گزارش‌های روزانه بازدید:222 تاریخ نشر:2019-03-06

دیدار هیأت سفارت بریتانیا از دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

دیدار هیأت سفارت بریتانیا از دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان

هیات  از بخش‌های سیاسی و انکشافی سفارت بریتانیا به تاریخ 8 حوت 1397 از دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دیدار کردند و هدف ازاین دیدار و ملاقات بررسی وضعیت حقوق بشر و مشکلات فرا راه تأمین حقوق بشر در ولایت بامیان بود. 

در ابتدا محمدجواد دادگر رئیس دفتر ساحوی بامیان راجع به وضعیت عمومی حقوق بشر در ساحات تحت پوشش این دفتر صحبت نمود و بیان داشت با وجود پیشرفت‌های زیادی طی یک و نیم دهه گذشته هنوز هم چالش‌ها و مشکلات جدی در عرصه حقوق بشر وجود دارد. او در ادامه با استناد به یافته‌های دفتر ساحوی کمیسیون؛ اعمال خشونت و بدرفتاری گسترده با زنان، محرومیت دختران و پسران از حق تعلیم و تربیه در برخی از مناطق این ولایت، فقر شایع و گسترده که تاثیرات ناگواری بر وضعیت حقوق بشری شهروندان بامیان دارد، عدم فرصت‌های مناسب شغلی، اعتیاد زنان و کودکان به مواد مخدر در شماری از بخش‌های ازاین ولایت و ضعف حاکمیت قانون و دسترسی محدود باشندگان بامیان مخصوصاً در ولسوالی‌های دور دست به عدالت را از مهم ترین معضلات حقوق بشری عنوان کرد. آقای دادگر هم چنین از نقش جامعه جهانی و کشورهای حامی دولت افغانستان در مورد حفظ دست‌آوردهای حقوق بشری در تلاش‌های مربوط به صلح سخن گفت و تأکید کرد که توجه به عدالت و ارزش‌های حقوق بشری می‌تواند متضمن صلح دایمی و پایدار در کشور باشد.

در ادامه خانم سارا فیلین از سکرتریت سفارت بریتانیا صحبت نمود و اذعان داشت که دولت بریتانیا همیشه فعالیت‌های حقوق بشری را حمایت می‌نماید و متعهد است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را دراین زمینه همکاری نماید. ایشان هم چنین افزود که بریتانیا متعهد به حمایت از نقش زنان در پروسه‌های مهم ملی از جمله مسئله صلح می‌باشد و بر ضرورت حضور مؤثر و معنا دار زنان در تمامی عرصه‌های مهم سیاسی و اقتصادی تأکید می‌کند. خانم فیلین علاوه کرد که حفظ دست آوردهای حقوق بشری از اولویت برنامه‌های آنها برای افغانستان می‌باشد.

 

تاریخ گزارش: 15/12/1397


بازنشر این مطلب