گزارش‌های روزانه بازدید:629 تاریخ نشر:2018-06-27

کارگاه دو روزه محکمه جزایی بین المللی برگزار شد

کارگاه ارتقای ظرفیت زیر عنوان «محکمه جزایی بین‌المللی» با اشتراک 37 تن از همکاران دفتر مرکزی و ساحوی کابل برای دو روز یکشنبه – دو شنبه ۳ و ۴ سرطان در سالون دفتر مرکزی کمیسیون برگزار شد. هدف اصلی این کارگاه آموزش اصول اساسنامه روم  و محکمه جزایی بین‌المللی، نقش کنوانسیون‌های چهارگانه جنوا در جلوگیری از جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت، مصادیق جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت و چگونگی مستندسازی جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت با در نظرداشت اسناد بین المللی در این زمینه بود.

گارگاه آموزشی با سخنان محترم سترجنرال محمد ایوب اصیل معاون کمیسیون افتتاح گردید و گفت که برنامه های ارتقا ظرفیت برای کارمندان کمیسیون نهایت مهم و ارزنده میباشد وچنین پروگرامهای میتوانند توانایی و ظرفیت کارمندان را در ارائه خدمات حقوق بشری ارتقا دهد، و گفت که از یافته های این برنامه به صورت موثر استفاده نمایند و همیشه در بلند بردن ظرفیت های خویش سعی و تلاش نمایند.

بعدا محمد موسی محمودی رییس اجراییه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با سخنرانی افتتاحیه اهداف و مقاصد این کارگاه آموزشی را بیان کرد و گفت بررسی دوسیه‌های نقض حقوق بشر و جرایم جنگی توسط محکمه جزایی بین المللی نقطه عطفی در تاریخ افغانستان برای پایان فرهنگ معافیت و پاسخدهی به عملکردهایی است که در نتیجه آن حقوق بشری مردم افغانستان نقض شده است. رییس اجراییه کمیسیون تاکید کرد که انتقال تجارب و ارتقای ظرفیت همکاران در رابطه به صلاحیت‌ها، نحوه فعالیت و تجارب محکمه جزایی بین المللی در سطح جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. آقای محمودی تاکید کرد که محکمه جزایی بین المللی نقش بس مهمی در «تامین عدالت» و «پایان خشونت» در سطح جهان دارد و عضویت افغانستان در این محکمه می‌تواند فرهنگ عدم پاسخگویی و فرار از عدالت را پایان داده و در این زمینه هدفمندانه و و ساختارمند کار مینماید.

مبارزه با فرهنگ معافیت

رییس اجراییه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشاره به برگزاری کنفرانس «پاسخگویی حقوق بشر» تاکید کرد که کمیسیون همواره تلاش کرده است تا از طریق برنامه‌های آموزشی، مصاحبه‌ها، اعلامیه‌ها و سفارش‌ها دولت و تمام بازیگران کشوری را وادار به پاسخدهی نماید و بر پایان فرهنگ معافیت تاکید نماید. آقای محمودی گفت کمیسیون یکی از حامیان صلح و ثبات دایمی در افغانستان است و از هر ابتکاری که منجر به ختم جنگ و آغاز زندگی مسالمت آمیز گردد، استقبال می‌کند ولی او تاکید کرد که امر مهم پاسخدهی نباید فراموش گردد: «ما نمی‌گوییم که عاملان خشونت باید اعدام و یا به دار آویزان شوند. مردم افغانستان پیشینه درخشانی در عفو و بخشش دارند و ما هرگز طرفدار نهادینه شدن عقده و کینه نیستیم. تاکید ما همیشه پاسخگویی و عدالت بوده تا بر زخم قربانیان مرهم گزاشته شود.»

آقای محمودی گفت در نتیجه برگزاری این کارگاه‌ اهداف مشخصی به دست چنانچه در پایان کارگاه باید اشتراک کنندگان فهم عمیقی از محکمه جزایی بین المللی و چگونگی مستند سازی جنایات جنگی و جناعیت علیه بشریت را به دست آورند. از مهارت‌هایی که در این کارگاه می‌آموزند در فعالیت‌های عملی و روزانه از آن استفاده نمایند. دانش لازم را برای آموزش دیگران کسب نمایند و قادر باشند تا با تشریح جزییات فعالیت محکمه جزایی بین المللی، دیگران را نیز در یادگیری این مورد یاری رسانند. هدف کلان این کارگاه تامین عدالت در سطح کلان و ترویج پاسخگویی در افغانستان است.

