گزارش‌های روزانه بازدید:846 تاریخ نشر:2018-05-21

گزارش تدویر کارگاه آزادی بیان و آزادی اندیشه

دفتر ولایتی هلمند

بخش تعلیمات دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کارگاه آموزشی دو روزه آزادی بیان و اندیشه و نقش رسانه‌ها در تأمین و حمایت از حقوق بشر را با اشتراک ۲۲ تن از خبرنگاران رسانه‌های همگانی به تاریخ ۲۳/۲۴ ماه ثور در تالار جلسات این دفتر برگزار نمود.

کارگاه با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط یکتن از اشتراک کنندگان آغاز شد. شیرمحمد منیر آمر بخش تعلیمات ضمن خوش آمدید گویی به اشتراک کنندگان اهداف، اصول و موضوعات آجندای کارگاه را که طی دو روز اجرا می‌گردید، توضیح نمود و از اشتراک کنندگان خواست تا در رابطه به موضوع سهم فعال داشته باشند.

سپس محترم عفیفه معروف رییس دفتر ولایتی هلمند در لابلای سخنان شان گفت اکنون در شرایط حساس و مهم قرار داریم، از یکسو انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را در پیش داریم و از سوی هم ناامنی متواتر که ساحه فعالیت‌ها و به خصوص حق آزادی مردم را در این ولایت محدود ساخته است.

خانم معروف از خبرنگاران خواست تا مردم و افکار عامه را در مورد حق آزادی‌شان آگاهی دهند تا در انتخابات آینده نماینده واقعی را به خانه ملت انتخاب و بفرستند که توانایی دفاع و حمایت از حق آزادی شان را داشته باشد و زخم‌های مردم را التیام بخشد. حد اقل درد ملت رنجدیده را دوا کند.

موضوعات طبق آجندا از قبل آماده شده امثال معرفی وظایف، صلاحیت‌ها و دست‌آوردهای شانزده ساله کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، آزادی بیان و اندیشه، حریم خصوصی، قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال و امنیت فردی توسط محترم همکاران برنامه‌ای این دفتر به اشتراک کنندگان ارایه گردید به همین ملحوظ کارهای گروپی توسط همه اشتراک کنندگان بسیار با علاقمندی خاص اجرا گردید، در این کارگاه از روش‌های آموزشی نیز استفاده به عمل آمد.

در آخرین دقایق روز دوم کارگاه یکتن از اشتراک کنندگان بنام خپلواک دریځ خبرنگار رادیو تلویزیون محلی سباوون گفت این کارگاه برای خبرنگاران به ویژه برای خودم خیلی مفید و دلچسپ تمام شد، چون برای اولین بار در یک کارگاه آموزشی کمیسیون مستقل حقوق بشر اشتراک نمودم، چیزهای زیادی از این کارگاه آموختم که قبلا معلومات زیاد در این موارد نداشتم، تشکر میکنم از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که فرصت‌های آموزشی و ارتقای ظرفیت را همیشه به خبرنگاران مهیا ساخته است.


بازنشر این مطلب