گزارش‌های روزانه بازدید:324 تاریخ نشر:2019-04-16

جلسه استماع عامه تحقیق ملی " زنان، صلح و امنیت" در ولایت غور برگزار گردید

دفتر ولایت غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به  روز دوشنبه مورخ 19 حمل 1398 جلسه استماع عامه تحقق ملی زنان، صلح و امنیت را با اشتراک  ۷۰ تن (40 زن و30 مرد) به شمول معاون مقام ولایت، وکلای شورای ولایتی، روسای ادارات دولتی، زنان فعال مدنی، نمایندگان رسانه ها، اساتید دانشگاه، دارالمعلمین و مکاتب و فعالین مدنی برگزار نمود.

برنامه با تلاوت آیات کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز گردید. سپس مبارک رضایی رئیس دفتر ولایت غور ضمن خوش آمدید به مهمانان، پیرامون اهداف، مقاصد ونحوه انجام این تحقیق ملی به حاضرین مجلس معلومات لازم ارایه نمود. به گفته ایشان از جمله اهداف این تحقیق عبارتند از:

ارتقاء سطح آگاهی مردم در مورد نقش زنان در تحکیم صلح، طرح و بیان خواسته های زنان در روند مذاکرات صلح  و در نظر گرفتن حقوق و ارزش های قانونی زنان در این گفتگوها و همچنین برجسته سازی مشکلات و اثرات منفی منازعه و نا امنی بر زندگی زنان و در نهایت ارایه پیشنهادات مشخص به دولت و دست اندر کاران و شرکای بین الملی دولت، جهت برنامه ریزی و اجرای فعالیت های موثر جهت بهبود زندگی وارتقاء سطح مشارکت زنان در امورسیاسی و اجتماعی در کشور.

سپس اقای حبیب الله رادمنش معاون مقام ولایت افزود:

حکومت با پلان های عملی که در این اواخر دارد ؛حضور زنان  در بخش های مختلف اعم از سیاسی،اجتماعی و ادارات دولتی عملاً برجسته بسازد. اداره محلی غورهم به تبعیت از هدایت مرکز متعهد هست -همان قسم که  زنان نصف از پیگر جامعه را تشکیل میدهند حضور پررنگ در ادارات دولتی داشته باشند.- زنان نباید منتظر این باشند که کسی باید بگوید بیاید حق تان را بگیرید. زنان باید در میدان حضور پیدا کنند، تا زمانیکه زنان حرکت نکنند بسیار سخت است که تغییر در جامعه بوجود بیاید. وقت مامیگویم  حضورزنان در جامعه پر رنگ شود بدین معنی نیست که ما جاهای سمبولگ را برای زنان قایل شویم. مسئولین باید از زنان بحیث کادر های مسلکی بخاطر منافع مردم و اداره عامه و خدمات عامه استفاده نمایند.

بانو پرستش رئیس امور زنان در قسمت از سخنانش بیان داشت که ما زنان با قاطعیت طرفدار صلح هستیم. زیرا زنان بیشترین آسیب را از جنگ دیده اند. اما هرگز صلحی را نمی خواهیم که زنان در پشت زندان کوچک به نام چادری محصور گردند و از حقوق انسانی شان محروم بمانند. چنانچه طرف مقابل حضور و حقوق انسانی زنان را نپذیرند هیچ گاه صلح نخواهیم کرد، ما زنان ومادران باز هم فرزندان و جوانانی را تربیه وکلان نموده و به جنگ آنانیکه حقوق ما زنان را به رسمیت نمی شناسند، خواهیم فرستاد.

حسن حکیمی یک تن از فعالین مدنی غور افزود" ادامه جنگ در افغانستان همه مردم را خصوصاً زنان ولایت غور را به شدت اسیب پذیر کرده، 70 فیصد مکاتب دخترانه در غور به دلیل ناامنی و جنگ بسته است و دختران نمی توانند به مکتب بروند. زمانیکه  مکتب نه روند بی سواد باقی میانند و زود هنگام به شوهر داده شده، و مورد خشونت قرار می گیرند. ازحقوق اسلامی و قانونی خود محروم میمانند، زنان امروز به دلیل جنگ نمی توانند به صحت و عدالت دسترسی داشته باشند. 60 فیصد زنان در ولایت غور زیر سن ازدواج می کنند و به دلیل نبود سواد و فرهنگ غلط بعضی زنان به فروش می رسند. این ها آسیب های است که زنان از ادامه جنگ می بینند. هرچه زمینه کار و حضور زنان در ادارت دولتی بیشتر شود می تواند به نقش زنان در صلح و امنیت تاثیرداشته باشد.

غلام ربانی دهزاد یک تن از اساتید دارالمعلمین عالی غور نیز در مورد صلح افزود" بدون شک زنان در غور در نبود امنیت به مشکلات و چالش های فروان روبرو شده است. زنان زیاد دوچار مشکل روحی و روانی و حتی از دست دادن جان شان شدند. صلح نبود جنگ نیست یعنی تنهابا گذاشتن صلاح به زمین و قطع جنگ به معنی صلح نیست ما در قریه و قصبات که خشونت علیه زنان صورت میگیرد جنگ وجود ندارد اما زنان قربانی خشونت های خانوادگی میشود. قربانی عرف و عنعنات ناپسند میشود و حضور شان در جامعه و ادارات کم است. صلح مثبت و واقعی همان نبود خشونت و جنگ و بر آوردن تمام نیاز های اولیه افراد جامعه، واینکه انسانهادر  هرجای زندگی می کنند خود را راحت ،آرام ومصؤن احساس کنند

فشرده نظرات اشتراک کنندگان این مجلس:

  • زنان و جوانان و فعالان مدنی از احتمال اینکه طالبان با همان نظرات افراطی قبلی شان شامل نظام سیاسی گردند، شدیدا نگران هستند.
  • از نگرانی های اصلی افراد مردم غور اینست که دست آورد ها و ارزش های که در دهه دموکراسی بدست آمده شاید در پروسه صلح از دست برود، همه افراد خواهان این است که در پروسه صلح این ارزش های دهه اخر  قربانی نشود.
  •  تقاضای مردم از گروه طالبان است که آنها از همان رویکرد تحجر گرایانه فقهی کلامی خود پاین بیاید، ذهنیت خود را تغییر داده و واقعیت های دنیا امروز را بشناسد و بپذیرد.
  • اداره محلی باید تلاش حد اکثری نمایند تا زنان بیشتر در پروسه انتخابات لوی جرگه مشورتی صلح راه یابند تا بتوانند انعکاس دهنده نظریات آنان در این جرگه بوده و در نهایت این نظریات به گفتگوهای صلح الحاظ گردد.
  • اشتراک کنند گان اظهار امید واری کردند تا این تحقیق بتواند چالش ها ونگرانی های مهم و اساسی زندگی زنان کشور را برجسته ساخته و به مسولین ارایه نماید و نیز امید شان از دولت این است که سفارشان این گزارش را جدی گرفته اقدامات لازم را جهت تحقق پیشنهادات این تحقیق عملی ساز.

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب