گزارش‌های روزانه بازدید:540 تاریخ نشر:2018-05-27

آشنایی 300 دانش آموز با حقوق اطفال در جریان برنامه معلم به طفل

دفتر ولایتی غور

به تاریخ 17/02/1397 بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برنامه دو روزه‌ای را تحت عنوان «پروگرام آموزش معلم به طفل» در سالن کنفرانس این دفتر برگزار نمود. در این برنامه، ابتدا 10 تن از معلمین لیسه‌های شهاب‌الدین غوری، سلطان علاوالدین غوری، سلطان راضیه غوری، خدیجه کبرا و نسوان دره قاضی ولایت غور آموزش دیدند و سپس آموزگاران متذکره به مدت 10 روز مواد مورد نظر را برای300 تن از شاگردان (120تن از دانش آموزان پسر و 180تن از دانش آموزان دختر) در پنج لیسه شهر فیروزکوه تدریس نمودند.

کنوانسیون حقوق طفل، اعلامیه جهانی حقوق کودک، پروتوکول‌های اختیاری کنوانسیون حقوق اطفال، بخش از قانون تخلفات اطفال، جلوگیری و آگاهی دهی از اضرار خشونت علیه اطفال، عواقب ناگوار و اضرار کار شاقه اطفال، قانون معارف، جایگاه حقوق اطفال در قانون اساسی افغانستان و معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از جمله موضوعات بودند که در جریان دو روز برای 10 تن از معلمین مکاتب مختلف تدریس گردید.

از جریان تدریس معلمین برای دانش آموزان، به صورت منظم نظارت به عمل آمد. در شروع این پروگرام، دانش آموزان، برداشت های مختلف و سوالات زیاد نسبت به کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، وظایف، دستاوردها و مبنای قانونی آن مطرح می گردید. در طول برنامه، ضمن دریافت پاسخ های قناعت بخش به سوالات خویش، آنها نسبت به کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و حقوق اطفال در اسناد ملی­وبین المللی معلومات لازم را به دست آوردند.

برنامه آموزش معلم به طفل به طور منظم و درست تطبیق گردیده و مورد استقبال معلمین و دانش آموزان قرار گرفت. به گفته دانش آموزان، قبل از تطبیق برنامه معلم به طفل اکثریت آنها راجع به موضوعات که در این برنامه تدریس گردید، آگاهی نداشته اند. دانش آموزان اظهار داشتند که بر علاوه اینکه راجع به حقوق اطفال هیچ چیزی نمی دانستند، تعریف آنها از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز کاملاً متفاوت و غیر واقع بینانه بوده اند.

ادارات مکاتب مشمول برنامه آموزش معلم به طفل، در قسمت تطبیق محتوای آن همکاری نموده و فرصت لازم را در اختیار معلم و دانش آموزان این برنامه قرار دادند. اساتید و دانش آموزان اشتراک کننده، تطبیق برنامه معلم به طفل را بسیار مؤثر و سازنده توصیف نمودند. آنها خواهان تداوم چنین برنامه های آگاهی دهی گردیدند.

استاد طیبه قاضی زاده یک تن از اساتید لیسه سلطان راضیه غوری گفت: "سطح آگاهی دانش آموزان این برنامه نسبت به حقوق بشری آنها بلند رفته و در دیدگاه و نظریات شاگردان این برنامه تغییرات مثبت دیده می شود. آگاهی آنها تاثیر قابل توجهی نسبت به طرز فکر خانواده و جامعه که آنها زندگی می کنند به وجود خواهد آورد."

استاد محمد نادر نالان یک تن از اساتید برنامه معلم به طفل، این پروگرام را خیلی جالب و مفید دانسته و پیشنهاد نمود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید جهت بلند بردن سطح آگاهی شاگردان و تشویق آنها به طور دوام دار، جزوه های آموزشی بیشتر را در مورد حقوق بشر به ویژه حقوق اطفال در اختیار شاگردان مکاتب قرار دهد.


بازنشر این مطلب