گزارش‌های روزانه بازدید:448 تاریخ نشر:2018-07-07

خشونت بی‌رحمانه یک پدر که بازوان ناتوان و روح معصوم یک طفل خرد سال را نشانه گرفت

دفتر ولایتی دایکندی

خشونت علیه کودکان هنوز هم متاسفانه به عنوان یک پدیده خطرناک و ناقض حقوق انسانی اطفال از سوی والدین و سایر افراد جامعه در خانواده ها و مراکز آموزشی اعمال می‌گردد. هستند والدینی‌که بنا به دلایل مختلف اطفال شان را از طریق وادار کردن به انجام کارهای شاقه، نا مهربانی، عدم توجه نسبت به نیازمندی ها و رشد تعلیم و تربیه آنان مورد خشونت قرار می‌دهند، اما نوع ظریف و پنهانی از خشونت علیه اطفال وجود دارد که معمولا در نظر گرفته نشده است و بد تر از همه با درنظرداشت فرهنگ حاکم در جامعه و باور های نادرست و عدم آگاهی در مورد شیوه های تربیتی فرزندان، خشونت علیه اطفال یک امر عادی پنداشته شده و از سوی والدین، جامعه و مسئولین امور آنچنان که بایسته است مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

با توجه به پیامد های منفی و خطرناک این پدیده، اطفالیکه مورد خشونت قرار می‌گیرند با آسیب های جدی جسمی و روحی روبرو می‌گردند که روی سرنوشت آنان تاثیر منفی گذاشته، رشد جسمی و فکری آنان را مختل ساخته، روند تعلیم و تربیه آنان را با مشکلاتی عدیده‌ای رو برو و تعامل فرد با هنجار های اجتماعی را دچار مشکل می‌سازد.

در ولایت دایکندی متاسفانه هنوز هم خشونت های پیدا و پنهان علیه اطفال وجود دارد که رسیدگی به این امر و مبارزه با آن نیازمند همکاری های همه جانبه نهاد های مسئول، آموزش والدین از طریق رسانه‌ها و آموزش‌های رسمی در خصوص انواع روش‌های مراقبت و حمایت از اطفال، جدی گرفتن قوانین مرتبط با حمایت از اطفال و رسیدگی جدی به مرگ‌ها و آسیب‌های ناشی از غفلت والدین در راستای مراقبت و نگهداری از اطفال شان از جمله موارد اند که می‌تواند در راستای کاهش خشونت علیه اطفال موثر واقع گردد.

در این گزارش به قضیه خشونت علیه یک طفل پسر خرد سال که از سوی پدرش صورت گرفته و نحوه رسیدگی به آن از سوی دفتر ولایتی دایکندی پرداخته شده است.

طفل خردسال که 2 سال و 3 ماه سن دارد از سوی پدرش که ساکنین اصلی ولسوالی میرامور، منطقه آهنگران برکر اند مورد خشونت قرار می‌گیرد که در نتیجه این خشونت بدن وی دچار سرخی و کبودی شده و بنابه گفته مادرش در روز اول طفل متذکره نمی‌توانسته است در اثر کبودی و پندیدگی ناشی از خشونت چشمان شان را باز نماید.

پدر این طفل که 23 سال سن دارد مدت هفت سال می‌شود که معتاد به مواد مخدر است و به عنوان پولیس اربکی "محلی" در مربوطات ولایت غزنی ایفای وظیفه می‌کرده است.

بتاریخ 20 ماه ثور زمانیکه کارمندان موسسه میثاق شهروندی در منطقه که این طفل در آن مورد خشونت قرار گرفته مصروف تطبیق برنامه های شان بوده است که متوجه این قضیه شده و با گذاشتن تصویری از این طفل در شبکه اجتماعی فیسبوک قضیه را همرسانی می‌سازد که به مجرد اطلاع از این قضیه بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال با شخصی که این موضوع را نشر نموده بود در تماس شده و پیرامون چگونگی وقوع آن بررسی های شان را آغاز می‌نماید.

بعد از تحقیق در مورد صحت و سقم این موضوع بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی دایکندی با ولسوال میرامور تماس برقرار نموده و از ایشان خواسته است تا در هماهنگی با قوماندانی امینه آن ولسوالی فردی را که سبب خشونت گردیده است مورد تعقیب قرار داده و طفل خشونت دیده همراه با خواهر و برادر خردسال و مادرشان جهت حمایت و دادخواهی به مرکز ولسوالی آورده شوند.

در نتیجه پیگیری بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال و همکاری مسئولین محلی ولسوالی میرامور عامل خشونت "پدر طفل" گرفتار گردیده و طفل خشونت دیده همراه با برادر و خواهر خردسال شان به مرکز ولسوالی میرامور آورده شده است. بخاطر پیگیری بیشتر این موضوع و هماهنگی با ادارات ذیربط جهت حمایت از سه طفل در معرض خطر و مادر آنها طی یک سفر رسمی به ولسوالی میرامور جلسه ای در این مورد با مقامات محلی ولسوالی متذکره برگزار گردیده بود.

مادر اطفال همراه با سه طفل شان با همکاری شبکه سپن CPAN و مقامات محلی ولسوالی میرامور به مرکز ولایت آورده شده و فعلاً در خانه امن بسر می‌برند تا باشد که زمینه انتقال اطفال و در صورت لزوم همراه با مادر شان به یکی از آشیانه های سمر در ولایت بامیان و یا هم ولایت غزنی "جاغوری" فراهم گردد که در این مورد تا حال جلساتی متعدد در این زمینه برگزار و با نهاد های دست اندکار صحبت گردیده است. پدر این اطفال فعلاً در محبس بوده و از سوی محکمه ابتدائیه ولسوالی میرامور به یکسال حبس تنفیذی محکوم شده است.


بازنشر این مطلب