همچنان در مورد نظارت از تطبیق کود جزا گفت که همکاران کمیسیون به صورت موثر و مداوم از تطبیق مفاد کود جزا نظارت نمایند بخصوص موارد که جدیدا در این قانون توسط کمیسیون و راپور های تحقیقی این نهاد جرم انگاری گردیده نظارت نمایند مانند جرایم محیط زیستی، جرایم بچه بازی، تجاوز جنسی، خشونت، جرایم آبی، جرایم جنگی و علیه بشریت، آزار واذیت زنان واطفال، جرایم نقض حقوق اطفال، جرایم انتخاباتی، جرایم سایبری، جرایم علیه تطبیق عدالت ...، و هدایت دادند که از هنگام وقوع این جرایم نظارت صورت گیرد الی حکم نهایی وقطعی محاکم، فورم نظارت از کد جزا اماده گردد وبخش دیتابس نیز یک دیتابس برای تحلیل این نظارت ها اماده سازند، بخشهای نظارت وبررسی مسولیت مستقیم دارند و سایر بخشها نیز باید به صورت موثر همکار باشند، مشاور حقوقی و کوردینا تور بخش نظارت مسولیت تهیه رهنمود و طرزالعمل چگونگی نظارت را در زمینه دارند که هرچه عاجل این رهنمود تهیه شود و همچنان هدایت دادند تا تمامی مواد اموزشی این ورکشاپ و رهنمود ها که تهیه میشود هرچه عاجل به تمامی دفاتر ارسال گردد. 

معرفی ماده‌های مرتبط به کود جزای افغانستان موضوع دیگری بود که در این کارگاه روی آن بحث شد. تمام ماده‌هایی که در کود جزا به حقوق بشر ارتباط دارد توسط نقیب الله بشری هماهنگ کننده بخش نظارت و بررسی ارایه شد. ستر جنرال محمد ایوب اصیل معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کارگاه گفت که کود جزای افغانستان سند خوبی برای یک دست کردن و یا توحید کردن قوانین جزایی است ولی او تاکید که برای تفهیم و برداشت درست از این قانون باید هر ماده این قانون تفسیر شود تا قاضی‌ها و سارنوالان در هنگام تنفیذ این قانون با مشکل مواجه نشوند زیرا هر قانونی بدون تفسیر می‌تواند گنگ و نامفهوم باشد.

نقش کنوانسیون‌های چهارگانه جنوا در جلوگیری از جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت همچنین پروتوکول‌های اختیاری در این زمینه توسط رحمان علی جاوید هماهنگ کننده بخش آموزش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ارایه شد.

در این کارگاه کنوانسیون‌های چهارگانه جنوا به صورت مفصل مورد بحث قرار گرفت. افغانستان عضو کنوانسیون‌های چهارگانه جنوا ۱۹۴۹ و هم چنین عضو پروتوکل الحاقی دوم ۱۹۷۷می باشد. براساس کنوانسیون های چهارگانه جنوا مصوب ۱۹۴۹ میلادی و قواعد عرفی حقوق بشردوستانه بین المللی طرفهای منازعات مسلحانه مکلف‌اند که یک تعداد اصول و ارزش‌ها را رعایت نمایند. به طور مشخص کنوانسیون جنوا در مورد حفاظت از افراد ملکی در هنگام جنگ، پروتکل الحاقی دوم کنوانسیون های جنوا و ماده سوم مشترک این کنوانسیون دولت ها را مکلف می‌سازد که افراد ملکی را در هنگام منازعات مسلحانه مورد حفاظت قرار دهند و از وارد کردن تلفات و خسارات بر جان و مال افراد ملکی بپرهیزند. علاوه برآن، طرفهای درگیر منازعه مسوولیت دارند که برای محافظت از افراد ملکی خصوصا زنان و کودکان اقدامات ویژه ای را به منظور محافظت از آنها رویدست گیرند.

