گزارش‌های روزانه بازدید:213 تاریخ نشر:2019-03-11

نشانه های شکنجه در بیشتر نظارت های ولایت سمنگان تقریبا به صفر رسیده است

 

طی یک کارگاه آموزشی سه روزه در ولایت سمنگان سی تن از منسوبان قوماندانی امنیه، لوای نظم عامه و ریاست امنیت ملی این ولایت با مفاهیم و ارزش های حقوق بشردوستانه ی بین المللی آشنایی عمیق تری پیدا کردند.

در این کارگاه آموزشی که از 6 الی 8 حوت زیر عنوان ممنوعیت شکنجه و چگونگی جلوگیری از آن در سالون آموزشی قوماندانی امنیه ولایت سمنگان برگزار شد، حقوق بشر دوستانه و به خصوص چیستی و چگونگی شکنجه و راههای جلوگیری از آن از جمله موضوعاتی بود که میان مربیان و اشتراک کنندگان مورد بحث قرار گرفت.

عبداللطیف علی پور آمر بخش آمبودزمن در دفتر ساحوی مزار شریف کمیسیون مستقل حقوق بشر و از مربیان این ورکشاپ می گوید؛ خوشبختانه نظارت خانه ها در ولایت سمنگان از این نظر بهبود یافته و ما در سال 1397 در جریان شانزده بار نظارت در چهار نظارت خانه پولیس و امنیت ملی این ولایت، حتی یک مورد نشانه شکنجه را مشاهده نکردیم.

آقای علی پور در این رابطه معضل را در نبود تشکیل نظارت خانه در ولسوالی ها می داند و می افزاید اما پولیس عملا مظنون ها را در این ولسوالی ها نگه می دارد در حالی که فاقد تسهیلات لازم و فضای مناسب برای نگهداری می باشد.

گل غتی اختری معاون بخش امبودزمن در دفتر ساحوی مزارشریف کمیسیون مستقل حقوق بشر، رویه پولیس های مرد با همکاران زن شان را در لایت سمنگان قناعت بخش می داند و می افزاید در مصاحبه هایی که با این زنان پولیس انجام داده ایم گفته اند که شکایتی از رویه همکاران مرد خود نداریم.

خانم اختری می افزاید که مراجعه کننده های حوزه ها و آمریت های پولیس نیز عموما از از رویه پولیس با خود ابراز رضایت می کنند. او می گوید ما در ولسوالی های حضرت سلطان و فیروزنخچیر و همینطور در مدیریت پاسپورت ولایت سمنگان در گفتگوهایی که با مراجعه کنندگان داشتیم، تمامی آنها گفتند که از رفتار پولیس با خود خشنود می باشند.

با این حال عبدالطیف علی پور آمر بخش آمبودزمن در دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید رانندگان موترهایی که به انتقال ذغال سنگ از ولسوالی دره صوف می پردازند گلایه از این دارند که در مسیر راه از سوی پولیس مورد اخاذی قرار می گیرند. او می گوید حدود یک ماه پیش شماری از این رانندگان در گفتگو با همکاران ما این مسئله را مطرح کردند و ما هم با قوماندانی های امنیه ولایت های سمنگان و بلخ در میان گذاشتیم که آنها قول رسیدگی جدی برای حل این معضل را دادند. اما پس از گذشت یک ماه، یافته های ما نشان می دهد که این معضل همچنان به قوت خود باقی است.  

 


بازنشر این مطلب