گزارش‌های روزانه بازدید:408 تاریخ نشر:2018-09-10

تجلیل و گرامی داشت از روز بین المللی قربانیان تروریزم در ولایت غور

بخش تعلیمات دفتر ولایت غور

دفتر ولایت غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طبق هدایت دفتر مرکزی کمیسیون و به اساس حکم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان با همکاری سایر ارگانهای همکار ( مقام ولایت، ریاست کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین، امنیت ملی، قوماندانی امنیه، ریاست  اطلاعات و فرهنگ آمریت سرحدات و قبائل و مستوفیت) کنفرانس را به مناسبت روز جهانی یاد بود از قربانی تروریزم  به تاریخ 14 سنبله سال 1397 با حضور 161 تن(41 زن و 120 مرد) به شمول نمایندگان و مسولین ادارات دولتی، نهاد های مدنی رسانه ها، وارثین قربانیان تروریزم و اشخاص دارای معلولیت، اساتید، محصلین و روئسای موسسات تحصیلات عالی در ولایت غور دایر نمود.

اقای رضایی رئیس دفتر ولایت غور ضمن بیان اهداف کنفرانس صحبت هایش را در زمینه پیدایش روز قربانیان، ضرورت تجلیل و آمار و ارقام قربانیان تروریزم بیان کرد. وی مطابق تحقیقات و یافته های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آمار قربانیان را از اول سال 1388 الی آخر سال 1396،  64104  نفر ملکی قربانیان حملات تروریستی و جنگ بیان کرد که از آن میان 23130 نفر (36% ) کشته و 40974 نفر (64%) زخمی بودند. ایشان همچنان در تفکیک مسؤلیت دولت و حمایت های نهاد های حقوق بشری، اندیشه حقوق بشر اسناد حقوق بشر و مکلفیت و مسؤلیت مستقیم دولت ها را در امر رعایت، حمایت و تحقق حقوق بشری بیان کرد.

آقای پیمان از آدرس معاونیت ولایت در این کنفراس صحبت کرد و عامل قتل و کشتار و ویرانی تمدن ­ها را جنگ گفت و اضافه کرد مدیریت جنگ یک امر اساسی و الزامی است که باید با پلان های استراتیزی باشد و به مردم ملکی و بی دفاع آسیب نرسد. وی تأکید داشت: افغنستان یکی از کشورهای است که سالیان متمادی در آتش جنگ های تحمیلی می سوزد، مردم بی گنا هیزم این جنگ شده و پدیده تروریزم خشمگین ترین شیوه جنگ است که بصورت پیچیده خون انسانها را بدون در نظر داشت اسناد بین المللی حقوق بشری می ریزند.

آقای عطاء الله فاضل رئیس مؤسسه تحصیلات عالی غور حق حیات را از حقوق بشری مردم و شهروندان خواند و محافظت از جان و مال مردم را و ظیفه دولت بیان داشت. وی از رویداد های خونین که در ولایت غور، کابل و سایر ولایات افغانستان اتفاق افتاده نام برد و باتشبیه به خاطره یکی از بازماندگان قتل عام یهودیان بنام ویزل در کتاب شب که گفته "هرگیز فراموش نمیکنم آن صبح گاهی را که صورت اطفال در آتش می سوخت و دود آن بر فراز آسمان بالا می رفت" تمثیل داشت و به تمام اساتید دانشگاه ها و موسسات تحصیلی تأکید داشت که این درد ها و رنج های مردم را در قالب مقالات علمی و اکادمیک مستند سازی شود و ثبت تاریخ گردد. 

آقای ساقی استاد دارالمعلمین روی  نقش نهاد های جامعه مدنی و فعالین حقوق بشری در زمینه داد خواهی، مشوره دهی روحی و روانی، دلجوی و دلگیری و جلب حمایت های موسسات خیریه به آسیب دیدگان جنگ و قربانیان تروریزم صحبت کرد.

اقای مرتضوی نماینده شورای علما در صحبت هایش گفت: تمام مسؤلیت های فعالیت های طالب و داعش به دوش حکام است و حکام باید از خدا بترسد . وی تأکید داشت تا زمانیکه به دین آماده نشویم از مادیات دست بردار نباشیم به عدالت نمی رسیم.

غلام نبی و عید محمد به نمایندگی از وارثین قربانیان از عدم پیگیری عاملان تروریستی از دولت انتقاد کرد. آنها تأکید داشتند که اگر با عاملان کشتار های جمعی و قاتلین مردم با جدیت رفتار شود و به مجازات برسد دیگر این اتفاقات رخ نمی دهد. در ضمن این نمایندگان از حکومت برای وارثین شهدا خواهان سر پناه و تحقق سهمیه بورسیه تحصیلی و سهمیه سفر بیت الله شریف شدند.

 

 


بازنشر این مطلب