گزارش‌های روزانه بازدید:725 تاریخ نشر:2019-04-24

ایجاد شورای رضاکاران حقوق‌بشر در ولسوالی بهارستان

شورای رضاکاران حقوق‌بشر که متشکل از ۱۱ نفر( ۵ زن و ۶ مرد) می‌باشند، به‌روز یک‌شنبه، اول برج ثور سال ۱۳۹۸، در ولسوالی بهارستان ایجاد گردید.

اعضای شورا، پس از تشخیص و تثبیت و دیدار جداگانه با علاقه‌مندی برای دادخواهی و همکاری با کمیسیون، عضویت این شورا را حاصل نمودند.

هدف از ایجاد شورای رضاکاران حقوق‌بشر در این ولسوالی، ترویج و تعمیم ارزش‌های حقوق‌بشر و دموکراسی در جامعه می‌باشد. هم‌چنان ترویج گفتمان حقوق‌بشر و دادخواهی برای بهبود وضعیت حقوق‌بشر در سطح این ولسوالی از مهم‌ترین هدف این شورا می‌باشد.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی بدخشان در جلسه مذکور گفت که هدف از ایجاد این شورا، ترویج و حمایت حقوق‌بشر در جامعه است.

بانو نوید با تاکید به بی‌طرفی و استقلالیت شورا گفت: « شورا بجای پرداختن به مسائل حساس، به مسایلی چون: حفاظت از محیط زیست، حقوق قربانیان و اقلیت‌ها، مبارزه مدنی با رسم بد دادن، ازدواج خوردسال، منع خشونت علیه زنان و کودکان، ترویج یکدیگرپذیری، قانون‌پذیری، تجلیل از روزهای بین‌المللی، زندگی با کرامت، محافظت از حقوق کودکان، ترویج برابری و عدم تبعیض و مبارزه با فساد توجه نمایند».

پس از اینکه اهداف و چگونگی فعالیت این شورا طی یک پریزینتیشن توسط آمر بخش آموزش حقوق‌بشر تشریح و توضیح گردید، هم‌زمان با برگزاری انتخابات، اعضای رهبری شورا نیز انتخاب گردیدند.

از میان اعضای شورا، نازیه بهارستانی به صفت رئیس، تمنا  سراج به حیث معاون و استاد محمد ضیاء به صفت منشی شورای رضاکاران حقوق‌بشر در ولسوالی بهارستان برگزیده شدند.

نازیه بهارستانی در پایان این جلسه گفت که اعضای شورا آمادۀ هر گونه تلاش برای بهبود وضعیت حقوق‌بشر می‌باشد. بانو بهارستانی افزود که حرکت شورا آگاهانه و عقلانی خواهد بود و سعی خواهند کرد تا اقدامات شورا مبتنی بر ارزش‌های حقوق‌بشر باشد.

رئیس شورای رضاکاران حقوق‌بشر در این جلسه گفت که ترویج و حمایت حقوق‌بشر در اولویت کار شورا قرار گرفته و این شورا با برگزاری جلسات آموزشی و جلسات دادخواهانه برای بهبود حقوق زنان، کودکان، معلولان و اقلیت‌های قومی تلاش جدی خواهند کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب