گزارش‌های روزانه بازدید:608 تاریخ نشر:2019-01-27

کنفرانس نقش زنان در حکومت‌داری خوب و صلح پایدار برگزار شد

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دانشگاه گوهرشاد به صورت مشترک کنفرانس «نقش زنان در حکومت‌داری خوب و صلح پایدار» را برگزار کردند. این کنفرانس روز سه شنبه ۲۵ جدی ۱۳۹۷ در تالار کنفرانس‌های دفتر مرکزی کمیسیون برگزار شد و در آن بیش از ۲۵۰ تن از مقامات عالی رتبه دولتی، منسوبان زن در نهادهای امنیتی افغانستان، دانشجویان و فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر حضور داشتند.

این کنفرانس با سخنرانی محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آغاز شد. داکتر سمر در این کنفرانس با اشاره به هفتاد سالگی تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تاکید کرد که این اعلامیه خط فاصل بین وحشت و انسانیت است و بدون در نظرداشت قوم، دین، نژاد، رنگ و تعلقیت‌های دیگر، کرامت انسانی و حقوق برابر را برای همه انسان‌ها به رسمیت شناخته است. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که ارزش‌های حقوق بشری جهان‌شمول است و زندگی با کرامت، بدون ترس و زندگی در سایه قانون و عدالت را برای همه بشریت به ارمغان آورده است.

صلح و حقوق زنان

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که پانزده سال پیش قانون اساسی تصویب شد و «خوشبختانه» اعلامیه جهانی حقوق به نحوی به عنوان حقوق اساسی مردم افغانستان در این قانون گنجانیده شد. چنانچه اصل‌هایی چون کرامت انسانی و برابری زن و مرد در این قانون به رسمیت شناخته شده‌اند. داکتر سمر خطاب به اشتراک کنندگان کنفرانس گفت که حالا مسوولیت فرد فرد مردم افغانستان تا قانون‌پذیری و قانونمندی را از خود و خانواده شروع کنند: «ما مسوولیت داریم تا قانونمندی را از خانواده‌های خود شروع کنیم و آن را در جامعه گسترش دهیم. اگر ما خود قانون را رعایت نکنیم و در برابر قانون شکنی خاموش باشیم، در واقع تخطی از قانون را به رسمیت می‌شناسیم. ما باید در برابر قانون‌شکنی‌ها اعتراض کنیم. وقتی قانون رعایت نشود، زورگویی و فساد جایش را می‌گیرد.»

داکتر سمر گفت که قانون اساسی افغانستان نباید قربانی معاملات صلح شود و زنان نباید بنام صلح از حقوق اساسی و بشری خود محروم شوند: «زنان براساس قانون اساسی حق برابر با مردان دارند. تا زمانی که زنان به عنوان نیمی از جامعه افغانستان در تمام تصمیم‌گیری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سهم نداشته باشند، ما به صلح و توسعه پایدار نمی‌رسیم. زنان به عنوان رکن اصلی و اساسی ادامه نسل بشریت، باید در تصمیم‌گیری‌ها شریک باشند.»

مصوونیت گشت و گذار برای زنان موضوع دیگری بود که داکتر سمر به آن اشاره کرد و گفت شهر کابل هنوز مردانه است و زنان به دلیل محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی، آزارها و اذیت‌ها حتا در پایتخت مصوون نیستند: «هنوز فضا برای آزادی گشت و گذار زنان فراهم نیست و زنان در بازار بسیار کمتر از مردان هستند. تا زمانی که زنان در تمام عرصه‌های زندگی حضور نداشته باشند، ما از زندگی مسالمت آمیز سخن گفته نمی‌توانیم.»

داکتر سمر افزود که زنان افغانستان در نتیجه جنگ‌ها و خشونت‌ها بیشترین قربانی را داده‌اند، از فقر رنج می‌برند و برای این که فرزندان شان گرسنه نباشد، خود گرسنگی می‌کشند: «زنان در افغانستان شاهد ویرانی‌ خانه‌های شان، گرسنگی، فرار و بسیاری مشکلات دیگر بوده‌اند. آن‌ها هنوز با این مشکلات زندگی می‌کنند؛ ولی آیا در چنین وضعیتی زندگی ما باکرامت و بدون ترس است؟ کدام ما یقین داریم که وقتی از خانه بیرون می‌شویم، دوباره بسلامت بر می‌گردیم.» داکتر سمر تاکید کرد که صلحی که در آن زنان سهم نداشته باشد، نتیجه نخواهد داد: «صلحی که در آن حقوق زنان و برابری حقوق آن‌ها تضمین نشود، صلح نیست. ما در سال‌های گذشته نیز شاهد قراردادهای صلح بودیم ولی صلح واقعی تامین نشد.»

او تاکید کرد که «هیچ کس حق زنان را به آن‌ها تحفه نمی‌دهد.» بنابراین زنان خود باید دست به کار شوند و برای حفظ حقوق اساسی خود دادخواهی کنند: «آیا ما بازهم می‌خواهیم که افغانستان به  زندان زنان تبدیل شود؟ در این صورت مردم آرام نمی‌نشینند. ما باید تلاش کنیم تا مشخص شود که چه نوع صلح در افغانستان تامین می‌شود. صلح باید کرامت انسانی همه انسان‌ها را به رسمیت بشناسد.» به باور رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در صورتی که در نتیجه صلح حقوق بشر و عدالت پامال شود، افغانستان به دور دیگر جنگ خواهد رفت.

داکتر سمر گفت که جنگ به سود هیچ کس نیست ولی آن‌هایی که جنایات ضد بشری انجام داده‌اند باید از مردم افغانستان معذرت بخواهند. او گفت که «در جنگ هیچ کس برنده نیست و ما در این راه قربانی‌های زیادی داده‌ایم.»

برای معلومات بشتر فاعل ذیل را دانلود نماید.

 


بازنشر این مطلب