گزارش‌های روزانه بازدید:885 تاریخ نشر:2018-09-04

کنفرانس تجلیل از روز بین‌المللی یاد بودقربانیان تروریسم در ولایت پروان برگزار شد

دفتر ساحوی کابل

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کنفرانس تجلیل از روز بین‌المللی یادبود و گرامی‌داشت از قربانیان تروریسم را برای اولین‌بار در ولایت پروان برگزار کرد. این کنفرانس به تاریخ 6 سنبله 1397 مصادف با 28 اگست 2018 برگزار شد و در آن والی پروان، رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، رئیس شورای ولایتی پروان، رئیس شورای علمای این ولایت، و ۱۷۰ تن از اعضای جامعه مدنی، استادان و محصلین و قربانیان و بازماندگان حوادث تروریسم شرکت داشتند.

جناب محترم فضل الدین عیار، والی ولایت پروان در ابتدا از فعالیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در عرصه دادخواهی و حمایت از قربانیان حوادث تروریسم و برگزاری این کنفرانس قدردانی کرد و گفت: «تروریسم و جنگ کلمات منفور و ناپسند بوده که باعث تباهی و بدبختی جامعه و مردم ما گردیده است. از اثر این حوادث ناگوار هزارها کودک، یتیم و زنان بی­سرپرست گردیده اند. خانواده­ها و بازماندگان قربانیان این حوادث مجبورند که برای دریافت لقمه نانی از تمامی حقوق انسانی و بشری خویش محروم گردند.»

این مقام ولایت پروان گفت حکومت مکلف است تمام سعی و تلاشش را انجام دهد و از حملات تروریستی جلوگیری نماید تا مردم بیش از این گرفتار مصیبت‌های ناشی از حملات تروریستی نگردند.

والی پروان گفت حکومت باید تلاش کند تا برای تمام قربانیان تروریسم، بازماندگان شهدا و قربانیان حوادث ناگوار تروریستی زمینه تحصیل و اشتغال فراهم  شود.  او افزود که شماری از قربانیان حملات تروریستی به سرپناه نیاز دارند و آنان باید از تمام حقوق بشری شان مستفید شوند.

محترم عبداالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز بین المللی یادبود و گرامی­داشت از قربانیان تروریسم را برای خانواده‌های قربانیان شادباش گفت و افزود که 21 اگست، مصادف با روز بین المللی یادبود و گرامی­داشت از قربانیان تروریسم است و برای اولین‌بار این مناسبت در تقویم کشور­ها شامل و از این روز در اکثر کشورها تجلیل به عمل می­آید. آقای فرزام با اشاره به تحقیقی که در مورد قربانیان تروریسم توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انجام شده، گفت، متأسفانه افغانستان یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار قربانیان حوادث تروریستی را دارد.

رییس دفتر کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان علاوه کرد که از سال 1388 الی 1396 حدود 64104  نفر از افراد ملکی قربانی شده‌اند و در طول 9 سال گذشته بیش از 23 هزار نفر کشته و بیش از 40 هزار نفر زخم برداشته و آسیب دیده‌اند. آقای فرزام افزود که این آمار نشان دهنده تلفات افراد ملکی در منازعات مسلحانه است؛ ولی هنوز از تلفات افراد نظامی و خسارات مالی که در جریان این حوادث به وجود آمده، ارقام و آمار دقیقی در دست نیست.

آقای فرزام با اشاره به خلای قانونی برای حمایت از قربانیان تروریسم گفت:‌ «متأسفانه برای حمایت از قربانیان و بازماندگان این حوادث، میکانیزم‌های قانونی و مؤثر نداریم. تحقیقی که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه به قربانیان جنگ و حوادث تروریستی صورت گرفته نشان میدهد کمک‌های دولت برای قربانیان همه‌شمول نبوده چنانچه حدود 59% افراد از این کمک‌ها محروم بوده و کمکی را دریافت نکرده‌اند. آقای فرزام همچنین افزود که این کمک‌ها یکسان توزیع نمی‌شود آنگونه که قربانیان از یکهزار الی یک میلیون افغانی کمک دریافت کرده و این نشان می‌دهد که حکومت نتوانسته به صورت مساویانه به قربانیان تروریسم کمک کند.

رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود، براساس قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، آموزه‌های دینی و اسناد بین المللی حقوق بشر، چندین دسته از حقوق قربانیان نقض می‌شود. آقای فرزام با اشاره به موارد ذیل گفت که حکومت مکلف به حمایت مساویانه و قانونمند از قربانیان تروریسم می‌باشد:

 • اولین حق قربانی اینست که قضایای شان به صورت مؤثر وشفاف بررسی شود و عامل آن مورد تعقیب عدلی و پاسخگویی قرار گیرد؛
 • جبران خسارت ناشی از این حوادث باید به عنوان یک حق مسلم قربانی در نظر گرفته شود. غرامت باید متناسب به میزان خساره وارد شده پرداخت گردد؛
 • برای معلولین و زخمیان حوادث تروریستی شرایط تداوی مهیا و تحت مداوا قرار گیرند و ملکیت‌های از دست رفته شان دوباره بازسازی شود؛
 • شرایط و زمینه‌های تکرار همچو حوادث شوم گرفته شود و از تکرار آن جلوگیری به عمل آید؛
 • قربانیان و بازماندگان قربانیان باید به اطلاعات دسترسی داشته باشند. یعنی مطلع باشند که دولت برای حمایت آنها چه نوع تدابیر را در نظر دارد؛
 • قربانیان باید در جریان پروسه صلح و مذاکره مشارکت مستقیم داشته باشند.

