای منطقه و جهان آگاه می‌سازند از اخلاق و فرهنگ حقوق بشری برخوردارند و منافع ملی کشور را جدا در نظر گرفته خبرهای شان را آماده می‌کنند، تا از یکسو بی‌بیطرفی خبرنگاران و از طرف دیگر ارزش‌های حقوق بشری افراد جامعه ما حفظ گردد.»

آقای احمدضیا بهروز که به نمایندگی از ریاست اطلاعات و فرهنگ سخن می‌گفت، با تایید حرف‌های بانو معروف، اصول رعایت اخلاق و فرهنگ حقوق بشری را در خبرنویسی مسولیت خبرنگاران رسانه‌های جمعی خوانده و تأکید کرد که از خبرهای که اذهان عامه را مغشوش و بسوی نگرانی سوق میدهد، باید اجتناب شود.

ذین‌الله ستانکزی مسئول اتحادیه خبرنگاران ولایت هلمند گفت: «خوشبختانه خبرنگاران ولایت هلمند اخلاق و فرهنگ حقوق بشری را که خیلی موضوع مهمی است در گزارشات شان رعایت نموده و رعایت می‌نمایند.»

 در واقع مسئولین امور به معلومات عاجل، سریع و موثق که یک خبرنگار ضرورت داشته باشد، در عین وقت به دسترس شان نگذاشته اند، همچنان که خوشبختانه بعضی اوقات دفاتر کمیسیون برای گزارشات حقوق بشری با خبرنگاران همکاری دارند، اگر حد اقل این کمیسیون در ماه یکبار کنفرانس مطبوعاتی دایر کند، که در آن راجع به تلفات ملکی، موارد نقض حقوق بشر و تخطی‌های حقوق بشری و همچو موضوعاتی را با خبرنگاران شریک سازند و خبرنگاران این موارد را از طریق رسانه‌های خویش انعکاس بدهند بهتر خواهد بود.

به گفته ستانکزی عملیات بهاری الخندق گروه طالبان که چند روز قبل از سوی این گروه اعلان شد. به منظور به هدف قرار دادن خبرنگاران بوده است، چون در جریان این هفته چندین خبرنگار در کابل و قندهار هدف حملات انتحاری و تروریستی قرار گرفته اند، این خود نشان دهنده اینست که دشمنان آزادی بیان و رسانه‌ها نمی‌خواهند خبرنگاران حق دسترسی به اطلاعات را داشته باشند.

متاسفانه در مورد امنیت خبرنگاران در کشور هیچ نوع اقدامات و پیشرفت صورت نگرفته است.

صفت‌الله زاهدی خبرنگار رادیو تلویزیون ژوندون از دفتر ولایتی هلمند خواست تا در دسترسی اطلاعات با خبرنگاران در ادارات دولتی ملکی و نظامی همکاری بیشتر کنند. به گفته آقای زاهدی اکثر اوقات ادارات دولتی هستند که با خبرنگاران همکاری ندارند.

عبدالله همیم خبرنگار طلوع نیوز در جنوب افغانستان از عدم همکاری‌های قوماندان فعلی قول اردو ۲۱۵ میوند و سایر پرسونل قول اردو مذکور شکایت داشته گفت: «از ابتدای کار قوماندان قول اردو ۲۱۵ میوند در ولایت هلمند با خبرنگاران همکار نبوده و اطلاعاتی را که بدست می‌آورند بیشتر اوقات سربازان اردو ملی افغان با آنان شریک می‌سازند چون نه سخنگوی قول اردو با ما همکار هستند و نه هم قوماندان قول اردو.

این جلسه با خواندن دعایه به پایان رسید و مسئول دفتر ولایتی هلمند تقاضای نشست بعدی در روزهای نزدیک با مسول اتحادیه ژورنالستان را نمودند.


بازنشر این مطلب