گزارش‌های روزانه بازدید:349 تاریخ نشر:2018-06-11

تجلیل از سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولسوالی یکه‌ولنگ

دفتر ساحوی بامیان

بخش آموزش دفتر ساحوی بامیان، روز چهارشنبه مورخ 16/3/1397 کنفرانسی را با اشتراک 150 نفر از جمله مقام ولایت بامیان، رئیس شورای صلح، رئیس ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات بامیان، رئیس شورای علمای یکه‌ولنگ، ولسوال یکهولنگ و جمعی ازمردم اعم از زن و مرد در ولسوالی یکهولنگ برگزار کرد.

در ابتدا، زهرا معتمدی رئیس دفترساحوی بامیان ضمن خوش آمدید به مهمانان درباره‌ای سالروز تأسیس کمیسیون بیان داشت: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر اساس ماده 58 قانون اساسی تشکیل و طبق قانون برای آن صلاحیت و وظایفی درجهت بهبود وضعیت حقوق بشر در افغانستان در نظر گرفته شد.» ایشان در ادامه به دستاوردهای کمیسیون در طول 16 سال اخیر از جمله بازدید از مراکز سلب آزادی، تهیۀ گزارش‌های تحقیقی در خصوص حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و تحقیقات ملی، پیگیری قضایای نقض حقوق بشری و مستندسازی آنها، فعالیت‌های صورت گرفته در بخش اطفال و پلان استراتژیک توضیحاتی ارایه کرد و گفت: «استراتژیک پلان 5 ساله ما در حال ختم است و ما برای تهیه پلان استراتژیک جدید نیازمند نظرات و پیشنهادات نهادهای همکار هستیم تا برای 5 ساله آینده پلان کامل و جامع‌تری را برای بهبود وضعیت  حقوق بشری هموطنان داشته باشیم.»

در ادامه دکتر سیداحمد حسینی حنیف استاد حوزه و موسسه تحصیلات عالی بامیکا پیرامون حقوق بشر و اسلام صحبت کرد و اسلام و حقوق بشر را از نظر دیدگاه، قانونگذاری، ابزارهای مورد استفاده در هر دو نهاد، مورد بحث و گفتگو قرارداد. ایشان همچنین در ادامه دانش اندک حقوقی، فقهی و شرعی قانونگذار کشور را یک مانع اساسی در تطبیق حقوق بشر دانسته گفت: «در پارلمان کشور ما دانش اندک قانون‌گذار موجب شده تا مفاهیم حقوق بشری به طور شاید و باید در کشور اجرا نشود که نمونه این مسئله مهم را می‌توان  درتصویب قانون منع خشونت علیه زن دید.» در ادامه ایشان قدرت اجرایی ضعیف مقام صالح اجرایی وعدم پذیرش مکانیزم‌های واقعی مقررات و قواعد حقوقی در اجرای قواعد بشری را از جمله موانع توسعه و اجرای مفاهیم حقوق بشری دانست.

مقام ولایت محمد طاهر زهیر نیز سالروز تأسیس کمیسیون در 16 جوزا 1381 را یک امر بسیار نیک و مهم دانسته و در این باره بیان داشت: «در کشوریکه نیمی از پیکر جامعه را زنان تشکیل می‌دهند اما حقوق بشری آن‌ها شناخته نمی‌شد و یا با شک و تردید به آن نگریسته و برخورد انسانی و مساوی با زنان صورت نمی‌گرفت، تشکیل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گامی در جهت تحقق حقوق بشری جامعه شد. از این رو قانون اساسی دولت را موظف به تحقق و حمایت از حقوق  بشری افراد کرده است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان موفق شد الگوی حقوق بشر را تبدیل به یک فرهنگ کند به طوری که امروزه حقوق بشر در دورترین نقاط کشور به اطلاع مردم رسیده است. کمیسیون حقوق بشر در طی این 16 سال قضایای خشونت و نقض حقوق بشری را به طور جدی مورد پیگیری، مستند سازی و دادخواهی قرارداده است. همچنین یکی دیگر از دستاوردهای کمیسیون، آموزش و اطلاع رسانی مفاهیم حقوق بشری از طریق پخش مجلات و برگزاری کارگاه‌ها، سمینارها و ارتباط برقرارکردن عینی و عملی و مستقیم با مردم بوده است. به نظر ما اگر این سه دستاورد مهم در کشور گسترش پیدا کند مطمئناً تاثیرات موفقتری را خواهد داشت. با این وجود هنوز هم باورهای ناپسند و سنتی حاکم بر جامعه، فهم و باور نادرست از حقوق بشر که ناشی از جهل و بی‌سوادی و جنگ و بحران می‌شود سبب شده که ما همچنان شاهد نقض حقوق بشر در جامعه باشیم که این امر در نهایت پیگیری قضایا را سخت کرده است. اداره محلی بامیان خود را متعهد به رعایت، تأمین و همکاری با  دفتر ساحوی بامیان کمیسیون حقوق بشرافغانستان می‌داند و دراین باره همکاری خواهد نمود.»

سهیلا شفق، یکی از فعالان حقوق زن، با ارایه مطالبی به بررسی وضعیت حقوق بشری زنان در ولسوالی یکهولنگ پرداخت و دراین باره گفت: زنان این ولسوالی نسبت به گذشته از حقوق اولیه و اساسی بهتری برخوردار هستند که نمونه آن را در زمینهی حق تعلیم و تربیه شاهد هستیم. بالا رفتن سطح سواد و آگاهی زنان، شمولیت دختران در دانشگاه‌های کشور بخصوص در دانشگاه بامیان، ماموریت در ادارات دولتی و رشد 80 فیصدی حضور دختران در مکاتب از موارد بهبود وضعیت اجتماعی و فرهنگی زنان ولسوالی یکهولنگ است. با این وجود هنوز هم شاهد وضعیتی هستیم که دختران زیرسن قانونی شان شوهر می‌کنند و یا به جای خون‌بها به بد داده می‌شوند، و حق انتخاب سرنوشت و همسر را ندارند. زنان ما تا اکنون هم به طور کامل از حقوق سیاسی و حق کار برخوردار نیستند و با فیصدی کم در مراکز صحی و مکاتب نسوان فعالیت دارند. ما خواستار این هستیم که جامعه به کرامت انسانی زنان احترام گذارد و محدویت‌های خلاف انسانی بر علیه آن‌ها برداشته شود. این چالش‌ها زمانی ازبین می‌رود که تبعیض بین زنان و مردان وجود نداشته باشد و امیدوار هستیم که علما و روحانیون، دولت و روشنفکران تلاش نمایند تا باروهای ناپسند و خلاف اسلامی از میان عموم مردم بر داشته شود.

در قسمت دوم محفل، زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی بامیان، صادق علیار رئیس کمیته صلح ولایتی، استادمحمدی رئیس شورای علمای یکه‌ولنگ، علی شاه مصباح رئیس کمیسیون انتخابات و عبدالحمید مبارز ولسوال یکه‌ولنگ در پنل اشتراک نمودند و به سوال اشتراک کنندگان پاسخ دادند.


بازنشر این مطلب