هدف از برگزاری این کنفرانس

عبدالاحد فرزام رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت هدف از برگزاری این  کنفرانس این  است که تمامی اقشار و اصناف جامعه باید ازحقوق قربانیان تروریسم آگاه شوند و به حقوق قربانیان احترام کنند.

آقای فرزام تاکید کرد که همه افراد جامعه باید بدون هیچ نوع تبعیض با قربانیان تروریسم رفتار نیکو داشته باشند، با آنان همدردی کنند و از حقوق قربانیان دفاع نمایند.

این مقام کمیسیون مستقل حقوق بشر  افغانستان افزود که نهادهای ذیربط دولتی و غیردولتی نیز مکلفند تا میکانیزم‌های مشخصی برای حمایت از قربانیان تروریسم داشته باشند تا از حقوق آنان به صورت قانونی و هماهنگ حمایت شود. او افزود که نهادهای دولتی باید جلو قربانی شدن و تلف شدن افراد ملکی را بگیرند و در زمینه تدابیر لازم اتخاذ گردد. 

پیشنهادات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغاستان

رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در زمینه محو و نابودی حملات تروریستی و کاهش میزان قربانیان این حوادث، پیشنهادات ذیل را ارائه نمود.

 • مرتکبان جنایت جنگی و حملات تروریستی باید مورد تعقیب عدلی قرار گیرند.
 • زمینه تعلیمی و تحصیلی برای بازماندگان قربانیان ایجاد و مورد حمایت قرار گیرند.
 • برای بازماندگان قربانیان زمینه اشتغال و کاریابی فراهم گردد.
 • برای جبران خساره متضررین قانون مشخصی حمایتی وجود داشته باشد و تمامی حقوق و امتیازات باید به صورت مساوی و برابر برای قربانیان تنظیم گردد.
 • در پروسه صلح و مذاکره به صورت مستقیم نقش داشته باشند.

رئیس شورای ولایتی پروان سخنران دیگر این کنفرانس گفت تروریسم تهدید جدی نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمامی کشورهای جهان است: «همه ما باید بسیج شویم تا تروریسم را از ریشه و بنیاد محو و نابود سازیم و برای بازماندگان این حوادث زمینه اشتغال، بهداشت و برخورداری از سطح زندگی مناسب را فراهم سازیم.»

چند تن از قربانیان و بازماندگان قربانیان تروریسم نیز در این کنفرانس شرکت نموده و پس از بازگویی حوادث ناگوار حملات تروریستی، از دولت و مسؤولین خواهان ریشه کن شدن تروریسم و حمایت و همکاری دولت گردیدند.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ولایت پروان در مورد حمایت از قربانیان تروریسم در قوانین افغانستان و میکانیزم‌های حمایت از حقوق آنان در اسناد بین‌المللی اشاره کرد و افزود: «تروریسم یعنی رژیم دهشت» او افزود هر کسی که در جامعه ترس و ارعاب را ایجاد نماید تروریست نامیده می‌شود.

در این کنفرانس مسؤل نهادهای جامعه مدنی، رئیس شورای علمای این  ولایت، فعال جامعه مدنی و یکتن از محصلین دانشگاه ولایت پروان نیز در مورد حمایت از حقوق قربانیان تروریسم و ایجاد میکانیزم‌های حمایتی مؤثر برای قربانیان و بازماندگان آنان نیز تأکید نمودند و خواهان توجه دولت و مسؤلین در این راستا گردیدند.

نتیجه

همه اشتراک کنندگان این کنفرانس تاکید کردند که دولت باید برای نابودی تروریسم برنامه‌های مشخص داشته باشد و مردم از این برنامه‌ها حمایت کنند. آنان تاکید کردند که قربانیان تروریسم باید مورد حمایت قرار گیرند و میکانیزم‌های مشخصی برای رسیدگی به مشکلات آنان وجود داشته باشد. اشتراک کنندگان با توافق نظر تاکید کردند که:

 • قضایای قربانیان تروریسم مورد بررسی شفاف قرار گیرد و مرتکبان جنایت جنگی و حملات تروریستی باید مورد تعقیب عدلی قرار گیرند.
 • زمینه تعلیمی و تحصیلی برای بازماندگان قربانیان ایجاد و آنان مورد حمایت قرار گیرند.
 • برای بازماندگان قربانیان زمینه اشتغال فراهم گردد.
 • برای جبران خساره متضررین قانون مشخصی حمایتی وجود داشته باشد و تمامی حقوق و امتیازات بازماندگان باید به صورت مساوی و برابر برای قربانیان تنظیم گردد.
 • قربانیان و بازماندگان قربانیان در پروسه صلح و مذاکره به صورت مستقیم نقش داشته باشند.

جلسه هماهنگی ریاست دفتر ساحوی کابل با مقام ولایت پروان

ریاست دفتر ساحوی کابل طی سفر به ولایت پروان با مقام محترم ولایت پروان جلسه هماهنگی دایر نمود. در این جلسه، محترم عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل ضمن بررسی وضعیت حقوق بشر در ولایت پروان پیشنهادات مشخصی را در زمینه بهبود وضعیت حقوق بشر در محلات سلب آزادی، مرکز اصلاح و تربیت اطفال و پرورشگاه اطفال مطرح نموده و از مقام محترم ولایت پروان تقاضا نمود که به ادارات مربوطه هدایت بدهند تا در راستای تطبیق این پیشنهادات اقدامات لازم را اتخاذ نمایند.

محترم فضل الدین عیار، والی محترم ولایت پروان، ضمن خوش‌آمدگویی به رئیس و کارمندان دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر، تأکید نمود در راستای بهبود وضعیت حقوق بشر در ولایت پروان و تطبیق پیشنهادات مطروحه اقدامات لازم را اتخاذ خواهند کرد.

 


بازنشر این مطلب