گزارش‌های روزانه بازدید:332 تاریخ نشر:2018-08-05

اشتراک بیش از صد خانم سواد آموز در یک مسابقه کتابخوانی در بامیان

دفتر ساحوی بامیان

دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر، ریاست امور انتخاباتی، آمریت معارف، موسسه علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و اداره محلی بامیان، مسابقه بزرگ کتابخوانی را به منظور تشویق و حمایت از خانم‌های سواد آموز در این ولایت برگزار کرد. این مسابقه که ویژه خانم‌های فارغ شده از کورس‌های سواد آموزی بود 106 اشتراک کننده داشت.

کتاب الفبای انتخاباتی ویژه صنف سوم سواد آموزی، که توسط علی شاه مصباح، رئیس امور انتخاباتی ولایت بامیان نوشته شده و اخیرا به حمیات مالی دفتر بانوی اول کشور تجدید چاب گردیده، به عنوان مضمون این مسابقه در نظر گرفته شده بود که مهارت‌های خواندن، نوشتن و درک مطلب سوادآموزان، با آن سنجش و ارزیابی گردید.

 مسابقه با حضور داورانِ از نهادهای برگزار کننده اجرا شد و برای برندگان این مسابقه جوایزی نیز اهدا گردید. در پایان مسابقه، زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در بامیان، محمدآصف مبلغ معاون مقام ولایت بامیان، آقای شریفی معاون ریاست معارف و علی‌شاه مصباح رییس امورانتخاباتی این ولایت  سخنرانی نموده و هریک پیرامون اهمیت سوادآموزی بانوان بزرگسال وبلند رفتن سطح آگاهی بانوان نسبت به انتخابات صحبت نموده و نقش چنین برنامه‌ها را برای تشویق بانوان درین راستا موثر خواندند.   

زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، تعلیم و تربیه را یکی از حقوق اساسی بشری دانسته و خانم های سواد آموز را تشویق به فرا گیری خواندن و نوشتن نمود، همچنان معتمدی بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان در کمیسیون حقوق بشر را معرفی کرده و خاطر نشان ساخت که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان متعهد است از حقوق و آزادی های بشری زنان حمایت نموده و برای حضور زنان در زندگی اجتماعی تلاش می نماید.

وی در ادامه صحبت هایش اضافه کرد که دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر، برای حمایت و انکشاف حقوق زنان کمیته داد خواهی ی را ایجاد نموده است که جلسات منظمی را در هماهنگی با سایر نهاد های فعال در عرصه حقوق زنان بر گزار می نماید، تا برنامه های نهاد های عضو کمیته به صورت موثر و هماهنگ اجرا گردد. به گفته خانم معتمدی این کمیته تا هنوز دست آور های خوبی برای، حمایت، نظارت و انکشاف حقوق زنان در سطح ولایت داشته است. بر گزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی برای خانم های سواد آموز با هماهنگی نهاد های یاد شده در بامیان نمونه ای از کار های عملی کمیته یاد شده است. این اولین مسابقه کتابخوانی برای خانم های سواد آموز در بامیان بود که عصر روز یک شنبه هفتم اسد سال 1397 اجرا شد. قرار است ولسوالی های ولایت بامیان نیز در آینده شاهد برگزاری مسابقات کتابخوانی میان خانم های سواد آموز باشد.

 


بازنشر این مطلب