گزارش‌های روزانه بازدید:965 تاریخ نشر:2019-04-01

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ۱۲ پوهنتون/دانشگاه دولتی و غیر دولتی تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرد

ریاست دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با رؤسا و مسئولان ۱۲ پوهنتون دولتی و خصوصی تفاهمنامه همکاری امضاء کرد. این تفاهمنامه روز شنبه، ۱۰ حمل ۱۳۹۸ در حضور مقام محترم ریاست کمیسیون و هیات رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، رؤسا و استادان دانشگاه‌های همکار و خبرنگاران در تالار دفتر مرکزی کمیسیون امضا شد. براساس این تفاهمنامه، مضمون حقوق بشر در جریان سال تحصیلی ۱۳۹۸ در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. قرار است حدود ۲۰۰۰ محصل در جریان سال تحصیلی مضمون حقوق بشر را در پوهنتون‌های همکار فراگیرند.

جناب محترم داکتر سیماسمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این مراسم بر اهمیت تعلیم و تحصیل تاکید کرد و گفت: نسل‌های پیش از جنگ در افغانستان با وجود عدم دسترسی به تکنالوژی، با سویه‌ بالاتر از دانشگاه‌ها فارغ می‌شدند. او گفت در کشورهای در حال جنگ، بیشتر امکانات مادی صرف جنگ می‌شود؛ بنابراین، منابع برای مصرف در عرصه معارف و تحصیلات عالی محدود است که در نتیجه، سطح تعلیم و تحصیل در این کشورها به شمول افغانستان تنزیل می‌یابد. ایشان گفتند اسناد تحصیلی دانشگاه کابل قبل از جنگ حتا توسط کشورهای پیشرفته‌ای چون آلمان به رسمیت شناخته می‌شد در حالی که فعلا از اعتبار لازم حتی در سطح منطقه برخوردار نمی‌باشد.

داکتر سمر در ادامه افزودند: «در یک جامعه انسانی مرفه و پیشرفته ما به نیروی انسانی که به ارزش‌های حقوق بشری و دموکراسی معتقد باشد، نیاز داریم.» او تاکید کرد که تعلیم و تربیه باید از کودکستان آغاز شود و نصاب تعلیمی باید حقوق بشر محور باشد. خانم سمر بر مصوونیت کودکان از آزار و اذیت در مکتب‌ها و مراکز تعلیمی تاکید کرد و گفت که گزارش‌های نشر شده در این زمینه نگران کننده است و هیچ قانونی وجود ندارد که مصوونیت کودکان در مراکز تعلیمی را تضمین کند.

دانشگاه‌ها پرورش دهندة شهروندان مسئول

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر اصلاح نظام تعلیمی و تحصیلی افغانستان تاکید کرد و گفت در صورتی که برابری جنسیتی، عدم تبعیض، حق دسترسی به تعلیم و تربیه با کیفیت، حق دسترسی به خدمات صحی باکیفیت و عدالت در نهادهای آموزشی و تحصیلی تدریس و نهادینه شود، دانشگاه‌ها و مکاتب «شهروند مسوول» به جامعه تقدیم خواهد کرد. داکتر سمر همچنان گفت که پوهنتون‌ها اساس پیشرفت را در هر کشور می‌سازد و این مقوله درست نیست که پوهنتون‌ها جای سیاست کردن نیست. او گفت که پوهنتون‌ها باید جای سیاست باشند؛ سیاست باید انسانی حقوق بشرمحور و صلح‌پرور باشد. خانم سمر با اشاره به اختلافات برسر کلمه پوهنتون و دانشگاه گفت که هنوز پوهنتون هرات به دلیل همین اختلاف تابلو ندارد. خانم سمر این اختلاف را «شرم‌آور» خواند و گفت در صورتی که دانشگاه‌ها به این اندازه از ظرفیت پایین برخوردار باشند، تبعیض از بین برده نخواهد شد. داکتر سمر تاکید کرد که زبان وسیله ارتباط است و هیچگاهی نباید از آن به عنوان وسیله‌ای برای اختلاف تشنج استفاده گردد. خانم سمر خطاب به مسوولان دانشگاه‌ها گفت: «پوهنتون‌ها مرکز تولید فکر هستند و شما پرورش دهندة شهروندان مسوول برای این جامعه هستید.»

