گزارش‌های روزانه بازدید:639 تاریخ نشر:2018-07-02

طی مراسمی در مزار شریف بر حمایت از قربانیان شکنجه تاکید صورت گرفت

دفتر ساحوی مزارشریف

با حضور ده‌ها پولیس ملی و محلی ولایت بلخ از روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، طی مراسمی در مزار شریف گرامیداشت به عمل آمد. در این مراسم که به روز هشتم سرطان از سوی دفتر ساحوی یونما در تالار کنفرانس‌های دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر برگزار شد، سخنرانان بر ضرورت آگاهی پولیس از زیان‌های شکنجه تاکید کردند.

لوئیس گومیز مسئول دفتر ساحوی یونما در مزار شریف گفت؛ مطابق یافته‌های ما، 45 درصد بازداشت شددگان توسط پولیس در سال 2017 گفته اند که مورد شکنجه قرار گرفته اند که بالاترین رقم از سال 2010 به اینسو می‌باشد.

او گفت این بازداشت شدگان گفته اند زمانی شکنجه تمام شده که آنها تن به اقرار اجباری داده اند. آقای لوئیس با یادآوری اینکه شکنجه امنیت را افزایش نمی‌دهد، خواهان نظارت منظم مراکز سلب ازادی و آموزش کارمندان این محلات شد.

قاضی سیدمحمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر با اشاره به کرامت انسانی در اسناد حقوق بشری و متون دینی گفت شکنجه به هر دلیلی که صورت بگیرد، زیر پاگذاشتن این اصل و رقتاری کاملا غیر انسانی است.

او با اشاره به بهبود تدریجی وضعیت محلات سلب ازادی خاطرنشان ساخت شکنجه هنوز هم از مواردی است که در این محلات دیده می شود.

جنرال عبدالرزاق قادری آمر امنیت فرماندهی پولیس بلخ، با اشاره به توقعات مردم از پولیس به عنوان حافظان نظم و امن عامه، از آنان خواست، باید در قبال شکایات مردم از خود گوش شنوا داشته باشیم و آماده اصلاح در رفتار خود باشیم.

جمشید فردی استاد دانشگاه و از فعالان مدنی بلخ، به تاثیر دانش و فن آوری روی تغییر نوع شکنجه پرداخت و به شکنجه هایی اشاره کرد که از آن به عنوان شکنجه سفید یاد می شود مانند بی خوابی دادن و در معرض اشعه قرار دادن که به جای لت و کوب، برای گرفتن اقرار استفاده می شود. او نیروهای بین المللی در افغانستان را متهم به اعمال این نوع شکنجه کرد و گفت که در این رابطه باید دادخواهی های لازم صورت بگیرد.


بازنشر این مطلب