گزارش‌های روزانه بازدید:393 تاریخ نشر:2018-06-18

فروش مواد آموزشی کمک شده از سوی یونیسیف، در بازار آزاد

دفتر ساحوی بامیان

یافته‌های نظارتی ناظر ساحوی حقوق اطفال، در دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که از دو سال به این طرف مواد آموزشی کمک شده به وزارت معارف افغانستان، از سوی صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسیف) در ولایت غزنی در بازار آزاد به فروش می‌رسد.

دوکانداران که در کنار فروش سایر کالاها مواد آموزشی مثل قلم، کتابچه، قلم تراش، پاک کن، قلم‌های نقاشی دوازده رنگه دارای نشان یونیسیف را در ولسوالی ناور ولایت غزنی به فروش می‌رسانند، می‌گویند آن‌ها صندوق‌های بسته‌بندی شده کمک‌های یونیسیف را از قرطاسیه فروشی‌های مختلف شهر غزنی به قمت پایین‌تر از نرخ معمولی مواد آموزشی مورد نیاز کودکان مکتب خریداری می‌نمایند.

فروشندگان می‌گویند کار و بار فروش مواد آموزشی دارای نشان یونیسیف را از دو سال به این طرف انجام می دهند. به گفته آن ها این مواد در اکثر ولسوالی های ولایت غزنی به شمول مرکز شهر به فروش می رسد. داکتر محمد یونس مهری، رئیس شورای حمایت از معارف در منطقه جرغی و بورجغی ولسوالی ناور ولایت غزنی، می گوید مواد آموزشی مربوط یونیسیف از دروازه عقبی ریاست معارف غزنی توسط ریگشا به بازار آزاد منتقل می شود. وی می گوید در این فساد کلان مقامات محلی غزنی به شمول والی دست دارند زیرا شکایت آن ها در زمینه توسط مسئولین معارف غزنی و سایر مقامات بی نتیجه مانده؛ او همچنان اضافه می کند درولسوالی ناور تا هنوز شاهد توزیع رایگان مواد آموزشی کمک شده توسط یونسیف به دانش آموزان نبوده است.

حبیب الله سباون، مسئول بخش تعلیم و تربیه دفتر یونیسیف در ولایت پکتیا که ولایت غزنی نیز از ساحات کاری آن ها می باشد، می گوید: " مواد آموزشی که یونیسیف برای وزارت معارف کمک می کند به هیچ صورت نباید به فروش برسد، ولی فروش مواد آموزشی یونسیف به بازار آزاد یک واقعیت و حتی یک مشکل عمومی درسطح کشور است، مواد آموزشی کمکی یونیسیف به وزارت معارف نه تنها در غزنی بل در خود پایتخت کشور در اطراف وزارت معارف نیز خرید و فروش می شود." او همچنان گفت: «ما مواد آموزشی را به ریاست معارف غزنی کمک می کنیم که به دانش آموزان داده شود و مسئولیت توزیع آن نیز به دوش آن ها است، کدام تیم نظارتی نداریم، حتی در دو سال گذشته یکبار به مرکز غزنی هم نرفته ایم؛ به همین خاطر در این مورد چیزی نمیدانیم ولی تلاش می کنیم از همین لحظه به بعد در زمینه تحقیق کنیم و با ریاست معارف غزنی صحبت کنیم».

محب الرحمن انصار، رئیس معارف ولایت غزنی، ضمن تایید این موضوع می گوید:« من خودم دیده ام که مواد آموزشی کمکی یونیسیف به ریاست معارف در بازار مرکز غزنی خرید و فروش می شود. مواد کمک شده از سوی یو نسیف باید مطابق یک پلان توزیع شود ما نمی دانیم که چقدر مواد به ما کمک شده و در کجا توزیع میشود؟ اما از سه ماه به این طرف که من مسئولیت معارف غزنی را به عهده گرفته ام روی این موضوع کارشده تا جلو فروش مواد کمکی نهاد های بین المللی در معارف گرفته شود، ولی تا هنوز کدام سند در دست نداریم که بر اساس آن عاملین فروش  مواد کمکی یونیسیف را به نهاد های عدلی و قضایی معرفی کنیم».  

با آنکه در یک و نیم دهه اخیر مبالغ هنگفت از کمک های جامعه جهانی صرف بهبود و اصلاح نظام آموزشی کشور گردیده، اما به دلیل موجودیت فساد گسترده و عدم مدیریت درست منابع در وزارت معارف و سایرنهاد های ذیربط درسکتو معارف، تعلیم و تربیه با کیفیت برای شهروندان افغانستان بخصوص در دهات و مناطق دور دست کشور هنوز یک رویای دست نیافتنی باقی مانده است.


بازنشر این مطلب