گزارش‌های روزانه بازدید:531 تاریخ نشر:2018-10-03

سمینار فقر و حقوق بشر در دانشگاه پروان برگزار شد

دفتر ساحوی کابل

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز دوشنبه ۹ میزان ۱۳۹۷ سمینار فقر و حقوق بشر را در تالار دانشگاه پروان برگزار کرد. در این سمینار ۲۱۲ نفر(۱۵۲ مرد و ۶۰ زن) از مقامات حکومت محلی، استادان و محصلان دانشگاه و خبرنگاران اشتراک کرده بودند. در این سمینار مسوولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر رابطه حقوق بشر و فقر را تشریح کردند و استادان دانشگاه پروان نیز بر انواع فقر و رهایی از آن روشنی انداختند.

عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سخنرانی افتتاحیه‌اش گفت: حقوق بشر یکی از نیازهای فوری جامعه افغانستان است و این مقوله باید به گفتمان ملی تبدیل شود و مورد توجه قرار گیرد: «چون حقوق بشر تمام ابعاد زندگی ما را تحت پوشش قرار می‌دهد بنابراین حقوق بشر باید به صورت گسترده احترام شود و مورد توجه قرار گیرد.»

آقای فرزام تاکید کرد: تا زمانی که حقوق بشر در افغانستان به امر همه شمول تبدیل نشود، صلح و ثبات در کشور تامین نمی‌شود. آقای فرزام افزود که حقوق بشر در قانون اساسی و اسناد بین‌المللی حقوق بشر، تشخیص، شناسایی و تبیین شده‌است.

رهایی از فقر به مثابه یک حق بشری

رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این سیمینار گفت که رهایی از فقر یک حق بشری است و این موضوع در اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین فصل دوم قانون اساسی افغانستان تضمین شده است. او افزود که ادارات مربوطه مکلف اند تا تدابیر جدی و کارا را برای فقر زدایی داشته باشند که در نتیجه آن فقر ریشه کن و یا به حداقل برسد. آقای فرزام گفت: «براساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده‌های ۶ و ۱۳ قانون اساسی دولت مکلف به مبارزه با فقر و زمینه سازی برای زندگی مرفه برای شهروندان است.»

از آن‌جایی که فقر یکی از عوامل اصلی نقض حقوق بشر است، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور مبارزه با فقر و اهمیت فقر زدایی این موضوع را در برنامه‌های سال جاری گنجانده است. آقای فرزام گفت هرچند از نظر اقتصادی کسی که کمتر از یک دالر در روز عاید داشته باشد فقیر است ولی از دیدگاه حقوق بشر، تنها فقدان درآمد ناکافی فقر نیست بلکه محرومیت از زندگی با کرامت، عدم دسترسی به منابع کافی و برابر، نداشتن امنیت، عدم دسترسی به خدمات صحی و آموزشی، عدم دسترسی با حقوق و آزادی‌های اساسی، نیز فقر است.

فقر و محرومیت از حقوق بشر

یکی از پیامدهای زیانبار فقر این است که این پدیده خود مانع دسترسی مردم به حقوق بشر می‌شود. آقای فرزام در سخنرانی خود با اشاره به پیامدهای فقر گفت وقتی در یک جامعه مردم فقیرند، این پدیده تمام مصادیق حقوق بشر را غیر عملی می‌سازد چنانچه تامین حقوق بشر نیازمند توانمندی افراد است. او گفت که فقر سبب می‌شود تا افراد یک جامعه نتوانند از حقوق بشری شان دفاع و یا آن را حمایت  کنند. بلکه صورت وجود فقر، افراد در برابر نقض حقوق بشر ناتوان می‌شوند.

رئیس دفتر ساحوی افزود: شدیدتر شدن تبعیض پیامد دیگر فقر است؛ چنانچه در یک جامعه افراد فقیر بیشتر مورد تبعیض قرار می‌گیرند. چون فقر سبب می‌شود که افراد فقیر در ادارات و در تمام امور مربط به زندگی اجتماعی جدی گرفته نشوند و مورد تبعیض قرار گیرند. آقای فرزام تاکید کرد نتیجه دیگر فقر، اعمال محدودیت در دسترسی به خدمات عمومی است چنانچه در یک جامعه فقیر افراد بیسواد بیشتر است زیرا این افراد توانایی رفتن به مکتب و تامین مصارف آموزش و تحصیل را ندارند.

آقای فرزام گفت: «یکی از دلایل ترک تحصیل و تعلیم، فقر است. خانواده‌های فقیر به دلیل ناتوانی در تامین مصارف فرزندان آن‌ها را از رفتن به مکتب و دانشگاه باز می‌دارند و دختران بیشتر از پسران قربانی فقر می‌شوند.»

آقای فرزام با اشاره به میزان جرم و جنایت در جامعه گفت تحقیقی که در مراکز اصلاح و تربیت اطفال انجام شده، شماری از این کودکان به اتهام اقدامات تروریستی بازداشت شده‌اند و خطر سوء استفاده حلقات تروریستی از خانواده‌های فقیر وجود دارد. او گفت به هر اندازه فقر گسترش می‌یابد، به همان اندازه میزان جرم نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه دسترسی به حقوق بشر در چنین جامعه‌ای بسیار دشوار می‌گردد.

