گزارش‌های روزانه بازدید:216 تاریخ نشر:2018-06-05

برگزاری جلسه هماهنگی ربع‌وار با خبرنگاران و مسؤولان رسانه‌ها در ولسوالی کِشم ولایت بدخشان

دفتر بدخشان

جلسه هماهنگی ربع‌وار با مشارکت شماری از خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های محلی در ولسوالی کِشم ولایت بدخشان برگزار گردید.

این جلسه، به‌روز چهارشنبه، ۹ ماه جوزا سال ۱۳۹۷، از سوی بخش آموزش حقوق‌بشر دفتر ولایتی کمیسیون در سالن اجتماعات رادیو صدای کِشم برگزار شد.

این جلسه به‌منظور ایجاد هماهنگی میان دفتر ولایتی کمیسیون و رسانه‌ها و نیز دریافت مشکلات، خواست‌ها و مطالبات حقوق‌بشری خبرنگاران راه‌اندازی گردید.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی بدخشان در این جلسه گفت: « تقویت آزادی بیان و پشتیبانی از فعالیت رسانه‌ها همواره در اولویت کاری کمیسیون قرار داشته و از این مسأله به گونه جدی حمایت کرده است. وی افزود: برگزاری جلسات با نمایندگان رسانه‌ها، ضمن تقویت همکاری، در امر آگاهی‌دهی و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشری دفتر ولایتی کمیسیون را نیز یاری خواهند رساند.»

بانو نوید، در بخش دیگری از سخنانش گفت:«  از طریق برگزاری جلسات هماهنگی، مشکلات، خواست‌ها و مطالبات حقوق‌بشری‌ خبرنگاران دریافت گردیده و به آن رسیدگی خواهد شد.»

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون با اشاره به نقش و کارکرد رسانه‌ها گفت: بی‌تردید، رسانه‌ها نقش اثرگذار و  با اهمیتی در تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داشته، طوریکه نقش آن‌ها را در تمام امور به وضوح مشاهده می‌کنیم. وی هم‌چنان گفت که خبرنگاران با توجه به رسالت‌ خود، در مینۀ ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشر باید گام بردارند تا بستر مناسب برای ترویج فرهنگ حقوق‌بشر، احترام، تحمل، مدارا، همدیگر پذیری و محبت در میان شهروندان ایجاد و گسترش یابد.

از سوی‌هم، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون با اشاره به قضایا و موارد نقض حقوق‌بشری گفت که خبرنگاران در کنار سایر فعالیت‌ها باید قضایای ناقض حقوق‌بشر را تحت پوشش قرار دهند تا اینکه عاملان آن‌ها مورد محاکمه و مجازات قرار گیرند.

معتصم بالله، ضمن قدردانی از همکاری‌ها و هماهنگی‌های دفتر ولایتی کمیسیون با رسانه‌ها، گفت: «  خوشبخانه در بیش‌تر از یک‌ونیم دهه گذشته، کمیسیون فعالیت‌های چشم‌گیر و ارزشمندی در عرصۀ آزادی بیان و فعالیت‌ آزاد رسانه‌ها داشته و هموار خبرنگاران را مورد  حمایت قرار داده‌ است. چنانچه برگزاری جلسات هماهنگی برای خبرنگاران، از جمله فعالیت‌های دوامدار دفتر ولایتی کمیسیون بوده که به منظور ایجاد هماهنگی برگزار شده است.»

وی در مورد عدم همکاری مسؤولان دولتی با خبرنگاران می‌گوید که مقامات محلی این ولسوالی در بیش‌تری موارد به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ نداده و معلومات مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهند.

او ضمن بیان این مطلب گفت:« با آنکه بر بنیاد قانون حق دسترسی به اطلاعات، دولت و در کل مقامات دولتی و غیر دولتی مکلف‌اند تا اطلاعات مورد ضرورت را به خبرنگاران ارائه بدارند؛ اما اغلباً مسؤولان در این ولسوالی، از دادن معلومات به خبرنگاران خوداری می‌نمایند.»

از جانب دیگر، فضل‌الدین یک تن از خبرنگاران این ولسوالی در مورد اینکه مقامات مسؤول از دادن اطلاعات به خبرنگارن ابا می‌ورزند، گفت: موجودیت فساد در درون نهادها و عدم آگاهی مقامات مسؤول نسبت به قوانین، احتمالاً عوامل‌ پنداشته می‌شوند که آن‌ها از دادن معلومات برای خبرنگاران خود داری می‌کنند.

هم‌چنان خبرنگاران در این ولسوالی از نداشتن معاش یاد نموده می‌گویند که اکثریت‌شان بدون معاش در رسانه‌ها کار می‌کنند.

به گفته خبرنگاران، در کنار مشکلات یاد شده، تهدیدات امنیتی به ویژه فعالیت گروه‌های مسلح غیر مسؤول، کار خبرنگاری را در این ولسوالی به چالش کشانده و ارزگاهی از آدرس‌های نامعلوم مورد تهدید قرار می‌گیرند.

نور محمد یک تن از خبرنگاران این ولسوالی می‌گوید که چندین بار از طریق تماس‌های تلیفونی مورد تهدید قرار گرفته؛ او دلیل این تهدید را کار در رسانه‌ها می‌داند.

خبرنگاران ضمن بیان این مشکلات، از مقامات مسؤول این ولسوالی می‌خواهند با در نظر داشت احکام قانون، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آنان قرار دهند. هم‌چنان آن‌ها از دولت به ویژه نیروهای امنیتی تقاضا دارند که در قسمت تأمین امنیت جان‌شان باید توجه جدی صورت گیرد. به خاطر تداوم فعالیت‌های رسانه‌ای، آن‌ها از دولت به‌ویژه نهادهای ملی و بین‌المللی حامی رسانه‌ها می‌خواهند که به مشکلات مالی آن‌ها توجه نمایند.


بازنشر این مطلب