گزارش‌های روزانه بازدید:973 تاریخ نشر:2018-10-16

نقش پولیس در تامین حقوق بشر

دفتر ولایتي هلمند

عنوان کارگاه سه روزه آموزشی است که توسط بخش امبودزمن دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای 39 تن افسران پولیس در قوماندانی امنیه ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند از تاریخ 17 الی 19 میزان سال روان در تالار کنفرانس های قوماندانی تدویر یافته بود.

بعدا از تلاوت آیات چند از کلام الله مجید، مسئول بخش امبودزمن حقوق بشر دفتر هلمند به مشترکین خوش آمدید گفته و نیز اهداف کارگاه را بیان نموده، سپس محمد اسماعیل خان قوماندان امنیه نهرسراج به نمایندگی سایر مشترکین صحبت نموده در برخی از سخنان خویش از فعالیت های کمیسیون تقدیر نموده و نیز از همکاری پولیس با کمیسیون اطمینان داده افزود که در امر تامین و تعمیم ارزش های حقوق بشر همیشه همکار باقی خواهند ماند.

وی همچنان افزود: بیشتر از هر قشر دیگر جامعه, پولیس در امر رعایت ارزش های حقوق بشر مسئولیت سنگین تری دارند که این مسئولیت را باید به وجه احسن ادا نموده و اکیدا از رعایت آن برای تان اطمینان داده میشود, همچنان از مشاوره های مداوم کمیسیون در امر تطبیق بهتر برنامه های آن با پولیس یادآوری نموده به نمایندگی سایر آنان از کمیسیون قلبا اظهار قدردانی نمود.

بعدا پروگرام طبق اجندا مرتبه به پیش رفت که موضوعات ذیل در آن گنجانیده شده بود:

معرفی کمیسیون, مفهوم حقوق بشر, اسناد بین المللی حقوق بشر، ممنوعیت شکنجه, اصول محاکمات عادلانه, ،حقوق زنان در اسناد ملی و بین المللی, ضرورت اعلامیه جهانی حقوق بشر, , قانون پولیس, معرفی پولیس بین المللی (انترپول), استرداد و پروسیجر آن, مبارزه با اختطاف و قاچاق انسان, جزا ها و اهداف آن و حقوق و وجایب اساسی اتباع در قانون اساسی کشور.

در رابطه به موضاعات فوق به مشترکین معلومات همه جانبه ارایه گردید و کار های گروپی اجرا گردیده و نیز سوالات ایشان در زمینه جواب گردید.

در نتیجه مشترکین به بحث های فوق اگاهی حاصل نموده تعهد نمودند که در امر تحقق ارزش های حقوق بشر با کمیسیون همیشه همکار خواهند بود و نیز در زمینه از همکاری خود دریغ نخواهند ورزید.

ضمنا از اثر آموزش حقوق بشر و ایجاد فضای اعتماد میان کمیسیون و پولیس, اسامی افغان یار یکی از افسران آن قوماندانی از قضیه نقض حقوق بشری حکایت داشته و از کمیسیون قبل از ثبت و اجراات رسمی در قبال آن خواهان مشاوره حقوقی گردید که برایش از سوی مسئول بخش امبودزمن مشوره لازم ارایه گردید و نیز حاضر به ثبت و پیگیری قضیه نسبتی اش در کمیسیون برای رسیدگی به آن گردید.

کارگاه با توزیع مجموعه قوانین, مجلات ماهوار حقوق بشر,  تصدیق نامه ها به مشترکین و دعائیه به پایان رسید.

 


بازنشر این مطلب