فقر یکی از عوامل تشدید جنگ است؛ آقای فرزام افزود، گروه‌های مخالف مسلح دولت بیشتر از میان افراد و گروه‌های فقیر جامعه سرباز گیری می‌کنند و نیروی جنگی پیدا می‌کنند.

فقر و حقوق سیاسی

رئیس دفتر ساحوی کابل افزود: دسترسی به حقوق سیاسی یک حق بشری است و تمام افراد یک جامعه حق دارند تا در روندهای سیاسی مشارکت داشته باشند، رای دهنده و رای بگیرند اما فقر یکی از موانع اصلی دسترسی به حقوق سیاسی است زیرا در جوامع فقیر، مردم بجای این که آگاهانه رای دهند، رای شان را در برابر پول می‌فروشند. به این ترتیب، افراد فقیر از حق انتخاب کردن محروم می‌شوند و نمی تواند به انتخاب و کاندید مورد نظر خود رأی بدهند.

آقای فرزام گفت به دلیل فقر مفرط، برخی خانواده‌ها به ازدواج دختران شان راضی می‌شوند و یکی از عوامل اصلی ازدواج پیش از وقت و ازدواج کودکان، فقر است. او تاکید کرد که فقر سبب بروز خشونت در خانواده نیز می‌شود چنانچه خانواده‌های فقیر به دلیل درآمد ناکافی همواره با خشونت روبرو هستند.

فقر زاده جهل

سخنرانان در این سمینار گفتند که فقر و جهل رابطه مستقیم دارند زیرا فقر در جامعه بی‌سواد رشد می‌کند و زاده جهل است. پوهندوی غلام داوود بهاء، رییس دانشگاه پروان، ضمن سپاسگزاری و قدردانی از فعالیت‌های مؤثر دفتر ساحوی کابل در ولایت پروان، گفت فقر از جهل سرچشمه می‌گیرد بنابراین باید تلاش شود تا برای محو فقر بر آموزش و تحصیل در جامعه بیشتر سرمایه گذاری شود.

به باور آقای بهاء جامعه‌ای که در آن آموزش و تحصیل رشد نکند، فقر از یک نسل به نسل‌ دیگر انتقال می‌یابد و مردم دانش و توانایی مبارزه با فقر را در چنین جوامعی ندارند.

حکیم باوری، رییس دفتر والی پروان در این سمینار تاکید کرد که فقر ریشه تمام بدبختی‌ها است. او تاکید کرد که نهادهای حقوق بشری باید میکانیزم‌هایی را در نظر گیرند که در نتیجه آن فقر در جامعه کاهش یابد.

بی بی مریم صاحبی، رییس دانشکده زبان و ادبیات ولایت پروان در این سمینار روی فقر و خشونت خانوادگی صحبت کرد و گفت به هر اندازه زنان در اثر آموزش و تحصیل توانمند شوند و به بازار کار راه پیدا کنند، به همان اندازه فقر در خانواده‌ها کاهش می‌یابد.

خانم صاحبی بر کاریابی زنان تاکید کرد و گفت که حکومت باید زمینه کار و درامد را برای زنان مهیا سازد در غیر آن مبارزه با فقر ممکن است نتایج دلخواه نداشته باشد.

پوهنیار محمد عمر لطفی، استاد دانشگاه پروان با طرح این سوال که فقر چیست؟ به تشریح و تعریف جنبه‌های و پیامدهای مختلف فقر در جامعه پرداخت. آقای لطفی فقر را از دیدگاه‌های مختلف تشریح کرد و گفت فقر از روی توان مصرف در یک جامعه سنجیده می‌شود. او تشریح کرد که براساس شاخص اداره احصاییه مرکزی هر کسی که در یک ماه توان مصرف کمتر از ۲۰۶۰ افغانی را داشته باشد فقیر است.

آقای لطفی افزود که انواع فقر وجود دارد چنانچه فقر مطلق، فقر نسبی، فقر طبیعی و فقر فرهنگی از جمله انواع فقر است که انسان‌ها در زمان‌ها و مکان‌های گوناگون با آن مواجه اند.

باز محمد آموزگار آمر بخش آموزش دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر در این سمینار حقوق بشر و مصداق‌ّ‌های آن را تشریح کرد. او تاکید کرد که حقوق بشر حق ذاتی انسان‌ها است و صرف به دلیل انسان بودن، انسان‌ها از حقوق بشری شان برخوردارند.

خالد ایثا معاون بخش آموزش دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد کمیسیون مستقل حقوق بشر قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون برای اشتراک کنندگان معلومات داد. آقای ایثار گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک نهاد دولتی است ولی نهاد حکومتی نیست زیرا پالیسی و بودجه مستقل از حکومت دارد.

در اخیر سیمینار محصلان دانشگاه پروان سؤالات خویش را مطرح کردند و به تفصیل به سؤالات آنان پاسخ داده شد.


بازنشر این مطلب