گزارش‌های روزانه بازدید:357 تاریخ نشر:2018-12-05

در مراسم گرامیداشت از روز جهانی منع خشونت علیه زنان مطرح گردید؛ هفتاد درصد معلمان ولسوالی دهدادی زن می باشد

 

با حضور نزدیک به صد تن از زنان و مقامات دولتی در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ، از روز جهانی محو خشونت علیه زنان گرامیداشت گردید. در این محفل که به روز 7 قوس در یکی از تالارهای این ولسوالی دایر شد، قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر با اشاره به خشونت های کلامی علیه زنان در جامعه افغانستان گفت متاسفانه هنوز هم بسیاری از مردان با زنان به عنوان یک متاع رفتار می کنند. او گفت فراهم آوری فرصت های کاری برای خانم ها نه تنها آنان را به حقوق شان می رساند، بلکه در وضعیت زندگی کل خانواده ی او بهبودی می آورد.

او گفت در سال جاری، دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر 490 مورد خشونت علیه زنان را از چهار ولایت زیر پوشش خود به ثبت رسانده است که 190 مورد آن لت و کوب بوده است. در حالی که در سال 540 مورد از این نوع خشونت به ثبت رسیده است که حدود ده درصد کاهش را نشان می دهد.

در این محفل ولی شاه ولسوال دهدادی، سمونیار فضل الدین نجیم زاده قوماندان امنیه، و آزاده حبیبی رئیس شورای زنان ولسوالی دهدادی در سخنرانی هایی براهمیت توجه به حقوق زنان تاکید کردند.

ظاهر پنهان آمر معارف ولسوالی دهدادی از دیگر سخنرانان این محفل بود که با اشاره به اهمیت تاثیر باسوادسازی بانوان بر وضعیت خانواده های آنان گفت در ولسوالی دهدادی 70 درصد معلمان و 45 درصد دانش جویان را زنان تشکیل می دهند. او گفت با این حال هنوز میزان بی سوادی زنان نسبت به مردان بیشتر است که عامل اساسی آن، بدامنی و رواج های بازدارنده می باشد.

فهیمه ورکزی آمر یکی از لیسه های ولسوالی دهدادی با ابراز خشنودی از موجودیت قانون منع خشونت علیه زنان افزود کاهش سطح خشونت علاوه بر قانون، نیاز به همکاری های مداوم ما دارد. هدیه ارمغان آمر بخش حمایت از حقوق زنان در دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر وعده سپرد که برای اثرگذاری بهتر این همکاری، در نظر دارد سال آینده، یک شورای حقوق بشری در سطح این ولسوالی به وجود آورد.

در بخش دیگر محفل، اشتراک کنندگان با بخش شدن در ده کارگروه، مشکلات فراروی زنان ولسوالی دهدادی را به بحث گرفتند. محرومیت بسیاری از زنان از آزادی های مدنی ، تداوم انواع خشونت ها علیه زنان به خصوص محروم کردن آنان از میراث و کمبود فرصت های شغلی و آموزشی مناسب برای بانوان از جمله مشکلاتی بود که در این کارهای گروهی بر روی آن تاکید صورت گرفت. آنان خواهان تحقیق در باره مردانی شدند که بدون دلیل موجه اقدام به ازدواج های دوم و سوم می کنند. آنان همچنین خواستار آن گردیدند که فرصت های آموزشی و ظرفیت سازی زنان در این ولسوالی افزایش یابد.


بازنشر این مطلب