 

نحوه فعالیت محکمه جزایی بین‌المللی

عبدالاحد فرزام رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ارایه اصول اساسی اساسنامه روم و محکمه جزایی بین المللی پیشینه تاریخی، صلاحیت‌ها، ساختار، اصول کلی و نحوه فعالیت این محکمه را تشریح کرد. آقای فرزام گفت که صلاحیت محکمه جزایی بین المللی محدود است و این محکمه فقط جرم‌هایی چون نسل کشی، جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و تجاوز ارضی را مورد تحقیق و رسیدگی قرار می‌دهد. آقای فرزام در این کارگاه تمام جزییات مربوط به نحوه فعالیت محکمه جزایی بین المللی را تشریح کرد و خاطر نشان نمود که افغانستان در سال ۲۰۰۳ به این محکمه الحاق کرده است و با دستور سارنوال این محکمه اسناد مربوط به جنایات جنگی در افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است.

تعاریف و مصادیق جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این کارگاه توسط محمد بلال صدیقی سخنگوی و مسول دفتر مطبوعاتی کمیسیون ارائه گردید، ابتدا هریک مصادیق جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی در سه گروپ کاری به بحث گرفته شد، متعاقبا مصادیق هریکی از این جنایت ها به صورت مفصل تشریح گردید، همچنان تاکید نمود که در شرایط کنونی نهایت مهم است که همکاران کمیسیون در مرکز و ولایت به صورت دقیق مسلکی هریک این جنایات را تحت همان مصادیق و عناوین شناسایی و مورد تعقیب و مستند سازی قرار دهند، چراکه جنگ همه روزه جریان دارد و این جنایت در حال واقع شدند است و برای تامین عدالت و رسیدگی به قضایای تشخیص و شناسایی چنین جرایم نهایت مهم  وارزنده است.

نحوه مستندسازی جنایات جنگی و تفکیک جرایم بین المللی در نتیجه جنگ موضوع دیگری بود که توسط عالم عزیزی مسوول بخش بررسی ویژه کمیسیون به بحث گذاشته شد. آقای عزیزی با تشریح مراحل مختلف تحقیق در مورد جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت براساس اسناد بین المللی گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تمامی رویدادهای بزرگ و حملاتی که احتمال جنایت جنگ در آن وجود داشته در شانزده سال گذشته بررسی کرده است. عزیزی با ارایه جزییات در مورد منابع جمع آوری معلومات گفت به هر اندازه با منابع دست اول و معتبر بیشتر گفتگو شود، به همان اندازه گزارش از جنایات جنگی موثق‌تر و مستندتر ارایه می‌شود.

لطیفه سلطانی هماهنگ کننده بخش حمایت و انکشاف حقوق زن در کمیسیون مستقل حقوق بشر به تشریح اهمیت قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت در جلوگیری از وقوع جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت پرداخت. قطعنامه ۱۳۲۵ سندی است که توسط شورای امنیت ملل متحد تصویب شده و به تمام کشورهای در حال جنگ توصیه می‌کند که حقوق بشری زنان باید در جریان منازعات مسلحانه حمایت و حفاظت شود و زنان نباید به بهانه جنگ مورد تجاوز قرار گیرند و یا از حقوق سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شان به این بهانه محروم گردند.

محمد فهیم حکیم مشاور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کارگاه دو روزه را به صورت بسیار همه جانبه جمع نموده درمورد هریک از موضوعات که در اجندا روی ان بحث صورت گرفته بود صحبت نمود، مانند اهمیت محکمه جزایی بین المللی برای تامین عدالت و رسیدگی به جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت و پیامدهای مثبت مداخله این نهاد در رسیدگی به این گونه جنایت در افغانستان، کنوانسیونهای ژنوا را کنترول اثرات ناگوار منازعه مسلحانه را با اهمیت دانسته و گفت که ماهیت جنگ ها تغییر نموده بنا ضرورت است تا روی میکانیزم های جلوگیری از تلفات و خسارات ناشی از جنگ توجه صورت گیرد و رهنمود های مشخص را در استفاده از روشها اموزشی در تمامی برنامه های اموزشی ارائه داشت و از تطبیق موفقانه این پروگرام اظهار سپاس وقدر دانی نمود. ورکشاپ متذکره با ارزیابی های که صورت گرفت به صورت موفقانه ان پایان یافت.

 


بازنشر این مطلب