بانو سمر تاکید کرد که صلح در افغانستان با هلهله و هیاهو، جنگ و کشتار افراد تامین نمی‌شود. او تاکید کرد که بنیاد صلح پایدار باید از دانشگاه‌ها گذاشته شود و در صورتی که مسوولان دانشگاه‌ها هر کدام به نوبه خود رفتار حقوق بشری داشته باشد، به تفاوت‌های زبانی، جنسیتی و قومی احترام بگذارد، صلح خودبخود تامین می‌شود. او گفت که هیچ خانواده‌ای به صلح نمی‌رسد تا زمانی که برابری زن و مرد را به رسمیت نشناسد و در چنین زمانی است که انسان‌ها در افغانستان بدون ترس و با کرامت زندگی خواهند کرد.

اهمیت آموزش حقوق بشر در دانشگاه‌ها

محترم عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز خرسندی از امضای این تفاهمنامه‌ها گفت که دفتر ساحوی کمیسیون در سال جاری با دانشگاه‌های بیشتر این تفاهمنامه‌ّها را امضا کرده تا در نتیجه آن کار بیشتری برای توسعه و تعمیم حقوق بشر انجام شود. او گفت که کمیسیون براساس قانون اساسی، قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون و همچنین پلان استراتژیک صلاحیت دارد تا برای تعمیم و آموزش حقوق بشر بکوشد و آن را عملی کند. آقای فرزام افزود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در شانزده سال گذشته بیشتر از ۷۰۰ هزار تن را در سراسر کشور آموزش داده‌است.

آقای فرزام گفت که دفتر ساحوی کابل هفت ولایت زون پایتخت را تحت پوشش دارد و برنامه‌های آموزشی حقوق بشر همه ساله در این ولایات برگزار می‌شود. او گفت که تدریس مضمون حقوق بشر یکی از راه‌های اساسی برای آموزش حقوق بشر است چنانچه در سال گذشته پوهنتون‌های باختر، گوهرشاد، کاتب، استقلال، مشعل و زاول مضمون حقوق بشر را تدریس کرده‌اند. آقای فرزام گفت که سال گذشته بیشتر از ۷۰۰ محصل که ۲۹ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهند، در این دانشگاه‌ها حقوق بشر مضمون را فراگرفته‌اند. تدریس مضمون حقوق بشر نتایج خیلی خوب به همراه داشته‌است؛ نزدیک به ۹۸ درصد محصلین نمره کامیابی را در این دانشگاه‌ها به دست آورده و حدود ۴۰ درصد محصلان حقوق بشر نمره کدری بالاتر از ۸۵ درصد را اخذ کرده‌اند. در حالی که تنها ۲ درصد محصلان نمره‌های کمتر از ۵۵ به دست آورده‌اند. آقای فرزام افزود که ۳۰ تن از محصلان این دانشگاه‌ها حقوق بشر را موضوع پایان نامه خود انتخاب کرده‌اند. او با استقبال از این موضوع گفت تحقیق و نوشتن پایان نامه با موضوع حقوق بشر، دانش و آگاهی دانشجویان را در این زمینه عمیق‌تر می‌کند.

آقای فرزام گفت که در سال ۱۳۹۸ تعداد پوهنتون‌هایی که با آن‌ها تفاهمنامه امضا می‌شود دو برابر شده است چنانچه این تفاهمنامه‌ها روز شنبه با پوهنتون‌های دولتی پروان و البیرونی و همچنین پوهنتون‌های باختر، استقلال، کاتب، سلام، گوهرشاد، ابن سینا، غالب، مشعل و شرق از جمله دانشگاه‌های خصوصی هستند که در سال جاری مضمون حقوق بشر را تدریس خواهند کرد. رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر ابراز امیدواری کرد که علاوه بر تدریس مضمون حقوق بشر، همکاری‌ها با این دانشگاه‌ها در عرصه‌های دیگر مانند برگزاری سمینارهای مشترک با موضوع حقوق بشر نیز ادامه یابد.

