گزارش‌های روزانه بازدید:498 تاریخ نشر:2018-08-08

جلسه تدوین پلان استراتژیک کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، برگزار شد

دفتر ساحوی بامیان

جلسه تدوین پلان استراتژیک کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، روز شنبه 13 ماه اسد ۱۳۹۷ با حضور هيئت رهبري کميسيون مستقل حقوق بشرافغانستان (معاون کميسيون سترجنرال محمدايوب اصيل، محمدموسي محمودي رييس اجرائيه کميسيون، محمد بلال صدیقی سخنگويي کميسيون، ثناالله توخي عضو بخش نطارت، ارزيابي و گزارش دهی و خانم فرنگیس، سکرتر ریاست اجرائیه) کار مندان دفاتر ولایتی غور و دایکندی، مسوولين ارگان‌هاي عدلي، قضايي، امنيتي، علما، نهادهاي مدني، رسانه‌ها، فعالين حقوق بشر، فعالين حقوق زنان، مسوولين ارگان‌هاي دولتي وغيردولتي نماينده‌هاي انجمن‌هاي اشخاص داراي معلوليت در بامیان برگزار شد.

پلان استراتژیک کمیسیون قرار است برای پج سال آینده(۲۰۱۹ الی ـ۲۰۲۲) تدوين ‌شود. در این برنامه سخنرانان درمورد اهمیت داشتن پلان استراتژیک، اصل مشارکت جامعه مخاطب در تدوین پلان استراتیژیک، اصل مشوره با صنف های مختلف اجتماعی، اصل انعطاف پذیری، تعیین اولویت ها و... صحبت نمودند.

در ادامه، معرفی کمیسیون، نقش و صلاحیت های آن، دورنما، ماموریت و ارزش های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تحلیل وضعیت فعلی کمیسیون (فرصت ها، چالش ها، نقات قوت و ضعف)، ارزیابی پلان استراتژیک فعلی کمیسیون (2014 -2018) از جمله موضوعات بود که از سوی خانم زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون در بامیان، جواد داد گر رئیس دفتر ولایتی دایکندی، بلال صدیقی سخنگوی کمیسیون و تعداد از سخنرانان دیگر به صورت اشتراکی با حاضرین به بحث گرفته شد.

مقام ولایت بامیان محمد طاهر زهیر، یکی دیگر از سخنرانان این برنامه بود. آقای زهیر گفت افغانستان در درازای تاریخ و به بخصوص در چهل سال گذشته که جنگ های زیاد را شاهد بود، به صورت گسترده و به پیمانه وسیع شاهد نقض حقوق بشر بوده است که متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد. آقای زهیر فعالیت های کمیسیون در 16 سال گذشته را مثبت ارزیابی کرده و از هیئت رهبری و کارمندان کمیسیون تشکری کرده و اظهار داشت که کار و فعالیت و گام برداشتن در راستای حمایت، تامین و نهادینه کردن ارزش های حقوق بشری در کشوری همچون افغانستان، جرات، شهامت،  تعهد، و فدا کاری می خواهد. آقای زهیر در اخیر تعهد اداره محلی بامیان را برای حمایت از حقوق بشر اعلام داشت و نظریات خویش در تدوین پلان استراتژیک کمیسیون را بیان نمود.

محمد موسی محمودی رئیس اجرائیه کمیسیون، در صحبت هایش روی سه اصل استقلالیت، مشارکت و مشوره در اجرات  کمیسیون تاکید نموده و از اشتراک کنندگان خواست نظریات و پیشنهادات خویش را در قالب کار های گروپی با کمیسیون شریک سازید تا در پلان استراتژیک این نهاد در نظر گرفته شود. به باور آقای محمودی شنیدن نظریات شهروندان، دقت و جدیت در گرفتن مشوره جامعه مخاطب کمیسیون در زمان تدوین پلان پنج ساله این نهاد از اهمیت خیلی بالای برخوردار است به همین خاطر است که متعهد استیم با حوصله مندی تمام نظریات شما را بشنویم و نتایج کار های گروپی شما را در زمان تهیه پلان به دقت مطالعه کرده و از نظریات شما استفاده کنیم. 

در اخير اشتراک کنندگان برهشت گروپ کاری تقسيم شده و راجع به تدوين پلان استراتژيک جديد نظريات و پيشنهادات خويش را تحرير و توسط نماينده هر گروپ به حضور هيئت رهبری کميسيون ارايه کردند. نظريات اشتراک کنندگان توسط تيم کاری کميسيون جمع‌آوری شده و جلسه با دعای خیر یکی از علمای بامیان به پايا ن رسيد.

قابل ذکر است که به تاريخ 11 اسد۱۳۹۷رييس اجرائیه کميسيون مستقل حقوق بشرافغانستان وهیئت همراه با کارمندان دفترساحوی بامیان و دفاتر ولایتی غور و دایکندی که به بامیان آمده بودند، به خاطر بهبود فعاليت‌های حقوقو بشری و شنیدن نظریات کار مندان کمیسیون در ساحات مرکزی افغانستان، تدویر جلسه نموده ضمن شنیدن نظریات آن ها برای تدوین پلان استراتژیک کمیسیون، راهمنايي‌های لازم خویش را با آن ها شریک ساختند.


بازنشر این مطلب