گزارش‌های روزانه بازدید:733 تاریخ نشر:2018-08-27

تجلیل از روز جهانی قربانیان تروریزم در ولایت کنرها برگزارشد

دفتر ساحوی جلال آباد

تروریزم پدیدۀ منفوری که همه جهان با آن دست و پنجه نرم می‌نماید، اتباع افغانستان اعم از زن و مرد را بیشتر از هر کشوری دیگری قربانی کرده است که طی چهل سال میلیون‌ها قربانی بجا گذاشته و هنوز با قربانی شدن دست و پنجه نرم می‌نماییم.

دفتر ساحوی جلال آباد طی محفل شکوهمندی در تالار کنفرانس‌های ولایت کنرها بهتاریخ ۲۴ اسد با حضور ۱۵۰ تن از این روز تجلیل بهعمل آورد.

کنفرانس با تلاوت آیات چند از کلام‌الله مجید توسط رییس  سره میاشت ولایت کنرها آغاز سپس سرود ملی نشر گردیده و پس از آن به نمایندکی کمیسیون، محترمه صبرینه حمیدی رییس دفتر ساحوی جلال‌آباد به سخنرانی پرداخت. خانم حمیدی ضمن خوش آمد گویې مهمانان و سیر تاریخی این مناسبت روی اهداف کنفرانس نیز سخنانی ارایه نمود و در بخشی از سخنان خویش چنین اظهار داشت: «تمامی مسولین و اشتراک کنندگان این کنفرانس باید به سهم خویش برای احقاق حق قربانیان تروریزم دادخواهی‌های مستمر نموده تا ادارات مسول در رابطه به وارسی بهتر بازماندگان پدیده منفور تروریزم اجراأت موثر و به‌موقع داشته ادای مسولیت نمایند.» خانم حمیدی ضمنا یادآور گردید که جنگ و تروریزم برای بدست آوردن اهداف سیاسی طراحی گردیده که بیشترین قربانی این عرصه را افراد ملکی می‌پردازد.

وی اظهار داشت که دولت و جامعه جهانی هر دو باهم مکلف اند تا در رابطه به محو آن اقدامات سازنده و کارا را روی دست گرفته تا باشد که جامعۀ بشری از این پدیدۀ ویرانگر رهایی یابند.

سپس عبدالستار مرزکوال والی ولایت کنرها به سخنرانی پرداخت. ایشان ضمن خوش‌آمد گویي، و ابراز تشکر از این اقدام بی‌سابقه کمیسیون برای یادبود این روز جهانی و این که برای این امتیاز بسا مهم کنرها را مستحق دانستند تشکر نموده، افزود:

«چهل سال است که سرزمین ما در آتش جنک و تروریزم می‌سوزد، این تنها باشندگان این سرزمین است که قربانی می‌دهند، در افغانستان فامیلی را کسی سراغ نخواهد داشت که قربانی این جنگ ویرانگر و خانمانسوز نباشد.»

همچنان روی نقش نهادهای مدنی در رابطه به دفاع از حقوق قربانیان توسط یکتن فعال مدنی و روی تضمین قانونی قربانیان تروریزم استاد محمدرضا زهیر به اشتراک کنندگان کنفرانس معلومات مفصل و همه جانبه ارایه نمودند.

در اخیر قربانیان تروریزم پیشهادات خویش را به دولت ارایه داشته و نیز از دولت و جامعه جهانی خواستند تا به این وضعیت هلاک‌کننده جامعه بشری نکته پایان گذاشته شود و مردم رنج دیده افغانستان از این شر نجات یابند.

 


بازنشر این مطلب