اهداف تفاهمنامه

رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که کمیسیون دو هدف را با امضاء این تفاهم‌نامه‌ّها دنبال می‌کند؛ اول ارتقاء سطح همکاری و هماهنگی کمیسیون با دانشگاه‌ها در عرصه تعمیم و توسعة حقوق بشر است و دوم افزایش آگاهی عامه مردم در زمینه حقوق بشر است. ما توقع داریم که پس از این دانشگاه‌های افغانستان بدون امضای تفاهمنامه، به عنوان رسالت انسانی، در تعمیم و گسترش آموزه‌های حقوق بشر بکوشند و برای رسیدن به یک جامعه برابر، عاری از ترس و با کرامت تلاش کنند.

 وی در ادامه افزود: براساس این تفاهم‌نامه‌ها حدود ۲۰۰۰ تن در سال جاری در دانشگاه‌های ذکر شده حقوق بشر را فرا خواهند گرفت. او تاکید کرد که مضمون حقوق بشر مانند سایر مضامین جدی گرفته شود و امتحانات آن نیز جدی باشد. او از استادان خواست تا دانشجویان را به مطالعه و تحقیق بیشتر در زمینه حقوق بشر تشویق کنند. آقای فرزام از مسوولان دانشگاه‌ها خواست تا معلومات خودرا در زمینه تدریس حقوق بشر با کمیسیون شریک کنند زیرا این معلومات در گزارش تحقیقی مربوط به تدریس حقوق بشر در دانشگاه‌ها گنجانده می‌شود.

تدوین سمینارهای مشترک علمی با موضوع حقوق بشر، خواست دیگر آقای فرزام از مسوولان دانشگاه‌ها بود. او گفت که سال گذشته ۴۱۹ نفر از دانشجویان در سیمنارهای علمی مشترک دفتر ساحوی کابل و دانشگاه‌های پروان، گوهرشاد و باختر اشتراک کرده و از آن مستفید‌ شده‌اند. بازدید محصلان از دفاتر ساحوی و مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان موضوع دیگری بود که آقای فرزام به آن اشاره کرد و گفت این دید و بازدیدها سبب می‌شود تا دانشجویان از فعالیت‌های عملی، صلاحیت‌ها حوزه کاری و ماموریت‌های کمیسیون حقوق بشر آگاه شوند؛ چنانچه ۸۴۵ تن از دانشجویان در سال گذشته از دفاتر کمیسیون دیدار کرده‌اند. آقای فرزام گفت که سال گذشته شماری زیادی از محصلان در نشست‌ها و سمینارهای کمیسیون اشتراک کرده و در رابطه به موضوعات حقوق بشری آگاهی‌یافته‌اند و در سال جاری نیز توقع می‌رود تا دانشجویان در این نشست‌ها حضور یابند. استفاده از کتابخانه‌ کمیسیون موضوع دیگری بود که آقای فرزام به آن اشاره کرد و گفت که کمیسیون در هر ماه نشرات مانند ماهنامه‌ها و جزوه‌های کمیسیون را در اختیار دانشگاه‌ها قرار خواهد داد. آقای فرزام گفت که دسترسی به آموزش حقوق بشر یک حق بشری است و دانشگاه‌های یاد شده می‌توانند در این زمینه همکاری کنند.

محترم ضیاء الرحمن روئین، رئیس پوهنتون البیرونی گفت که آموزش حقوق بشر زمینه خوبی را برای افزایش آگاهی دانشجویان این دانشگاه فراهم می‌کند. او گفت تجربه نشان داده است که برخی از محصلین در ابتداء از نشستن در یک صنف و یا در یک کارگاه با زنان و دختران خودداری می‌کردند ولی وقتی که آموزش‌های حقوق بشری را فرا گرفتند نه تنها ذهنیت شان تغییر کرد بلکه خود به یک مبلغ حقوق بشر و برابری زن و مرد تبدیل شدند.

در این محفل محترم عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از جانب کمیسیون با رؤسای دوازه دانشگاه متذکره با حضور مقام محترم ریاست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و اعضای هیئت رهبری کمیسیون تفاهم‌نامه‌های همکاری را امضاء نمودند.

 


بازنشر این مطلب