گرامیداشت «روز جهانی یادبود قربانیان تروریزم» در ولایت بغلان

دفتر ساحوی کندز

روز جهانی یادبود قربانیان تروریزم، طی کنفرانس با شکوهی به تاریخ 24 اسد سال 1397 خورشیدی از سوی دفتر ساحوی حوزۀ شمال‌شرق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تالار کنفرانس مقام ولایت بغلان، گرامیداشت به عمل آمد.

این کنفرانس در حالیکه هیأت رهبری مقام ولایت، رؤسای ادارات دولتی و غیردولتی، نمایندگان ادارات عدلی و قضایی، استادان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، افسران نظامی، اعضای جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر، اعضای اتحادیه افراد دارای معلولیت، متنفذین محلی و علمای دینی، نمایندگان رسانه‌های خبری و برخی شهروندان بغلان حضور داشتند، با خوانش آیات ملکوتی قرآن مجید و پخش سرود ملی کشور، آغاز شد.

سپس آقای سید حفیظ‌الله فطرت رئیس دفتر ساحوی حوزۀ شمال‌شرق کمیسیون، ضمن سخنرانی خویش «روز جهانی یادبود قربانیان تروریزم» را به شهروندان بغلان تبریک گفته در مورد نقش و مکلفیت دولت برای تأمین حقوق بشری قربانیان تروریزم، توضیح همه جانبه داد.

آقای فطرت، بالا بردن آگاهی عامه در راستای شناخت حقوق قربانیان تروریزم را یکی از اهداف کنفرانس دانسته و از نیروهای امنیتی خواست که هنگام عملیات نظامی با رعایت حقوق بین‌المللی بشردوستانه در جلوگیری از تلفات افراد ملکی، تلاش نمایند.

متعاقباً آقای عبدالحی سجانی رئیس اداری ولایت بغلان ضمن سخنان خویش در مورد ابعاد منفی تروریزم و نقش دولت در تأمین صلح و امنیت صحبت نموده همکاری خویش را در راستای حمایت از حقوق بشری شهروندان و کاهش تلفات افراد ملکی از طریق نظارت بر عملکرد نیروهای نظامی، اعلام داشت.

آقای سیدجان قاطع رئیس دانشگاه بغلان ضمن قدردانی از فعالیت و دستاوردهای کمیسیون، در مورد پدیده تروریزم و تاریخچۀ آن و نقش دولت‌ها در از بین بردن تروریزم، مواد مخدر و برخی عوامل زشت دیگر بحث نموده جنگ را عامل اساسی تروریزم در کشور دانست.

آقای عبدالقهار نمایندۀ قربانیان تروریزم و استاد شاه‌زمان زمانی فعال جامعه مدنی و مدافع حقوق بشر در مورد نقش دولت در راستای جلوگیری از حملات تروریستی و کاهش تلفات افراد ملکی، سخنرانی نمودند.

گفتنی است که رئیس دیوان امنیت عامۀ محکمۀ استیناف، رئیس دانشگاه، رئیس مجتمع جامعه مدنی و نماینده دفتر زنان برای زنان ولایت بغلان با حضور در پنل، پیرامون راهکارهای حمایتی قربانیان تروریزم صحبت نموده و به پرسش‌های اشتراک کنندگان، پاسخ گفتند.

کنفرانس مذکور با دعای خیر خطیب مسجد مقام ولایت بغلان مبنی آرزوی تأمین صلح و ثبات در کشور، به پایان رسید.


بازنشر این مطلب